Uprkos teškim danima za automobilsku industriju, raste prodaja EV modela u Evropi
Ako je suditi po dosadašnjim prodajnim rezultatima, ova 2020. godina biće presudna u transformaciji automobilske industrije na Starom kontinentu.
Pandemija korona virusa i zatvaranje izložbeno-prodajnih salona, te izolacija ogromnog dela Evrope doneli su dramatično lošu prodaju novih automobila. Kada će se tržište tačno oporaviti za sada se samo nagađa, no i oni koji su najveći optimisti ne mogu da kažu da će se prodaja vratiti na nivo „pre korone“ u skorije vreme.
Koliko je zapravo oštar pad bolje govore podaci. Najbolji kvartalni rezultat u Evropi ostvaren je u poslednjem tromesečju 2016. godine kada je isporučeno 22,7 miliona automobila, dok je u nedavno okončanom kvartalu ove godine dostavljeno 14,4 miliona četvorotočkaša.
No, uprkos ovako lošim podacima, prodaja EV modela raste, iako oni i dalje imaju skromno učešće na tržištu od svega 4,8%. Za razliku od Severne Amerike, gde su isporuke električnih automobila pale više nego kod konvencionalnih vozila, u Evropi se desilo suprotno.
Ne samo da prodaja baterijskih automobila nije doživela pad, već rast i to od 45,6%! Zašto je do toga došlo, pa razloga je nekoliko. Pre svega sve snažnija podrška države za kupovinu električnog vozila, velike subvencije, razne druge pogodnosti. Primera radi nemačka vlada je odobrila čak 10.000 evra državne pomoći za kupovinu EV modela!
Potom tu je diverzifikacija tržišta, sve je više noviteta u EV segmentu, što dovodi i do niže cene kod konkurencije, ali i do većeg izbora. Tu je i bolja infrastruktura, ali su i električni automobili napravili iskorak u vezi sa autonomijom kretanja.
Evropski proizvođači su čini se konačno bolje razumeli EV filozofiju, odnosno njihove aktuelne prednosti i mane, pa se tako sve više nude ovakvi modeli iz B i C segmenta, što je upravo oblast u kojoj baterijski automobili mogu da pruže svoj maksimum.
Za očekivati je da prodaja električnih modela u Evropi daleko nadmaši rezultat ostvaren u 2019. godini. Uostalom, EV nije više sinonim samo za skupocene automobile, jer je tehnologija postala pristupačnija. Dacia će uskoro plasirati svoj niskobudžetni električni model, čija bi cena trebalo da iznosi oko 15.000 evra.
Osim toga, i šef Renaulta najavio je čitavu „porodicu električnih automobila“, koji će se praviti u Francuskoj i čija će cena biti niža od 20.000 evra. Uz to, treba imati na umu da je nedavno i Ilon Mask naglasio da nije zadovoljan visokom cenom Teslinih vozila, te da ona moraju postati cenovno pristupačnija.
Naravno, uz sve to ide i sve stroža evropska regulativa u vezi sa emisijom štetnih gasova. Brojni gradovi na Starom kontinentu već su počeli sa postepenim proterivanjem vozila sa SUS motorom iz urbanih sredina. Nova pravila EU u vezi sa flotnom emisijom štetnih gasova teraju proizvođače da nude i električne modele kako bi izbegli drakonske kazne.
Dakle, niz faktora doprinosi sve boljoj prodaji automobila koji za pogon koriste električnu energiju. Uostalom, ovo je relativno mlad segment gde će se borba između proizvođača tek zahuktati.
AutoRepublika
(213)
Kad strujaši budu imali učešće u prodaji od barem 1/3, verovaću da kupci to prepoznaju kao nešto dobro za njih.
Mnogi ne znaju ni šta vole da jedu dok im se ne servira.
Najmanje što ljudi znaju je da pre porudžbine pogledaju cene u jelovniku. Neko će svakako i da se upita kako će da knzumira ono što mu se servira i kako će posle da se oseća. Jer, nije jedini problem kupiti EV, pitanje je i šta sa njime „kada ti ga donesu“. Ja sa njim ne bih znao šta ću – osim po gradu, a za grad mi kola skoro uopšte i ne trebaju. Sa EV-om svakako ne bih mogao da putujem kuda inače putujem (kada nije pandemija) i na način na koji uobičajeno putujem. Tako da mi on nije bilo… Pročitaj više »
Znas li dragi druže Mirko, da sam neki dan saznao da v60 ima dizelsko hibridni pogon,kojeg mozes za 15tak keka dobiti, a broji respektabilnih 288ks. Nije losa kupovina. Samo da je vremena. Imal onaj rodjak od druga Slavka, mozda sestru?:)
Da inteligencije ne nedostaje prepoznali bi da mogu za deseti deo novca da se voze i da ne moraju svaki čas u servis. Ekologija i zdravlje su samo dodatni benefit o kojoj tek nema svesti odnosno je svetlosnu godinu daleko od nepostojeće svesti o slobodi. Kada bude trećina Srbije izašla na ulice, ili 2/3 na izbore, onda ću znati da su željni da izađu iz mraka. Do tada ću misliti da u stvari nemaju pojma ni šta im se jede. I da, u skoroj budućnosti će biti i jeftinijih električnih vozila. A da predupredim odgovor da ljude ne zanima budućnost… Pročitaj više »
Baš zato što inteligencije ne nedostaje, zato i znamo da ukupan trošak nabavke, posedovanja, amortizacije i korišćenja automobila, nije samo nabavka pogonskog energenta, kao što znamo, da vozila pokretana SUS motorima ne moraju svaki čas u servis, kao i da EV imaju neke elemente zbog kojih će u servis u isto vreme kada i SUS.
A, što se tiče veverice, baš zato što primenjuje održiva rešenja (pa i po pitanju koje pominješ), zato kao vrsta još uvek i opstaje.
A koji je trošak nabavke EV-a? Pa u Srbiji već postoji gradski kineski električni dvosed za 6000€ tj 90€/mesečno bez učešća sa dometom do 120km. „Potrošnja : 8,1 KW/100 km (11 rsd punjene noću, danju 56 rsd)“. Znači za čitavih 11 dinara se pređe 100km. Čime je to još moguće? Za cenu otplate se voziš besplatno, ako se poredi vožnja na fosilna goriva. Ajde npr pojedeš nešto za 11 dinara pa voziš bajs 100 km. Nemoguće je. Gde su Zoe, Twingo, City K-ZE, Tesle, VW ID serija, Polestar, Tajkan, Nissan Leaf, Hyundai Iconiq, Kona, BMW i3 i nadolazeći, Audi e-tron,… Pročitaj više »
Pročitah na tviteru malopre a kao tiče se teme…
„Sinoć smo obeležili dvadest godina mature.
Od celog odeljenja samo razredna radi.“
I, koliko je već u Srbiji prodato takvih kineskih EV dvoseda?
Adresa za takvo pitanje je prodavac, uvoznik.