Zanimljivost dana: Neshvaćeni genije Fiat Multipla
Nije tajna da su Italijani najveći eksperti u oblasti razvoja stila u automobilskom svetu. Čuveni Đorđeto Đuđaro je odavno proglašen za najvećeg dizajnera u istoriji četvorotočkaša, a svi smo sigurno čuli za samotalne kuće kao što su Pininfarina, Bertone, Ghia, Vignale, kao i za mnoge druge poreklom s Apenina.
Poruka je uvek bila jasna, pa ako je kompanija želela da ponudi lep automobil – morala je da se uputi u Italiju. Ruku na srce, „Žabari“ su se mogli pohvaliti i s dosta promašaja. Na svaki Ferrari F40 ili Alfu Romeo 6C su postojali promašaji kao što su Lancia Thesis ili Fiat 600 Multipla. Znajuće sve to, često se pitamo zašto je moderna kreacija spomenute Multiple bila onakva kakva jeste. Uvek ćemo je pronaći na listi najružnijih automobila u istoriji, mada oni koji su je posedovali, nisu imali druge reči osim onih kojima su izražavane pohvale.
Fiat je imao model pod imenom Multipla u periodu od 1956. do 1967. godine i pronašao je nešto manje od 130 hiljada kupaca. Iako se takođe smatra dizajnerskim promašajem, zapravo je reč o brilijantnom automobilu pošto je italijanski proizvođač vozila nekako uspeo da obezbedi dovoljno prostora za šest putnika i njihov prtljag, u automobil dugačak svega 3,5 metra. Bio je zasnovan na modelu 600 (kod nas poznatiji kao Zastava 750/850 ili Fića).
Fiat je sredinom devedesetih godina ponovo želeo da se oproba u kategoriji MPV-a, a ideja se ponovo zasnivala na tome kako od mikro dimenzija izvući maksimalni prostor. Neko se prisetio da bi ime Multiple najviše odgovaralo zahvaljujući slavnom pretku, a preuzeta je i platforma C1 na kojoj su se već proizvodili modeli Brava/Bravo i Marea.
Za stil se postarao čovek po imenu Roberto Giolito i do današnjeg dana nam nije jasno šta mu je tačno prolazilo kroz glavu. Pričamo ipak o nekome ko je takođe dizajnirao čuveni 500 i do današnjeg dana važi za jedan od najboljih primera retro dizajna koji se uspešno prodaje širom sveta već nekoliko decenija. Takođe mu se pripisuju još nekoliko velikana, kao što su 500L, Panda, Palia i Ottimo.
Ali vratimo se Multipli. Podatak koji se verovatno nikome ne sviđa je „grba“ između haube i šoferšajbne kao ni dva reda farova postavljena na relativno različitu visinu. Fiat je smatrao da je takav stil budućnost automobilske industrije pa je čak poslao svog velikana u Njojork u muzej moderne umetnosti da ga predstavi kao „vozilo za sledeći vek“.
Enterijer je bio jednako dramatičan i sat za brzinu se nalazio na sredini vozila. To je omogućavalo da Multipla pruža po jednu pregradu za vozača i suvozača. Još jedan briljijantan detalj je bio onaj da je MPV napred imao klupu, pa je zapravo mogao da smesti šest odraslih osoba u dva reda sedišta. Iako je bila dugačka svega 3.994 mm (daleko kraći nego većina konkurenata), Multipla se mogla da pohvali širinom od 1.871 milimetar, što je ujedno „tajna“ kako je mogla da smesti toliko osoba. Prostora za glavu i u prtljažniku je takođe bilo više nego dovoljno zahvaljujući visini od 1.670 milimetara.
U samom početku ovaj automobil se mogao naručiti samo sa dva motora i to po jednim benzincem i dizelom. Onaj bazni benzinac zapremine 1,6 litara je razvijao 102 konjske snage, dok je opcioni 1,9-litarski dizelaš bio za dva „grla“ moćniji. Doduše, razvijao je značajno većih 200 Nm obrtnog momenta na svega 1.500 obrtaja. Fiat će kasnije ponuditi i verzije na prirodni gas kao i moćnije dizele sa 110, 113 i 120 „konja“.
