Električni pikap kamionet Rivian R1T je na mnogo načina jedan od velikana vozila na struju konstruisanih u komercijalne svrhe. Postojali su mnogi proizvođači koji su obećavali da će biti „sledeća Tesla“, ali je baš Rivian bio taj koji je hrabre reči sproveo i u akciju.
Model R1T je bio prvi masovno proizvedeni električni pikap kamionet na američkom tržištu i počeo je da pristiže u izložbeno-prodajne salone pre rivala kao što su Ford F-150 Lightning i GMC Hummer. Kada znamo da će Tesla Cybertruck krenuti sa prodajom tek možda (i to veliko možda) naredne godine, jasno je koliko je Rivian ispred svih. Takođe pruža autonomiju do 645 kilometara, ubrzanje iz mirovanja do 100 km/h za samo 3,3 sekunde i maksimalnih 835 konjskih snaga.
R1T svakako nije jeftin i početna cena iznosi 76.875 američkih dolara, a s punom opremom, naknada je za nekih 30 hiljada „zelembaća“ viša. Međutim, takva cifra zapravo i nije toliko velika kada uvidimo koliko popravka jednog takvog vozila košta, a to je na svojoj koži osetio Amerikanac po imenu Kris Apfelstadt.
On je početkom godine učestvovao u relativno laganom sudaru kada je u zadnji deo njegovog vozila udario vozač kompaktne limuzine, i to pri maloj brzini. Vozač tog automobila je priznao grešku i njegova osiguravajuća kompanija je poslala Apfelstadtu ček u iznosu od 1.600 dolara. Sledeći korak vlasnika Riviana je bio da poseti jedan od tri zvanična servis centra američkog proizvođača vozila u američkoj saveznoj državi Ohajo i zakaže popravku.
Ono što je trebalo da bude lagana popravka se na kraju pokazala kao noćna mora pošto mu je rečeno da će koštati čak 42 hiljade dolara. Ako to nije bilo dovoljno, Apfelstadt takođe kaže da će popravka trajati mesecima i da će navedeno vreme morati da iznajmi automobil, zbog čega će konačna brojka biti još veća.
Pa šta je tačno toliko skupo na nečemu šta, barem na fotografijama, deluje kako bi svaki lokalni majstor Mujo mogao da napravi? Apfelstadt kaže da je kontaktirao Rivian i da mu je rečeno kako je vozilo konstruisano s idejom da u slučaju sudara upije svu energiju pre nego što dođe do vozača i putnika. Amerikanac dodaje da ono što na prvi pogled izgleda kao sitna popravka zapravo zahteva velike radove.
Apfelstadt je okačio i jednu fotografiju koja nam pokazuje da je zadnji deo vozila kompletno rastavljen, a objašnjenje je navodno ono u kom se kaže da su tokom sudara „pomereni“ mnogi delovi i inspekcija i zamena su potrebni pre nego što Rivian validira vozilo kao sigurno za uličnu upotrebu.
Ovaj slučaj zapravo nije jedinstevn pošto je još jedan vlasnik R1T prijavio manji sudar nakon čega je branik imao udubljenje veličine košarkaške lopte. Račun za popravku je bio četrnaest hiljada „zelembaća“. Bio je jako zadovoljan urađenim poslom, ali kako je bio krivac u tom sudaru, nije trebalo da prođe dugo vremena pre nego što je osiguravajuća kompanija podigla cene svojih usluga.
Apfelstadt završava svoju priču time da je potrebno obratiti pažnju i na neke druge troškove koje vozilo donosi, ali da se i dalje na kaje što je izabrao Rivian R1T umesto Forda F-150 Lightninga ili nekog drugog vozila.
AutoRepublika
(6578)
Nek pošalje za Srbiju da ga zafarbamo.
I sad će neko reći da je to zato što je električar (moron će reći 😜)… Pa nije kvar nastao nibzbog kvara nibzbog oštećenja električnih komponenti već zbog ukrivljenja dijela nosive konstrukcije. E sad dolazimo na priču sa nisu električni auti skupi za popravku već svi novi auti su skupi za popravku (uključujući i električne), dakle nije kriva električna tehnologija već pohlepa proizvođača. Dakle nema nam spasa bitali dildu ili gutača dinosaurusovog soka – uvijek smo donji… A evo, jedan drugi član AR, Matija, bi mogao da Rivianu riješi taj dio oko manjkavosti sigurnosne konstrukcije, pogotovo što im je neosplativ… Pročitaj više »
Americki automobili moraju da imaju deformacionu zonu napred i nazad – EU automobili samo napred. Sudar prikazan na slici je sasvim lake kategorije gde su deformisane samo deformacione zone oba auta i to samo delimicno. Cena koju ova radionica trazi za popravku je cista prevara!
Izgleda da je deformaciona zona u glavama korisnika… Sve defotmisano 😜
“ … rečeno da će koštati čak 42 hiljade dolara …“ ???
Skrivena kamera, je li tako ? Ne može ovo biti stvarnost. Nikako. Nema magije …
Ja mislio da je Bembara najskuplja za održavanje…bome sam se zajebo🤣.
Pa kad zamena ulja kosta od 500-800€ ili $, koje vam nisu ni zamenili, ovih 42000$ i nije puno, ljudi sve rasturili, i moraju da kontaktiraju konstruktora da dodje da sastavi, bice to i vise od ovih 42h$