Preslatki Fiat Topolino kao električni mikroautomobil
Italijanska kompanija zvučnog imena je uporedo s krosoverom nazvanim Fiat 600e, predstavila još jednog mališana. Ovaj put je atribut mališan posve opravdan i nosi „novo“ ime Topolino. S italijanskog konvertovano u naš jezik, Topolino bi bio miš, a iako nezvanično kao naziv, ispostaviće se da je baš Topolino bio najznačajniji automobil italijanske industrije četvorotočkaša.
Taj nadimak je dodeljen malenom i jeftinom Fiatu prve generacije s indeksom 500, a koji je isporučen u tiražu od 520 hiljada primeraka i koji se proizvodio u intervalu od 1936. do 1955. godine, A u tu brojku nije ni uračunata proizvodnja organizovana u Francuskoj i Nemačkoj, a koja je upriličena na temelju licencnih prava.
Ovog puta, ime Fiat Topolino je i oficijelno „zakucano“. I opet imamo posla s jednostavnom i relativno pristupačnom mašinom, ali ovaj put, dizajn i konstrukcija nisu originalni. Topolino je kopija, varijacija francuskog električnog automobila Amija iz 2020. godine. Valja pomenuti da paleta klonova uključuje i opelizovanu varijantu nazvanu Rocks-e.
Međutim, kao što ćete videti na priloženim fotografijama, Fiat je kloniranju pristupio s najviše smisla i s najdubljom pažnjom usmerenom ka detaljima (jer podsetimo, krupne stvari su legalno pokradene sa Citroena).
Topolino je u potpunosti prerađen, ne dirajući suštinu i srce vozila. Poseduje novo plastično perje u korporativnom retro fazonu. Istina, kao lajtmotiv u toj personalizaciji je uzet Fiat 50, a ne originalni Topolino. Ispostaviće se da je rezultat fantastičan!
Raskošni oblici su u startu ovaj Fiatčić učinile dužim od donorskog Citroenčića za 12,5 centimetara, pa tako ovaj mališan, od branika do branika meri 2.535 milimetara. Širok je 1.400 mm, visok je 1.530 mm, baš kao i Ami. Pride, Topolino promoviše originalne felne, ratkapne u stvari, one izrađene u retro stilu.
Kupci će moći da izaberu i verziju namenjenu eksploataciji na plaži. Ta će se zvati Topolino Dolcevita i videli smo je kao Fiatovu ekskluzivu (u odnosu na Citreonov i Opelov model). Istini za volju, predstavljen je maloserijski Citroen Ami Buggy, ali i on je s drugačijim konceptnim okvirom.
Umesto vrata montiranih tako da ih drže šarke, vidimo otvore za ulazak i izlazak iz automobila tako što će biti nužno pomeriti kanape koji su montirani na karbinjerima. Umesto krova od čvrstog materijala imamo traku koja se može umotati. Bezbednost? Formalno posmatrano, ovi mikroautomobilski blizanci Stellantisa pripadaju kategoriji teških kvadricikala, pa se standardi bezbednosti koji važe u automobilskoj industriji ne primenjuju na njih. U ovim sićušanima nisu ugrađeni čak ni vazdušni jastuci.
Kabina se može svrstati u kategoriju dvoseda, skoro je identična kao kod Citroena, ali ipak ima i osobenosti. Na primer, korišćene su svetle presvlake dok je kućište instrumentacionog ekrana izvedeno da bude veće, skoro kao kod modela Fiat-500.
Glava obruča upravljača je isto tako preoblikovana. „Mišić“ je dobio niz brendiranih detalja dodatne opreme (aksesoari na staroslovenskom jeziku). Na primer, dostupan je komad nazvan Dolcevita Box i on se nalazi na frontalnom panelu. Radi se o zatvorivom boksu koji se prostire celom širinom kabine. Tu je i ventilator za USB, zvučnik poveziv preko funkcije Bluetooth, a tu su i kućišta retrovizora s hromiranim presvlakama.