Snaga se prenosila na prednje točkove preko petostepenog manuelnog menjača. Najpopularniji u ponudi je bio srednji dizel, a prema fabričkim podacima, mogao je da ubrza od nule do 100 km/h za 11,7 sekundi i da dostigne maksimalnu brzinu od 170 km/h, uz kombinovanu potrošnju od 6,4 litre na pređenih sto kilometara.
Multipla kakvu znamo i poznajemo će se prodavati od 1998. do 2004. godine pre nego što je nasledi osveženi model sa „normalnim“ stilom. Vrhunac prodaje je dostigla 2001. godine kada je isporučeno 49.841 primerak i većina njih je završila na domaćem tlu. Tokom četrnaest godina će nešto manje od 330 hiljada Evropljana izabrati Multiplu, od čega je veliki broj završio kao taksistin najbolji drugar.
Kao što smo spomenuli, ovaj Fiat ćemo redovno pronaći na listi najružnijih automobila u istoriji, ali oni koji su ga imali će ga jedino hvaliti. Takve reči će se ponajpre odnositi na odlično iskorišćen prostor u malom pakovanju i relativno pouzdane i štedljive motore.
Dok sam pisao ovu priču, kroz glavu su mi prolazile neke druge „rugobe“ poput Pontiaca Azteka ili Nissana Jukea. Spomenuti Japanac je ostvario veliki komercijalni uspeh na tržištu i kupovala ga je neka nova generacija mušterija koji bi da se razlikuju od ostatka sveta.
Pitam se da li bi i Multipla jednako dobro prošla da se kojim slučajem pojavila u petnaestak ili dvadesetak godina kasnije. Odgovor nikada nećemo saznati, ali verujemo da će doći dan kada je Fiat dobiti zasluge za svoju kreativnost i zbog toga što definitivno ne prati samo ziherašku strategiju.
Zoran Tomasović
(20849)
Kompaktan, prostoran, ali u to vreme neshvaćen auto. Zato se kod nas vozi u najveće, naravno onima kome je važnija praktičnost od lepote.
Kako neshvaćen? Pa prodaje se bolje nego prelijepi Peugeot 508 😜
Dakle dizajn je bitan ali i forma 😉
Kad se pojavila Multipla, bio sam zadivljen njenim izgledom.Hauba počinje kao Bravo/Brava a onda od vjetrobranskog stakla kao da je neko ubrizgao hormon rasta u auto.I u crtanom filmu bila bi velika hrabrost predstaviti takav auto a kamoli uživo.?????Italijani ostaju majstori dizajna a Multipla je jedno od njihovih velikih ostvarenja.
Neka auta sr vremenom proljepšaju u oku a neka poružne… Kad je izašao Peugeot 407, nisam ga mogao „skuvati“ nikako, kasnije mi postao poželjan…
Ko bi reko da Bravo/Brava imaju išta zajedničko, pa čak i početak haube?!
Šta mu je prolazilo kroz glavu u tom trenutku?
Vjerovatno onaj vic kad se strastveni pecaroš oženio i otišao sa mladom na medeni mjesec…
Kao neko ko sebe smatra za poznavaoca automobila, bio sam prilično iznenađen kada sam pročitao Fiat Ottimo 😳. Šta je to? I pretražim malo, kad ono solidno lijep pripadnik C segmenta koji je ispoštovao Fiatovu tradiciju da lijepe i interesantne automobile ne nudi u Evropi već u Južnoj Americi i Kini (ovaj Ottimo)…
Jedan moj stariji prijatelj je do sada promenio valjda celi proizvodni program Fiata, Alfe i Lancie. Još dok je radio ( sada je penzioner) imao je italijanske papire i veoma često bi iz Italije doterao nekog novog Žabara.
Nedavno mi se požalio da mu se Multipla jako dopadala i bio je nameračio da je kupi, ali ga je žena stavila pred izbor – „ili Multipla ili ja“.
Kaže da je tada napravio veliku grešku. Da je nepotrebno odložio razvod braka, koji je svakako par godina kasnije usledio. Ali mu je tako izamka Multipla …
Možda je „ružna“ ali je antikorozivna zaštita njene karoserije puno bolja nego kod savremenika i kasnijih modela iz, kod nas najuvaženije VW grupe. Plastika enterija, rukohvati i ručke su lošeg kvaliteta, s vremenom se ljuštre i raspadaju. Isti slučaj je sa platnenim presvlakama instrumenata i centralnim dijelom gdje su instrumenti i ventilacija. Sjedišta su udobna, bočna dva šira od srednjih što je bolje nego kod Honde FR-V gdje su sva sjedišta jednake širine. Komfor je ok, preglednost odlična, samo u je u gradu potreban oprez jer se širina vozila od 1,8 metara povećava preko dva metra sa velikim i genijalno… Pročitaj više »
Platio bih za onakve „podeljene“ retrovizore na svakom svom vozilu.
