Mašinski inženjering se smatra suštinom, okosnicom nemačke privrede, ali se industrijska grana o kojoj pričamo u ovo doba suočava s ozbiljnim poteškoćama. Najpre probleme prave neizvesnosti u vezi s nabavkom gasa, a zatim i druga uska grla u ciklusu snabdevanja zadaju glavobolje onima koji vode ovaj sektor. Sada je aktuelan i novi-stari, tačnije permanentan problem u Evropi, s akcentom na razvijeniji deo, a tiče se nedostatka ikakve, a posebno kvalifikovane radne snage.
Situacija se i dalje pogoršava za one iz sektora mašinstva i postrojenja. Uska grla u oblasti nabavke materijala i nedostatak kvalifikovanih radnika sve više slabe kičmu nemačke privrede sa više od milion zaposlenih, kaže Ralf Vihers, glavni ekonomista industrijskog udruženja VDMA. Brzo poboljšanje se ne nazire. Hitro sprovedeno istraživanje koje je obuhvatilo 520 kompanija članica je pokazalo da retko ko očekuje da će se situacija poboljšati u naredna tri meseca.
“Uska grla su posebno naglašena u slučaju elektronskih komponenti. Oko 44% učesnika ne vidi da će doći do poboljšanja pre druge polovine 2023. godine,“ kaže Vihers. Posebno je problematično osnovano očekivanje da će biti dugoročnih trzavica s nedostatkom kadrova u budućnosti, što je percepcija čak 78% kompanija. „Oko 60% predstavnika ispitivanih kompanija vidi demografske probleme, kao i manjak kvalifikovanih ljudi, kao suštinski rizik u poslovanju,“ kaže Vihers.
Obuka mlađeg osoblja neće biti dovoljna da nadoknadi odlaske u povezane s penzionisanjem. „Biće neophodna i ciljana imigracija da bi se smanjio jaz u radnoj snazi“.
U međuvremenu, zabrinutost izaziva i predvidljiva nestašica gasa. Oko tri četvrtine kompanija koje se pripremaju za hitne slučajeve prvo je proverilo koje opcije imaju u sopstvenoj kompaniji da se pripreme za hitne slučajeve, na primer ugradnjom električnih sistema ili sistema koji kao energent koriste naftu. Otprilike polovina kompanija vidi bližu koordinaciju sa sopstvenim mrežnim operaterom kao pripremnu meru, a trećina je razvila planove za vanredne situacije.
Imajući u vidu rusku invaziju na Ukrajinu, globalne poteškoće u snabdevanju i striktne mere izolacije usled širenja korona virusa u delovima Kine, nemački proizvođači mašina snizili su svoje ciljeve proizvodnje za 2022. godinu, i to sa plus četiri na plus jedan procenat u maju. Već tada se govorilo da su tereti višestruki.
AutoRepublika
(1004)
Eto, da sam upisao ono što je bila moja „prva ljubav“, danas bih možda kao mašinac bio deficitaran u Nemačkoj 🙂 Ali, kako dolazi doba EV-a, mislim da bih u preostalom delu radnog veka veću budućnost imao da sam završio ono što jesam upisao i to kao „utehu“. ETF … 🙂
Ali, „čudni su puti gospodnji“ …
Nije ovo nista novo, Nemacka je vec godinama hronicno bez dovoljno inzinjera! Dobro su placeni ali nikome ne preporucujem da radi u Nemackoj – ovo je luda zemlja!
Ja ne preporucujem nikome da ide da radi bilo gdje u razvijene megapolise. Nađite sto dalje mjesto od civilizacije sa dobrim uslovima za zivot i lagano zemljoradnja. Dolaze nikad luđa vremena.
Slažem se oko preporuke.
Kakvih to inžinjere nedostaje ? Meni se tako ne čini…
Objasni ovo : “ dobro su plaćeni“.
