Većina Volkswagenovih „Buba“, proizvedenih između 1938. i 2003. godine, u originalnom izdanju nisu bili veliki automobili. Reč je o proizvodu dugom tek nešto više od četiri metra sa masom koja se kretala između 800 i 850 kilograma. Kao najveće izdanje izdvajaju se modifikovane verzije, poznate kao „Baja Bugs“, i one su prilagođene terenskom trkanju u pustinjama američkih saveznih država Kalifornije i Meksika.
Dok su tokom godina postojale razne modifikacije, kako bi se omiljeni svetski jeftini automobil pokazao privlačnijim, sumnjamo da je iko otišao toliko daleko koliko Ričard Taper i njegov sin Skot. Izreka kaže da je u Americi sve veliko pa je tako tandem oca i sina proizveo „Bubu“ za čak 40% veću od one kakva je originalna bila, odnosno kolika je bila kada je napustila Volkswagenovu fabriku.
Familija je već posedovala kabriolet iz 1959. godine, ali je automobil izgledao pomalo smešno na američkim ulicama među ostalim grdosijama. U razgovoru sa medijima, Taper kaže da je želeo „Bubu“ koja će biti veća od vojnog Hummera, što bi značilo da dimenzije moraju biti povećane za čak 50%. Tu je nastao problem, pošto se po američkom zakonu Volkswagenov model ne vodi kao komercijalni kao što je Hummer homologovan, pa samim tim postoji organičenje za dimenzije. Dakle, tim oca i sina se morao zadovoljiti s tim da njihov novitet bude za „samo“ 40% veći od originala.
Taperovi su prvo rastavili svoj kabriolet, zatim digitalno skenirali svaki deo, i krenuli sa proizvodnjom. Šasija i mehanika su preuzeti sa pikap kamioneta Dodge Ram (danas Ram 1500), a zatim na njega dodati svi stilski delovi. Ispod haube se krije takođe Ramov 5,7-litarski V8 motor sa 340 konjskih snaga, pa možemo zaključiti da je „malo“ moćniji od originala koji se mogao pohvaliti sa 36 „grla“.
Na prvi pogled, jedina razlika između dva modela je u dimenzijama, ali detaljno razgledanje pokazuje neke zaista velike promene. Za početak, novitet pruža svu modernu tehnologiju u vidu klime, centralne brave, boljih kočnica i još mnogo toga. Pošto je Ram dostupan samo sa automatskim menjačem, a original s manuelnim, Taper je dodao još jednu papučicu na novi model da se ilustruje kvačilo iako je zapravo reč o kočnici. Sat na kom se očitava aktuelna brzina kretanja, kao i ostale komande su skrivene izvan kontrolne table i na taj način se zaista stiče impresija da je reč o identičnom automobilu.
Familija kaže da je dobila dosta ponuda da proda veći od dva automobila, ali da nema takve planove.
Pogledajte video klip.
AutoRepublika
(431)
Stvarno mu svaka čast na vještini, svakivdetalj je tu, ma šta detalj, detalj i po 🤣.
Samo mo nije jasno od kod materijala je napravio…