Kriza u Ukrajini kao vetar u leđa elektrifikaciji
Sve skuplje gorivo i pretnje dodatnim poskupljenjima energenata iz Rusije sve više usmerava potencijalne kupce vozila u Evropi ka električnim modelima.
Ima onih koji veruju u teorije zavere i smatraju da je sve ovo deo šireg plana za ubrzano napuštanje naftinih derivata za pokretanje motora u sferi automobilske industrije. Možda su takvi navodi preterani, ali ako se sagleda šira slika, jasno je da sve veći pritisak na SUS vozila nije predmet slučajnosti, već dobro orkestriranih ataka.
Dok se Rusi i Ukrajinci međusobno kasape na istoku Evrope, ostatak „razvijenog“ dela Starog kontinenta priča o raznim sankcijama, ali se dovod gasa iz Rusije ne dovodi u pitanje. Još od početka elektrifikacije, odnosno otkako je „pošteni“ Volkswagen uhvaćen u prevari, tzv. dizelgejtu, moglo se ponegde pročitati ponešto na temu nemačke zavisnosti od tuđih energenata.
Nemci se već neko vreme trude da promovišu kojekakvu zelenu energiju, mada je pitanje da li takva uopšte postoji. Danas su im glavni neprijatelji SUS automobili, odnosno termički agregati. Rešenje za svoje probleme vide u prelasku na EV četvorotočkaše, jer bi se na taj način smanjila i zavisnost od tuđe nafte.
Svedoci smo sve više cene benzina i dizela na domaćim pumpama. Iako srpska vlada pokušava da veštački održi cenu goriva, jasno je da je ovaj pristup neodrživ da će vrlo brzo doći do poskupljenja. Slična dešavanja su i u ostatku Evrope, ali i sa druge strane Atlantika. U pojedinim evropskim državama, dizel je uveliko prebacio cenu od 2,2 evra po litru.
S druge strane, električni automobili mogu se puniti na kućnim utičnicama, što je prost način da se obezbedi energija za prevozno sredstvo. U svetskim metropolama niču javni punjači, mada je potpuno evidentno da ih i dalje ima nedovoljno, dok je po pitanju plaćanja usluge punjenja vozila zavladala potpuna anarhija.
U SAD, proizvođači su intenzivirali promocije električnih vozila… Neki od njih, poput Kije sa modelom EV6 nude hilljade besplatnih milja ukoliko se automobil puni na mreži kompanije Electrify America. BMW obezbeđuje kupcima njegovih EV modela u Americi čak dve godine potpuno besplatnog korišćenja punjača pomenutog preduzeća, a istu ponudu ima i Polestar.
Mada je kriza u Ukrajini dovela do dva nova problema za evropsku automobilsku industriju, čini se da prodaja i proizvodnja električnih automobila ne usporava. Prvo, veliki broj fabrika za proizvodnju kablova lociran je u Ukrajini i izvoz je već otežan, drugo iz te zemlje dolaze ogromne količine neona, gasa koji ima ključnu ulogu za lasere koji stvaraju mikročipove.
No, ono malo kablova i mikročipova koji stižu do evropskih pogona usmerava se na električne automobile. Na taj način se kupci guraju ka takvim modelima, jer njihove isporuke bivaju znatno kraće od SUS parnjaka. Uz to, države i dalje značajno subvencionišu kupovinu električnih vozila, pa je tako recimo u Nemačkoj moguće dobiti basnoslovnu subvenciju od čak 10.000 evra za nabavku EV četvorotočkaša.
Brendovi su uveliko shvatili da demokratizacija električnih automobila ne može doći sa papreno skupim ogromnim limuzinama i SUV modelima. Umesto toga, moraju se ponuditi mali, gradski asovi koji koriste električnu energiju za pogon i da su pristupačnim širim narodnim masama. Dacia je pokazala koliko je tržište željno takvih vozila sa svojim Springom, koji je u Nemačkoj uz pomenutu subvencija dostupan za oko 10.000 evra!
Kada se uzme u obzir da su automobili i dalje neophodna prevozna sredstva i činjenica da se SUS modelima veštački pumpa cena, kao i da je gorivo sve skuplje, nije teško „sabrati dva i dva“ i doći do zaključka – guraju nas u elektrifikaciju, hteli mi to ili ne…
Đorđe Platiša
(533)
Nisam ja ovo pisao, časna riječ.
Gura demonizovani zapad, debelo ogrezao u nekakvu šizofreniju. Dokle god ne navuku kupce da kupuju raspale dildoe, ima da daju pogodnosti kakve svet nije video, a kad zatupljene mase nalegnu na rudu, onda će da cepaju s troškovima. Naivno je misliti da će punjenje za džabe trajati doveka, i slično. A cenu svega toga plaćaju te zatupljene mase. Ovde piše Dacia Spring za 10K evra. Ajde što ima samo 45 KS, ali domet od samo 200 kilometara… Za slabije platežno sposobne građane Evrope u „predivnoj“ električnoj budućnosti time kažu da dalje od 200 kilometara nema smisla da putuju. A baterije… Pročitaj više »
Samo kritički neosvješteni ljudi mogu biti navučeni na ovu maglu. Kapitalizam je krenuo u svoj finalni napad na čovječanstvo. Znaju oni da sistem propada. Ovo je ništa drugo do novi oblik robovlasništva. Priprema se teren za elitizam gdje ce probisvijeti da vladaju i ne dolaze uopste u dodir sa obicnim svijetom. Obicni svijet ce da vozi Daciu Spring ako si sretan uopste jer ce i ona izgleda kostati 30 000 eur obzirom na trendove i desavanja u svijetu.
A vi gospodo budete pametni pa finansirajte trule i propale temelje kapitalistickog drustva kupovinom dildomata.
Vidi dilda: https://slobodnadalmacija.hr/mozaik/auto-moto/veliki-test-elektricnih-automobila-od-splita-do-zagreba-pri-130-kilometara-na-sat-samo-bi-dva-mogla-stici-bez-punjenja-a-neki-bi-dosli-tek-do-zadra-1178302