Prvi put u istoriji štetna isparenja Kine prevazišla zbirnu emisiju svih bogatih zemalja
Prema onomo što proizilazi iz taze studije, godišnje emisije štetnih gasova koje se oslobađaju u Kini, prevazišle su po količini isparenja uzrokovana u svim ostalim razvijenim zemljama zajedno, i to je po prvi put da se ovako nešto dogodi u istoriji čovečanstva. Najnaseljenija zemlja na svetu je globalnom zagađenju vazduha, tokom 2019. godine, doprinela sa 27% kada se priča o ugljen-dioksidu, prenela je američka oganizacija Rhodium Group.
Na ovoj rang listi bi Sjedinjene Američke Države zauzele drugo mesto sa skorom od 11%, dok se, takođe pregusto naseljena Indija plasirala na treće mesto s doprinosom zagađenju planete od 6,6%.
Ekvivalenti CO 2 su jedinice za merenje upotrebljene zarad standardizacije merenja uticaja na klimatske promene različitih gasova koji ne doprinose efektu staklene bašte u istom stepenu, i koji ostaju u atmosferi tokom vremenskih intervala različite dužine. Prema nalazima studije, štetne emisije uzrokovane aktivnostima u Kini, prevazišle su 14 gigatona ugljen-dioksida, po prvi put u 2019 . To praktično znači da su u odnosu na 1990. godinu utrostručene. Samo u toku poslednje decenije su narasle za 25%.
Kineska emisija đtetnih gasova, merena po glavi (jednog 1,4 milijardi) stanovnika je dosegla cifru od samo 10,1 tona. To je trunku ispod proseka na nivou zemalja iz bloka OECD, gde on iznosi 10,5 tona, ali je i drastično niže od pandan podatka iz Amerike gde je emisija po glavi stanovnika na nivou od 17,6 tona, na koji način Amerikanci postaju glavni protagonisti neželjenog efekta staklene bašte.
Veoma je verovatno da je tokom 2020. godine došlo do daljeg rasta količina štetnih emisija Kine, pre svega jer su se uvećala isparenja štetnih gasova koji dovode do klimatskih promena za oko 1,7%, dok su ostale zemlje pomalo izgubile korak, usled pandemije novog korona virusa, proizilazi iz zaključaka studije. Razlozi se pronalaze u snažnom rastu i ogromnom udelu uglja u energetskom miksu najmnogoljudnije azijske, pa i svetske države. Energetska zavisnost Kine je ipak na nižem nivou nego Srbije, pa tako je oko 60% proizvedene struje, dobijeno sagorevanjem uglja.
AutoRepublika
(426)
I šta sada? Ameri će da gledaju ukupnu emisiju, tj. „po državi“ i da kažu da su Knezi najveći trovači, a Kinezi će da gledaju „po jedinici mere“ ( po glavi ) i za njih će Ameri da budu najveći zagadjivači …
Neće tu nikada biti dogovora oko zajedničke ekološke akcije.
Nista, nuke China i resen problem.