Toyota kaže da tempo elektrifikacije diktiraju preferencije kupaca
Toyota Motor Corp odbacuje nadobudne kritike u kojima se navodi da japanska kompanija nije s dovoljno entuzijazma uletela u eru baterijskih automobila (segment BEV), navodeći da je opredeljenje bilo da se kupcima s različitih tržišta i različitih afiniteta i potreba, pruži dovoljno širok izbor.
Najveći svetski proizvođač automobila po obimu prodaje automobila je na svojoj godišnjoj skupštini akcionara koja je održana ranije danas, još snažnije je izneo svoj stav i poziciju u smislu da će se držati oprobanih tehnologija, uključujući vozila s gorivnim ćelijama i hibride, koje su ga u poslednje dve decenije učinile liderom u segmentu čistijih automobila, barem prema nekadašnjim kriterijumima.
Osim zabrinutosti u vezi sa proklamovanom strategijom elektrifikacije, rukovodstvo Toyote se pozabavilo nizom pitanja o planovima generalnog direktora povodom tekuće krize u nabavci mikročipova. Kompanija koja je nekada bila omiljena među zelenima zbog popularnog hibridnog model Prius, sada se Toyota našla na udaru kritika zbog toga što nije ukinula automobile koji kao energent koriste benzin i zbog svog lobiranja u smislu promocije politike koje je suprotstavljena onoj koju guraju klimatske grupe.
„Cilj je dostići ugljeničnu neutralnost,“ kaže šef Toyotinog odeljenja za razvoj tehnologije Masahiko Maeda na skupštini, odgovarajući na pitanje koje je uputio danski penzioni fond AkademikerPension. U tom obraćanju, Danci su zamolili Toyotu da se uzdrži od lobiranja usmerenog na miniranje procesa tranzicije ka vozilima iz segmenta BEV.
Međutim, „kupci moraju da izaberu,“ kazao je Maeda, u cilju popularizacije električnih automobila u koju klasu spadaju i plug-in hibridi. Raznovrsne alternative se moraju učiniti dostupnim i ne bismo smeli da sužavamo izbor kupcima, rekao je on.
„Toyota je iskoristila izgovor navodeći obezbeđenje mogućnosti izbora kupcima, a sve da bi izbegla odgovor na pitanje o lobističkim aktivnostima… Sve u želji da uspori tranziciju ka automobilima bez fosilnih goriva“, rekao je AkademikerPension u izjavi nakon Skupštine.
„Kao akcionari mi očekujemo više da bude urađeno u 2022. godini. Klimatska kriza zahteva mnogo invazivnija ograničenja od onih koja bi se trebalo nametnuti kupcima u pogledu izbora pogonskih sklopova vozila. Sve to je neophodno učiniti u veoma bliksoj budućnosti.“
Toyota iznosi tezu da hibridi i dalje imaju smisla u zemljama gde infrastruktura još uvek nije dovoljno razvijena za brži prelazak na vozila iz klase BEV, i istražuje održivost ostalih vidova ekološki podobnih energenata za pokretanje SUS motora, uključujući i vodonik.
Postoji ozbiljan nesklad između Toyote, koja pristupa dekarbonizaciji na „pragmatičan“ način, i ekoloških grupa koje pozivaju na hitnu akciju, rekao je Seiđi Sugijura, stariji analitičar u institutu Tokai Tokyo Research Institute.
Ipak, pozicije dve strane nisu na dijametralno suprotnim polovima, kaže on, navodeći da se Toyota trudi da smanji obim štetnih emisija u fazi proizvodnje automobila.
Kompanija se prošle godine obavezala da će utrošiti čak 60 milijardi američkih dolara kako bi do 2030. godine elektrifikovala gamu, a od toga će se polovina odnositi na investiciju u razvoj čisto električnih vozila. I dalje se očekuje da će prodaja vozila te klase dostići tek 3,5 miliona jedinica godišnje, i to tek do kraja ove decenije. To je otprilike trećina ukupno prodajnog kontingenta Toyote.
Inače, Toyota je tek prošlog meseca lansirala prvo električno vozilo koje je proizvedeno u lokalnim razmerama, iako je namenjeno samo iznajmljivanju, dok konvencionalni i hibridni modeli ostaju mnogo popularniji u Japanu.
Sledeći izvršni direktor
Upitan o planiranju naslednika, izvršni direktor japanskog diva, Akio Tojoda koji je vodio kompaniju punih trinaest godina, rekao je da „razmišlja o vremenu i izboru naslednika“. Ipak, nije bilo nikakvih indicija da će se Tojoda povući s mesta na kom je.
Tojoda ima 66 godina i unuk je osnivača kompanije Kićiro Tojode, kao osobe koji je upravljao firmom u crnim danima, onda kada je prodaja vozila ove marke padala nakon opoziva miliona vozila i nakon generisanja gubitaka u visini od više milijardi američkih dolara.
„Izabrao bih nekoga ko razume filozofiju kompanije. Takav bi trebalo da bude moj naslednik,“ dodao je on.
Tojoda je želeo da reformiše korporativnu kulturu kompanije provodeći više vremena s mlađim rukovdiocima i ukidajući neke više pozicije u hijararhiji. Na vrhovna mesta u organizaciji je postavio veterane Tojote, pomenutog Maedu i Kentu Kona. Obojica su u tom trenutku imali po 51 godinu i bili su relativno mladi za tako odgovorne poslove koje su dobili.
Toyota koja je tokom prošle godine isporučila 10,5 miliona vozila, nadmašila je najbližeg rivala iz Nemačke, koncern Volkswagen AG, uprkos tome što je bila prinuđena da zbog nedostatka elektronskih komponenti smanji nivo proizvodne aktivnosti.
Iako ima znakova oporavka od krize, prognozira se nastavak situacije „povuci-potegni“, naveo je u ranijem delu dana direktor nabavke japanske grupacije, Kazunari Kumakura.
AutoRepublika
(626)
Toyota kao Toyota……pragmatičan i racionalan pristup bez obzira na svjetske trendove koje cesto samo bljesnu i nestanu, a Toyota sledi svoju filozofiju i opet biva najveci svjetski proizvodjac. Ostati svoj jeste tesko, ali u konacnici uvijek donese vise pozitivnog nego negativnog.