Zanimljivost dana: Da li je odbačeni Volkswagenov koncept bio dizajnerska inspiracija za Yugo?
Početak proizvodnje domaćeg modela Yugo krajem 1980. godine je bio izuzetno veliki događaj za jugoslovensku automobilsku industriju. Naš mališan je najavljen kao prvi masovno proizvedeni model razvijen posebno u tadašnjoj Jugoslaviji, za razliku od prethodnika koji su bili modeli Fiata proizvedeni pod licencom. Čak i sa takvom tvrdnjom, Zastava nije krila da je za bazu poslužio čuveni Fiat 127, nekadašnji automobil godine u Evropi, dok je platforma bila skraćena s modela Fiat 128. U ovom izdanju zanimljivosti dana ćemo se pozabaviti automobilom za koga se veruje da je inspirisao dizajn Yuga, a to je Volkswagen Chicco koncept iz 1975. godine.
Period ranih sedamdesetih godina prošlog veka je bio izuzetno uspešan za nemačku firmu. Tradicionalni model s pogonom na zadnje točkove i motorom postavljenim pozadi su penzionisani, a zamenili su ih moderni automobili kao što su Golf i Passat sa pogonom na prednje točkove.
Volkswagen je planirao model za 1975. godinu, koji bi u gami bio smešten ispod Golfa, i koji bi bio konstruisan na osnovi Audija 50. Kao što znamo, tu poziciju će popuniti popularni Polo. Naftna kriza iz 1974. godine, o kojoj smo pisalu u dva dela, je naterala kompaniju da razmotri opciju i gradskog automobila, pozicioniranog ispod Pola pa je odobren budžet za njegov razvoj.
On je debitovao 1975. godine i nosio je Chicco oznaku. Skraćena platforma je deljena s Polom, a pokretao ga je njegov benzinski agregat konfigurisan od tri cilindra. Ukupna zapremina motora je iznosila 895 kubnih centimetara i kao takav je razvijao 40 konjskih snaga.
Sa dužinom od svega 3.292 milimetara i težinom od 625 kilograma, Chicco je trebalo da predstavlja jeftino prevozno sredstvo i konkurenta italijanskim gradskim automobilima.
Proizvedeno je nekoliko prototip modela za testiranje, od čega se jedan nalazi u zvaničnom Volkswagenovom muzeju u Volfsburgu. Razloge izostanka serijske proizvodnje možemo naći u nekoliko faktora. Pod jedan, naftna kriza nije potrajala dovoljno dugo vremena, pa je samim tim interesovanje za gradskim automobilima značajno opalo. Istovremeno, Golf se pokazao toliko popularnim da se Volkswagen koncentrisao na njegovu proizvodnju i nije imao prostora za još jedan model.
Kompanija je kasnije eksperimentisala sa još nekoliko sličnih modela kao što su Student (1982.) i Chico (1992.) pre nego što je debitovao serijski Lupo 1998. godine.
To nas dovodi do našeg Yuga i nedoumice koliku ulogu je Chicco igrao u njegovom dizajnu. Nema sumnje da dva automobila mnogo liče, posebno ako se posmatraju s profila, pa i ako se analizira izgled zadnjeg dela vozila, ali da li to znači da je firma iz Kragujevca svesno kopirala nemački model?
Prema zvaničnim informacijama iz Zastave, ideja o Yugu se rodila baš u vreme kada je Chicco debitovao 1975. godine, i nastala je iz potrebe da se ponudi dodatni model između modela 750 (Fića) i 101 (Stojadin).
Stilisti su krenuli sa radom tek dve godine kasnije kada su izrađene makete, dok je prvi ručno sklopljeni prototip kompletiran 1978. godine. On je zatim prebačen u Italiju da se urade posebne sitnice pre nego što je testiranje započelo. Serijska proizvodnja je startovala 28. novembra 1980. godine.
Dok ne postoji niti jedan jasan dokaz da je Zastava kopirala Chicco, vremenski period i slične dizajnerske linije definitivno znače da su naši dizajneri barem znali za njega. A to koliki je eventualan uticaj Volkswagenovih dizajnera na inspiraciju naših, igrao koncept Chicco, je na vama da odlučite.
Zoran Tomasović
(9166)
VW Čiko je skraćeni Polo i to se vidi iz svakog ćoška. Sličnost između dva modela postoji ali Yugo je prije svega evolucija dizajna Fiata 127.VW ima napred vertikalno postavljenu masku a Yugo koso, suprotno zakonima aerodinamike. Čiko ima pametnije konstruisanu zadnju haubu čiji rub seže do ivice branika a kod Korala samo do gornje ivice farova kao kod Golf 1.Ako se zna da je prvog Golfa crtao Đuđaro jasno je da su u Zastavi slijedili ovaj uzor.
Prednja maska nagnuta na dole ponovo se vraca u dizajn. Najvazniji uzrok za to je bezbednost pesaka. Aerodinamika se resava konfiguracijom kompletne prednje povrsine, od gornje ivice haube pa do donjeg spojlera. Ispred automobila formira se zaustavna zona vazduha, tako da konfiguracija detaljnih povrsina kao sto je maska nije bitna. Bitno je kako vazduh struji oko te zaustavne zone.
Au, zadnja polovina kao da je precrtana. Pitanje koliko je Đuđaro imao udela u dizajnu oba automobila – ukoliko jeste, sličnost nije slučajna. Vidim kod Chicco koncept instrument table koji je kasnije upotrebljen kod originalne Pande, a nos vozila kod prve generacije Ibize. Inače, oba ova vozila su rad Đuđara.
Dizajn je uvek deo arhitekture vozila tako da svi automobili jedne kategorije duzine pomalo lice jedan na drugoga. VW Chicco je absolutna katastrofa od dizajna, kao da su ga radili klinci u osnovnoj skoli a ne iskusni dizajneri! U odnosu na njega Jugo je prava, elegantna mala limuzina! Zasto nema zadnji poklopac do branika – objasnjenje je jednostavno: zbog cvrstoce karoserije. Veliki poklopac pozadi pretvara karoseriju u otvorenu cev kutijastog preseka, koja je prilicno nestabilna. Bilo je potrebno dugo vremena da konstruktori savladaju ovaj problem! U to vreme svi automobili sa otvorom pozadi imali su visoku donju ivicu otvora: FIAT… Pročitaj više »