Dobrih nedostaje…
Sad su u Kini 😉. Zašto u Kini? Zato što idobrog nžinjera prave problemi, a problem anema ako neđa proizvodnje. Švabe ogroman dio proizvodnje preselili u Kinu i sad kineski inženjer ima probleme i n apsnovu tih problema brusi znanje. U Njemačke je to išlo dok je bilo starih inžinjera koji su nekada rasli sa problemima u proizvodnji pa su znali da projeltuju novi proizvod. Kako su oni otišli u penziju a došli mladi bez mogućnosti da nauče iz iskustva, dešava im se da i brod zapale nekim dildom…😜
Tacno, vrhunski strucnjaci idu ili za parama ili za interesantnim projektima.
U auto industriji, na konstrukciji, radi gomila amatera, ljudi sa srednjom skolom eventualno sa prvim stepenom studija opsteg masinstva. Pravih vozilasa je jako malo. Kako to moze da funkcionise? Pravi eksperti sede u velikim firmama i kontrolisu angazovane pomocne firme. Konstruktori u pomocnim firmama u stvari su graficari jer konstruisu, tacnije prave povrsine i tela, u specijalizovanim CAD programima. Odgovorni elementi idu kod specijalista za proracune – proverava se cvrstoca, duboko izvlacenje lima, itd. Kada citas oglase za posao videces da se za jedan uskospecijalizovan konstruktorski posao trazi covek sa svakojakim obrazovanjem, izmedjuostalog i sa masinstvom. 🙂 Pocetne plate zavise… Pročitaj više »
Sve to znam, sve sam to prosao i prolazim iznova, tako da stoji što si rekao. 4000bruto i nije neka plata, a rast plate nije znacajan. Posao radnika za catiom i nije ništa drugo do da nacrta tj napravi 3d modele i da to paše u sistem (možeš neki dio napraviti na više načina ali postoje zakoni i autofirmi kako drvo u catiji mora da ti izgleda a to je teška muka). Da ne bude zabune, velika je muka to, sama catia ima mali milion funkcija i modula, pravila i dovoljno je da jednu funkciju ne znaš, već si u… Pročitaj više »
E ovaj ti je komentar bolji nego ono predstavljanje dvoTonale-a, koje je isto bilo dobro.
Sretnem tako ponekad friško završenog inžinjera (mašinca) i pitam ga: Imam neku ideju za specifičnu transmisiju koja uključuje planetarni sistem zupčanika, bi li mi ti ti znao nacrtati planetar?
Odgovor koji redovno dobijam: „A šta je to?“
😠🤬😡😳🤐
U pravu si, inžinjer se rađa.
Radja, da. Taj je mozda imao osnove konstrukcije na drugoj godini (elementi strojeva), mozda teoriju mehanizama, takodje na drugoj godini i poslije toga nikad nista iz cega bi cuo za zupcanike, tako da ga nemoj kriviti. Mozda je i proizvodno inzinjerstvo zavrsio a ne konstrukciju.
Nije lik inovator, a i taj se radja. Kriv je i sistem skolovanja, za takvo nesto se moras obratiti na fakultet za pomoc, i to direktno na katerdu za konstrukciju, zalosno ali tako je. Imas cak i neke softvere koji se bave samo time, ubaciis parametre i dobijes sve…ali eto.
Pa to mi je i rekao, kad sam mu objasnio šta je planetar, pa zupčanike ispucam iz toolbox-a… Tj. Mlijeko se dobija iz tetrapaka… 😄
pa jesil na kraju napravio ili nisi?
Dao jednom inžinjeru koji se bavi zupčanicima, ali voli da se druži sa šljivinim desttilatima… Napravio i izgubio jedan zupčanik i kod njega se to tako nekompletno vuče već par godina… N kraju ću to gledati odštampati na 3D štampaču, i oprobati da li radi, ali kad ja uhvatim vremena…
S kim ti praviš državu ….hik….😺
Iznogude, cime se tacno bavis i gde zivis? Tvoj prilog je vrlo interesantan!
Uh, još od centralnog komiteta sam mladji referent, iako sam sa Manolicem u istu školu išao. Musa i ja smo mu bili učitelji 🙂 ko onaj iz tesne koze , sto pitaš?