Ali, zašto ti je bila problematišna širina od 180 cm ?
To uopšte nije tako široko vozilo.
Mislio sam s retrovizorima, jer je u tekstu navedeno 187 cm što je siguran sam samo karoserijska širina, plus retrovizori dobiješ u gradu subjektivno baš širok automobil…
Multipla je rezultat jedne nerazumljive odluke FIATovih stratega – smestiti 6 odraslih ljudi u dva reda, kome to stvarno treba? Normalni automobili imaju u drugom redu zvanicno tri sedista ali realno je to 2+1, tj. racuna se da ce u sredini sedeti jedna mala osoba. To se vidi i po kofiguraciji zadnjih sedista. Dizajn Multiple je absolutni unikum – totalne disproporcije u svim pravcima. Po mom misljenju ovaj auto nije vredan paznje. Zbogom Multipla!
Ovo je pravi majstor malih dimenzija i velike zapremine: Subaru Libero, prva generacija 1984-93, druga generacija 1993-98. Ima 6 komfornih sedista u tri reda. Motor je horizontalan ispod prednjih sedista, pogon 4×2 i 4×4. Idealan za kampera!
Dimenzije druge generacije: L x B x H = 3525 x 1415 x 1925, osno rastojanje 1885 mm.
Auto je izvanredno simpatican, veoma okretan i pregledan, u gradu i na terenu.
Na slici je luksuzna verzija sa staklenim krovom!
Motor je pozadi ispod zadnjeg reda sedišta i zadnjeg branika
Tacno! Motor ispod prednjih sedista ima jedan drugi, veci, japanski minivan. Koji – vise se ne secam.
toyota previa
Hvala, tako je! Ovde je test Previe „Auto, Motor und Sporta“ iz 2015 godine. Komentator kaze sledece: „motor ispod poda i iza prednje osovine daje dobar raspored tezine i veoma dobar „handling“. Handling znaci stabilnost i upravljivost. Pozitivan komentar odnosi se takodje na izvanredno iskoriscenje prostora i komfor.
https://www.auto-motor-und-sport.de/oldtimer/toyota-previa-im-check/
Previa ima 4×4, sto sigurno doprinosi dobrom hendlingu. Samo se postavlja pitanje koliko je komplikovano pristupiti motoru za neku blazu intervenciju
Dobro pitanje. Jedan moj komsija ovde u Nemackoj imao je ovaj minivan. Pitao sam ga bas za pristup motoru. Kaze da izmedju sedista postoji mali poklopac za vodu i ulje a za vece intervencije postoji veliki poklopac na kome su sedista. Na dizalici je uobicajeni pristup sa donje strane. Nije komplikovano, ipak mislim da je opsluzivanje motora kroz enterijer delikatna stvar, mala nepaznja i ostace fleke i ogrebotine.
Sa stanovista pristupa motoru prvak je Mercedesova A-klasa, gde je motor pritisnut izmedju poda i osovine.
Gledah oglase danas, evo jednog primerka, s dizelasem:
https://www.polovniautomobili.com/auto-oglasi/20329168/toyota-previa-20-d-4d?attp=p0_pv0_pc0_pl1_plv0
Motor je smesten kao i kod obicnih venova
Postoji razlika u generacijama: prva je bila na trzistu od 1990 do 2000 a druga od 2000 do 2005. Prva generacija imala je podpodni motor a druga konvencionalni. Link koji sam prilozio vodi do clanka pod naslovom „Einziger Mittelmotor-Van mit Hinterradantrieb“ u prevodu „Jedini van sa srednjim motorom i zadnjim pogonom“. Na slici enterijera vidi se ispod prednjih sedista jedan upadljivo visok „stepenik“ gde je smesten motor. Pogon: standardna varijanta bila je zadnji pogon, po zelji na sva cetiri tocka.
