Saudijska Arabija u misiji spasenja motora s unutrašnjim sagorevanjem
Nacionalna kompanija Saudijske Arabije koja je angažovana u eksploataciji i preradi sirove nafte, Saudi Aramco će se kao manjinski ortak pridružiti zajedničkom poduhvatu uspostavljenom od strane francuskog i kineskog proizvođača automobila, Renaulta i Geelija, kako bi podržala napore ovog dueta u razvoju održivih motora s unutrašnjim sagorevanjem.
Zajednički poduhvat će razvijati i proizvoditi motore s unutrašnjim sagorevanjem i hibridne pogonske sklopove. Planovi uključuju izgradnju 17 fabrika i pet istraživačkih centara s 19 hiljada zaposlenih. Kupci obećavajućih motora SUS će biti marke koje posluju unutar velike grupacije Geely i još veće alijanse Renault-Nissan-Mitsubishi.
Nacionalna naftna kompanija Saudijske Arabije, Renault i Geely su potpisali pismo o namerama kojim se definiše prihvatanje manjinskog partnera po imenu Aramco, a koji bi uložio novac u zajednički poduhvat. Konkretnije, Arapi žele da ulože u razvoj rešenja koja se tiču sintetičkih goriva i buduće generacije vodonične tehnologije.
Zajednički poduhvat koji je poznat kao Projekat konj (Horse Project) je najavljen prošlog novembra. Renault i Geely drže ravnopravne udele u njemu, dok je malo verovatno da će promena u ovom smislu biti nakon pristupanja Aramcoa, barem što se tiče jednakosti udela. Maločas ne rekosmo da će pomenute fabrike i istraživački centri biti locirani na tri kontinenta, a možemo da dodamo da će motori koji budu razvijeni, biti isporučivani sledećim markama Dacia, Volvo, Lynk & Co, Proton, Nissan i Mitsubishi. Ideja je da plasman agregata dosegne obim od preko 5 miliona jedinica na godišnjim osnovama.
Nissan i Mitsubishi su se dogovorili da će postati klijenti, kupci kompanije koja će sprovoditi projekat Horse i da je to deo paketa obnove odnosa unutar alijanse Renault-Nissan-Mitsubishi. Ipak, glavno postignuće pregovorača iz Francuske i Japana se tiče ujednačenja unakrsnih udela na nivou od 15%, i to kada se priča o kompaniji Ampere, a i o Nissanu. Dodatno, ortaci će sarađivati i u oblasti razvoja baterija u čvrstom stanju, softverskih platformi i sistema ispomoći vozaču.
AutoRepublika
(5604)
Da ne bude kao nekad sa loz uljem,dizelom i kamionima.😄.Trosis sinteticki benzin ,a dolijes i ovaj „prljavi“koji ce se prodavati za motorne testere ,kosacice i sl..
Moj stojadin 88god trosio na auto putu nesto ispod 5 lit pri brzini od 110km na sat. Posle 35 godina tehnoloski napredni, sa el diznama i kopjuterskim podesavanjima trose isto. A da imaju air bag i ekran cak i elektricne prozore i kostaju 20 hilj €-40 hiljd maraka, a stojadin kostao 7hilj maraka. E to se zove napredak. Gde bi mi bili sad bez tih strucnjaka platformi i istrazivackih kompjuterskih centara.