Zanimljivost dana: Kakvo je danas stanje kod proizvođača traktora Vladimirec
Fabrika koja se ubrajala u ponos sovjetske industrije traktora, preduzeće Vladimirsky Traktorsky Zavod (VTZ) danas je napuštena i izložena neumoljivom zubu vremena. Nedavno su lokaciju nekadašnjeg traktorskog zavoda posetile ekipe ruskih medija i prenele svetu tužne slike iz industrijskog centra regije Vladimir.
Vladimirsky zavod je osnovan 28. februara 1943. godine, dok su prve komponente za sklapanje traktora Universal poslate iz oslobođenog Lenjingrada u Vladimir u martu 1944. godine. Tokom leta, nekoliko meseci nakon početka isporuka komponenti, stanovnici Sovjetskog Saveza koji nisu bili direktno pogođeni ratnim zbivanjima, mogli su da se koriste prvim primercima, sklopljenim pod vedrim nebom.
Već do kraja te decenije, VTZ se mogao pohvaliti montažom prvih deset hiljada primeraka traktora, dok je neposredno pred kolaps SSSR-a, proslavljen jubilej povodom silaska s proizvodnih traka milionitog primerka traktora.
Poljoprivredna mehanizacija označena markom „Vladimir“ je bila predmet izvoza u zemlje širom sveta, odnosno u nekih šezdesetak država, među kojim se nalazila i SFRJ. Zanimljivo je da su vlasti južnoameričkog Čilea, proizvode na točkovima ruske marke, proglasili nacionalnim blagom.
Preduzeće je preživelo i nemirne devedesete godine prošlog veka, preguralo je i periode stabilnog poslovanja, što znači bez dobiti, ali i bez gubitaka. Međutim, protekla godina je bila fatalna za bivšeg giganta sovjetske ekonomije. OOO VMTZ je proglasio nemogućnost servisiranja dospelih obaveza, na koji način je kompanija ušla u stečajni postupak. Saldo neizmirenih obaveza je dostigao cifru od 780 miliona evra.
Drugo pravno lice koje je postalo pravni sledbenik bivšeg preduzeća VTZ je na prodaju oglasilo 48 hektara zemljišta kao i svu opremu i kancelarijske prostorije. Početna oglašena cena je iznosila 27,8 miliona evra, ali je kasnije dramatično snižena na 284 hiljade evra.
Naposletku, imovinu je na licitaciji kupilo društvo s ograničenom odgovornošću Tyagachiaktiv za sumu od 1,7 miliona evra. Novi vlasnik ima sedište u Lipecku i na kraju 2018. godine je iskazao gubitak od 367 hiljada evra. Povrh svega, jedini zaposleni u kompaniji koja je preuzela nekadašnjeg diva, bio je generalni direktor Oleg Šatalov. Otprilike, ovo je moguće samo u zemljama s hibridnim (pseudo-demokratskim) režimima, nalik našem današnjem.
Od kada je novi vlasnik ušao u posed, ništa se (dobro) nije dogodilo. Fabrički kompleks koji je samo delimično fizički zaštićen, su počeli da posećuju neželjeni gosti, pa i oni koji su napravili fotografije koje upravo gledamo. Uzgred, automobili koji su prikazani na gornjim fotografijama, do pre neku godinu su bili, ajde možda ne u voznom stanju, ali ono bar su bili kompletni.
Podsetićemo da su u halama koje danas izgledaju kao najobičnija ruina bili sklapani traktori pre samo pet godina, iako doduše bez nekog tržišnog uspeha. Sada, ne postoje nikakve šanse da se proces proizvodnje obnovi.
AutoRepublika
(25623)
Sreća pa IMT radi bez problema…😭
Eh, da je to kod nas bila sudbina samo IMT-a …
https://youtu.be/jV31zXqv9y4
Imali su rusi i LTZ (bilo je još nekih sa većim traktorima, bio je i Kirovec).
Danas imaju Agromaš, mislim da i Kirovec postoji. Sećam se da je i Kamaz imao svoje traktore (u suštini McCormick), sigurno je bilo još koji proizvođač ali sam zaboravio.
P.S. Ti Agromaš traktori (barem ovi manji) su poslednja serija izašla iz VTZa. Kao što se može videti hale VTZa su prazne, tako da je predpostavka da su mašine iz VTZa završile na drugoj lokaciji gde se proizvode Agromaš traktori.