Uh, po mom skromnom mišljenju ovo je ipak ružnije od multiple. Uz to je, sigurno, zbog male širine izuzetno nestabilno.
Dakle isto kao fićin kombi…
Fićin kombi je imao i verziju sa 9 sedišta.
🙂
Fica i svi drugi modeli izvedeni iz njega imaju motor iza zadnje osovine. Ovde je koncept stare Multiple:
Isto vazi i za kombi na bazi Fice. Njega bih vrlo rado sada vozio! 🙂
Ali se uprkos ružnoći prodavao, upravo zbog tih nekih osobina koje drugi nisu imali. Nije nerazumno ponuditi 6 sjedišta, već je nerazumno što to nisu malo bolje oblikovali..
Pun pogodak! To je pravi problem. Medjutim postoji jos nesto o cemu ovde nije bilo reci – pasivna bezbednost. Multipla ne bi polozila NCAP test sa bocnim sudarom ili jos gore bocni udar na stub. Jednostavno, nema ni milimetar slobodnog deformacionog prostora koji bi ublazio udar.
Ništa lično, ali me zanima da li si vozio Multiplu ili je komentarišeš kroz prizmu dizajna i pojave?
Samo da te napomenem da je auto kraći od četiri metra, znači kraća od aktuelnog Pola, Clia, Ibize i da da šest sjedišta sa haubom ispred kabine veliki uspijeh…
Subaru je iz drugog filma, osim toga da je i Mercedes 2001. godine ponudio ovakav kombi u Evropi ga niko ne bi kupovao. Ovo je idealno za ukalupljene Japance kojima je prostorni minimalizam životni stil…
Dobro pitanje! Nisam je nikada vozio, niti sam zeleo. U Nemackoj je to veoma redak auto. Govorim na osnovu vizuelnog utiska, sto se vidi po komentaru, i na osnovu izvestaja sa testova. Meni je neshvatljivo da Multipla potice iz Italije, gde dominiraju mali automobili zbog uskih ulica i pretrpanih gradova. Velika sirina modernih automobila koja je identicna sa Multiplom je veliki problem za vozace – gledam ih svaki dan na ulicama Stutgarta kako staju jer se ne usudjuju da se mimoidju sa drugim automobilima. Sest ljudi moguce je upakovati i na drugi nacin. Ovih malih Subarua bilo je ovde mnogo,… Pročitaj više »
Ako budeš imao prilike sjedi i provozaj, još bolje ako imaš neku dječicu povedi ih sa sobom… Ono što je najinteresantnije kod Multiple je kako djeca reaguju na dizajn, koncept sjedišta i uopšte činjenicu da jedno od njih može da sjedi naprijed između tate i mame. Ako hoćeš iskreno vrati film unazad pa zamisli sebe u toj poziciji 🙂 Postavi se u poziciju majke i zamisli da u sredini moraš voziš malu bebu u „jajetu“ okrenutu ka sebi… ima tu još mnogo situacija u kojima je prednji „trosjed“ odličan koncept za porodične ljude. Npr. kad imaš dva sjedišta naprijed beba… Pročitaj više »
I kod mene su klinac i njegovo mišljenje bili presudni što smo uzeli Berlingo…
Veoma interesantan i emotivan komentar! Sada bih rado probao taj auto ali ga je ovde nemoguce naci. Cak i kada je bio aktuelan na trzistu video sam samo 1 ili 2 primerka. Jos nesto, kao koncept-konstruktor iskoriscenju prostora posvecujem najvecu paznju. Auto se pravi da bi prevozio ljude i njihove stvari, performanse su za mene sekundarna stvar.
Starac! Gerijatrija 🤪🤪🤪
U kom smislu?
Ma kad reče da te performanse ne zanimaju, onda znaš da si ostario, jebga, tako je, onda sjednes u, recimo, miatu i popijes išijas, ko neko. Vozit ficu nije nikad bilo zanimljivo, a pogotovo sad kad si omatorio, to je neka želja za vraćanje u mladost, al ne pali. Al eto, ako te čini sretnim, vozi i uživaj.😜drugarski pozdrav
Lancia Thesis je jedno remek delo,cista egzotika u brdu dosadnih slicnih automobila
Složio bih se sa „čista egzotika,“ ali to mi nije dovoljno. Auto koji nije ni po čemu dorastao željenoj konkurenciji. Čak ni modelima koji su mu prethodili.
