Suzuki Ciaz prerušen u niskobudžetni sedan Toyota Belta
Publici se poklonio još jedan plod saradnje između dva japanska proizvođača. Mislimo na Toyotu i Suzuki i na njihovo ponosito delo preimenovanja jednog modela u proizvode s logotipovima dve marke. Ovo je četvrti automobil s oznakama Toyote, a koji je nastao u Suzukijevom mozgu.
Dve kompanije su tokom proleća 2018. godine, potpisale ugovor o saradnji, i prema slovu tog pisanog sporazuma, preimenovani, odnosno kako oni kažu „zajednički razvijeni“ modeli će proširiti gamu u nekim malokrvnim, ali strateški važnim tržištima. Tako na primer, u Evropi Suzuki sada prodaje (lažno predstavljene), dok je Toyota zauzvrat obogatila svoju paletu hečom Glanza/Starlet, a tu je i SUV Urban Cruiser, kompaktni kombi Rumion, a evo sada i sedan Toyota Belta.
Ovo ime je dobro poznato ljubiteljima automobila JDM. Od 2005. do 2012. godine, Belta je bio sedan utemeljen na modelu Toyota Yaris, namenjen isključivo japanskom tržištu. Ali, počev već od sledeće generacije, kompanija je odustala od ideje da ga nudi pod zasebnim nazivom.
Tako dođosmo do toga da je nekako Božija pravda da nova Belta zameni Yaris u obliku limuzine, na nejakim tržištima Srednjeg istoka, Afrike i Indije. Prvo tržište za novitet će biti živopisni Egipat, a upravo u toj zemlji je i upriličena svečanost povodom premijere noviteta.
Nova Toyota Belta predstavlja analogni model indijskog sedana Suzuki Ciaz. Sam Ciaz je na proizvodnim trakama od 2014. godine i već je bio subjekt planirane modernizacije.
S dužinom od 4.490 milimetara, ovaj automobil koji ironično umalo ne nazvasmo novitetom, ispisnik je po gabaritima sedanima Hyundai Verna/Solaris, pa i Honda City. Nudi putničku kabinu s pet mesta za sedenje i prtljažnik zapremine od 478 litara. Konstrukcija je jednostavna, što podrazumeva prostu šasiju i polukrutu osovinu nazad.
Sva umetnost transformacije i „zajedničkih napora“ je oličena u uklanjanju amblema i naziva modela svojstvenog za jednu marku, i postavljanje drugih nalepnica, onih na kojima piše Toyota. Mrzelo ih je čak i da redizajniraju rešetku hladnjaka. To mu dođe kao kada varate ženu u istom krevetu u kom spavate i s njom.
Toyotina Belta nema nikakvo preimućstvo ni po pitanju ponuđene opreme, što je inače praksa najvećeg japanskog proizvođača u aranžmanima nalik ovom. Dakle, adut Toyote u bazičnoj opremi, baš kao i Suzuki nudi dva vazdušna jastuka i uređaj za klimatizaciju, dok se uz doplatu može dobiti i multimedijalni sistem, automatski klima uređaj i „kožni“ enterijer.
Toyota Belta je u Egiptu predstavljena u varijanti koja je pod haubom skrila benzinski motor radne zapremine 1,5 litara i 105 konjskih snaga koje se do prednjih točkova prenose putem četvorostepene automatske transmisije. Zanimljivo je pomenuti da indijski i donorski Suzuki Ciaz u paleti poseduje i turbodizel opciju, kao i mogućnost poručivanja vozila s ručnim menjačem.
Novu Beltu će proizvoditi fabrika čijim radom upravlja Maruti Suzuki, i odmah vam je jasno da je ona sazidana u Indiji i da se tamo radi i model Ciaz. Možda će nekog začuditi podatak da se u Egiptu ova Toyota prodaje po nižoj ceni od istog Suzukija, odnosno za 15 hiljada dolara, spram 16.100 američkih zelembeća za originalni model manje čuvenog azijskog konstruktora.
AutoRepublika
(424)