Glavni prtljažnik se nalazi ispod nogu saputnika, ali može se poručiti i veoma lepo stilizovana putna torba koja se nakači na stražnjicu Topolina, nešto nalik na ranim verzijama modela 500, toliko čuvenog u istoriji. Nude se nalepnice od drveta na vratima ili pruge na krovu.
Topolino u mehaničkom smislu predstavlja najbližu svojtu u odnosu na pomenute Citroene i Opele. Snaga trakcionog elektromotora je na nivou od samo 6 kW (8,2 konjske snage), dok je najviša brzina kretanja na nivou od samo 45 km/h. Da bi se ona dostigla, Topolino se mora forsirati celih deset sekundi.
Ali, uz takva ograničenja, ovaj „automobil“ će moći da voze svi stariji od četrnaest leta, uz poznavanje saobraćajnih propisa. Ispod poda je montirana litijum-jonska baterija koja radi na naponu od 48 volti. Nudi kapacitet od 5,4 kWh, što bi trebalo da donese autonomiju od 75 kilometara, u skladu s ciklusom WLTP. Dopuna na običnom kućevnom priključku potraje kraće od 24o minuta. Malo više no što je potrebno pametnom telefonu u analognom podoju od elektromreže…
Fiatčić će biti sklapan u pogonima izgrađenim u Maroku, tamo gde se sklapaju blizanački primerci modela Citroena i Opela. Glavno tržište Topolina je naravno ono matično, italijansko, ali nudiće se i u drugim državama. Početak ponude je zakazan za 2024. godinu a cene još nisu objavljenje. Već se pak zna da će Topolino s cenom nadmašiti Ami, a koji se sada nudi za 7.990 evra.
AutoRepublika
(1807)
Imam osjećaj da bi bio mnogo originalniji ako bi imao veće farove. Ili sam ja pod uticajem našeg Fiće…
Tacno, ti si pod uticajem Fice. Fica je u drugoj polovini zivota dobio velike farove koji mu jako dobro stoje! FIAT 500 imao je male, za vece ne bi bilo mesta a i ne bi mu lepo stajali.
FIAT je opet dokazao da je majstor za male automobile! Od veoma ruznog Amija uspeli su da izvuku maksimum, tako da auto izgleda simpaticno i prijatno! Rukovodstvo Stelantisa treba za razvoj malih automobila da usvoji sledecu strategiju: prvo ga uradi FIAT a zatim ostali lepe svoje znacke! Varijanta za plazu treba da bude 100% otvorena kao kabrio – ali bez nekog komplikovanog i skupog mehanizma vec samo jednostavna cerada i nekoliko arnjeva. Skidanje vrata je samo za pozornicu, tako nesto nece moci u saobracaj! Dole je pra-pra-deda svih automobila za plazu – italijanska Isetta Spiaggia iz 1954 godine. Svi ostali… Pročitaj više »
Boze kolko je lepa Isettica, Spiaggia – Plaža 🙂.
Ovo je Citroen Ami samo malo prepakovan.
Ozbiljno?
Prelepo
Jbt. kakva sprdnja od vozila košta danas 8-10 000. Pa ovaj svet je otišao u Honduras. Osamdesetih si mogao da kupiš novog Juga za te pare (usklađeno sa inflacijom). Sprdali smo Zastavu, ali su ti oni za ovu lovu prodavali automobil a danas dobiješ smrdljivu igračku. Tomos automatik je kudikamo korisnije prevozno sredstvo od ove gluposti. Kakvo bacanje para, resursa i kreativnosti!
Mali automobili klase L7e dobijaju sve vise na znacaju. Prvo su ih prezrivo ismevali ali njihova skromna potrosnja energije, minimum prostora za kretanje i parking kao i sposobnost da zadovolje 80-90% dnevnih potreba vecine ljudi jesu cinjenice koje polako ali sigurno dopiru do mozgova politicara i naroda!
Pa naravno da dobivaju, kad “normalni” mali auti nestaju. A što drugo?!