Publika a i mnogi strucnjaci nisu shvatili ovaj auto. Za mene je on izlaz iz opsteg dizajn-klisea. Ukrtko, dopada mi se.
Publika kritikuje što su auti slični k’o jaje jajetu a onda se ipak najradije zalijeće za takva vozila…
Publika ima u glavi samo aktuelni klise, nesto novo je za njih strano i neprihvatljivo.
Nije se Multipla u ono vreme uopšte proslavila na NACP-u, čak ni uz tadašnje veoma blage kriterijume.
https://cdn.euroncap.com/media/9830/euroncap_fiat_multipla_2001_3stars.pdf
Šta joj najviše zamjeraju, vjerovatno što plaši pješake 🙂
😃😃😃
Da li je ruzan auto ili lep, to je posebna tema, ali jedno je sigurno, neverovatno praktican automobil. Ne pricam napamet, imao sam ga 3 godine i vozio na taksiju u Beogradu i to bas onu verziju na metan (CNG). Moja porodica ga je obozavala, bio je fenomenalan za put, kao da smo u dnevnoj sobi, a o potrosnji da ne pricam, trosak za gorivo kao da nisam ni imao. Naravno, bilo je stvari koje su me izludjivale. Kvacilo mu je bilo uzasno tvrdo i trajalo je kratko, motor slab, trom, narocito uzbrdo. Problem se javljao i sa menjacem, meni… Pročitaj više »
Imao sam priliku se vozim u „CNG“ primerku koji je na satu imao 965.000 km. Vlasnik auta mi je rekao da je prešao i više od milion kilometara, pošto mu je čovek od kog je kupio priznao da je u nekom trenutku smanjivao kilometražu.
Eto, čisto smeće italijansko 😉
Stara izreka kaže: Multipla ti je kao javna kuća…lepo ti je unutra, ali te malo sramota kad izađeš.
Ovo i Renault Modus,najružniji automobili ikada napravljeni.
Reno Modus je po mom misljenju sasvim dobro dizajniran auto. Nije lepotan ali je daleko od toga da ga nazovem ruznim! Multipla je ruzna.
Ss je prvak u ruznoci, poslije prve serije bmw x5, x3…gabori za povracati za koje je multipla – miss. A kod ne valja: ekstremno velike staklene površine koje u ne srazmjeru sa ostatkom vozila, jako tanak C nosač, očajno dizajnirana zadnja svjetla. Neko reci da je sve to radi preglednosti, no nije tačno, moraju se neke stvari korigirati radi estetike a da se ništa ili gotovo ništa ne izgubi na praktičnosti i preglednosti. Kvaliteta je ala bravo / brava, znači kvačilo traje ko kajmak, mjenjač voli da mačku mater pa se mora tokariti, elektronika zna da ima gremline (pokazuje ti… Pročitaj više »
Negde sam naišao na podatak da su je oni dizajnirali iznutra ka spolja. Što će reći da su se unutra razbaškarili i onda samo spolja uradili šta su mogli sa tim dimenzijama….
„Iznutra napolje“ – to je uobicajeni princip ali se dogadja da odstupe od toga. Krivicu za odstupanje nose dizajneri. Ponekada su cak i u pravu.
Evo naletih na još neobičniju Multiplu…
https://youtu.be/97Gvwe-Qc38
Covece, ovo je super auto, bolji je od originala! Dizajn izgleda malo „amerikanski“ :-). Zadnje staklo je trebalo da bude sasvim na kraju karoserije, tako bi se dobio veci prtljaznik iznad motora i bolja estetika – zadnji „repic“ je u totalnoj disproporciji sa celom karoserijom.
Ergonomija – video si kako Leno ulazi u auto, ne znam koliko je on velik ali ovako nezgrapan ulaz/izlaz je danas absolutni hendikep za jedan auto!
Ulazak u auto me podsjeća na avione visokokrilce a pogled iz auta (na sve strane) kao u aviona niskokrilca. Definitivno zanimljiva kreacija. Interesantni i drveni branici…
Visoko letis! Ja sam „prizeman“, meni lici na staklenu bastu i verovatno se covek unutra tako i oseca! Snaga klimauredjaja trebalo bi da bude veca od snage motora za pogon vozila! 🙂