Sve se češće čuju kritike u vezi sa transformacijom automobilske industrije u prelazu ka električnoj mobilnosti.
Nedavno je šef Volkswagen grupacije, Herbert Dis, odbacio navode sindikalnih vođa koji su istakli da će elektrifikacija nepovratno ugasiti veliki broj radnih mesta, kako kod samih proizvođača automobila, tako i kod komponentaša.
Dis je istakao da je ovakav stav “isuviše dramatičan”, te da je broj ugroženih radnika daleko manji nego što se govori i da se neke stvari neće promeniti. “Sedišta ostaju sedišta, kočnice ostaju kočnice”, naveo je prvi čovek nemačkog giganta.
No, činjenica je da je električni automobil suštinski jednostavniji od SUS parnjaka. Sa tim u vidu, lakše ga je i brže sastaviti, a ima i manji broj komponenti. Stoga je potrebno manje radnih časova za njegovo stvaranje, što ne ide u prilog radnicima u fabrikama.
Ipak, Nikkei Asia javlja da se Japan već sada suočava sa nestankom radnih mesta u automobilskoj industriji. Honda je najavila da će do 2025. godine ugasiti fabriku u Moki, gde inače proizvode motore, sve u cilju prelaska na električna vozila.
Ova japanska marka nedavno je ponudila osobama starijim od 55 godina uslove za raniji odlazak u penziju, što su tamošnji mediji protumačili kao početak redukovanja radne snage u toj kompaniji.
Nikkei Asia piše da je i Nemačka u problemu. IFO institut za ekonomska istraživanja sa sedištem u Minhenu izradio je studiju i zaključio da će čak 215.000 radnika biti ugroženo zbog prelaska na električne automobile. Prema njihovom istraživanju, više od 600.000 ljudi bilo je uposleno u 2019. godini u Nemačkoj na poslovima u vezi sa proizvodnjom SUS motora.
Japanski magazin ističe još jednu posledicu – često previđenu u raznim analizama. Elektrifikacija automobilske industrije dovela je do skoka cena sirovih materijala poput litijuma i bakra. Zbog toga drugi, manji električni uređaji će morati da poskupe.
Izgleda da su promene u svetu kakav poznajemo tek počele.
AutoRepublika
(245)
Za motače kablova nema zime.