Iako nam se čini da se automobilska industrija polako oporavlja, posebno po pitanju prodaje dvotočkaša i četvorotočkaša privatnim kupcima, taksi vozači nisu iste sreće. Tužna slika stiže iz Velike Britanije ovih dana koja nam pokazuje veliki broj primeraka legendarnog londonskog taksija kako propada iz prostog razloga što trenutno nema posla za sve vozače.
U neka zlatna vremena, na ulicama najveće grada Britanije se nalazilo preko 20 hiljada taksi vozila i to uglavnom modela TX4 i TX proizvedenih od strane kompanije LEVC (London EV Company) koja posluje unutar kineske korporacije Geely.
Ostrvska država je inače poznata po izuzetno strogim zahtevima za sve one koji žele da budu vozači taksi vozila i potrebno je, ne samo biti izuzetan šofer, već je neophodno i odlično poznavanje grada bez elektronskih pomagala.
Fotografija koja je obišla svetske medije je stigla sa objašnjenjem da je 20% taksi vozila parkirano iz nekoliko razloga. Zahvaljujući epidemiji virusa korone veliki broj ljudi radi od kuće i ne mora da putuje u kancelarije, ali naravno, opao je i broj turista koji posećuje Britaniju svake godine.
U takvim uslovima ovakva vest i nije iznenađenje. Čak i oni koji još uvek imaju posao vozača se ne mogu pohvaliti zadovoljavajućom zaradom. Primera radi, u lokalnim vestima jedan od njih je izjavio da je tokom dana zaradio svega 70 funti (oko 77 evra) i da nije siguran da će biti u stanju da plati sedmično iznajmljivanje taksi vozila koje košta 350 funti.
Napominje da su aerodromi i železničke stanice nekada bili najlaši način da se pokupe mušterije i zaradi dovoljno novca za svakodnevni život, ali je dolaskom korone posao jednostano propao i da nekada čeka po dva do tri sata pre nego što pronađe mušteriju.
Predsednik sindikata taksista Stiv Meknemera je dodao da samo 20% vozača zarađuje dovoljno da preživi od ovog posla, a pri tom je spomenuo da taksistima dodatno otežavaju situaciju i oni koji se bave takozvanim „ride share“ poslom kao što su Uber i Lyft. Misli se na usluge deljene vožnje, naravno.
Možda je najteža okolnost ona koja se desila pre epidemije korone kada je britanska vlada uvela novinu da taksi vozila moraju da budu na električni ili hibridni pogon. To je nateralo mnoge vozače da potroše velike sume novca u modernije (i naravno skuplje) automobile, a investicija se za sada nikako nije isplatila.
Ipak se vidi svetlo na kraju mračnog tunela. Ranije ove sedmice britanska vlada je odobrila korišćenje vakcine protiv novog korona virusa, čime je postala prva zapadna država kojoj je tako nešto krenulo za rukom, pa taksisti i ostali zaposleni skako mogu da očekuju bolje dane.
Sličnu priču smo pre par dana pročitali i na nemačkom Spiegelu gde se navodi da se i berlinske kolege londonskih taksi vozača suočavaju s dramatičnim padom aktivnosti.
AutoRepublika
(1080)