Da i vas ovo ne iznenađuje?
Kia Stinger je klasičan primer „dobrih/loših vesti“. Dobre vesti su te da performantni sedan dobija redovnu restilizaciju uskoro, s tim što najnoviji izveštaji sugerišu da će 3,3-litarski twin-turbo V6 biti unapređen tako da će isporučivati više snage. Takođe, inače atraktivni sedan će dobiti i neke estetske modifikacije, kao i unapređenje klastera instrumentacije.
Loše vesti su da bi osveženi model mogao biti Stingerova „labudova pesma“, jalov pokušaj da se poprave loše prodajne brojke. Podaci iz 2018. i 2019. pokazuju da Stinger nije posebno popularan kod kupaca, s padom od oko 18 odsto.
Aktuelna pandemija tome nije nimalo pomogla, naravno. Prodaja Kijine perjanice je pala za čak 21 odsto u prvom kvartalu 2020., u poređenju s istim periodom prethodne godine. Martovska prodaja je bila najgora, s „minusom“ od 40 odsto.
Pandemija je proizvođače automobila stavila pod veliki finansijski pritisak, terajući ih da na listu prioriteta stave profitabilne modele. To Stinger stavlja u nezavidnu poziciju, ali rešenje bi, po šefu dizajna korejske marke, Karimu Habibu, moglo da postoji.
„Kako tehnologija ide prema električnim automobilima, a apetiti kupaca prema ovom tipu vozila se menjaju, dotični koncept će verovatno morati da evoluira“, rekao je Habib.
Kao što smo spomenuli na početku, ovo nas ne čudi. Potražnja za elektrifikovanim automobilima neprekidno raste na globalnom planu, a to bi moglo da natera Kiju da se pridruži „električnom vozu“ da bi preživela i održala svoju profitabilnost. Naravno, to ne isključuje izvesna vozila, posebno ona kojima je potrebna mala „pomoć“ u vidu elektrifikacije.
AutoRepublika
(148)