Već godinama, ono tradicionalno krilo ljubitelja Formule 1 kritikuje kvalitet „najbržeg cirkusa na svetu“, posebno kada su u pitanju preticanja. Kada o tome pričaju i bivši vozači, govoreći negativno o regulativi i aktuelnim bolidima, to još više dobija na težini.
Ovoga puta je reč o Karunu Čandhoku, bivšem vozaču HRT-a i Lotusa. Ovaj Indijac, trenutno stručni komentator za Sky Sports, govorio je s ljubiteljima trka u vezi s razlikama između automobila iz njegove ere (2010-2011.) i današnjih. Konkretno, on je kritikovao težinski limit bolida.
„Očigledno je da imamo hibridne pogone, veće gume i moćniji vertikalni aerodinamički pritisak. Lično, nisam veliki ljubitelj pravca u koji je otišla F1“, kaže Čandhok. „Imamo čudnu situaciju u kojoj su automobili postali veći, glomazniji i teži, a samim tim, u teoriji, vremena po krugu bi trebalo da su sporija. Međutim, da bi to kompenzovali, dodali su ogroman vertikalni aerodinamički pritisak i veće gume, tako da su vremena po krugu bolja, ali je samo trkanje očigledno lošije.“
2010., kada je Čandhok vozio za Hispania Racing tim, minimalna težina je iznosila 610 kilograma. Sada je ona 745 kilograma, što donosi veće opterećenje na gume i čini automobile mnogo težim za manevrisanje na trkačkoj stazi.
„2011. su automobili veoma agilni i okretni. Vozači su bili na ivici, morali su zaista biti na visini zadatka, jer su bolidi bili ćudljivi i ’prgavi’. Međutim danas, vozio sam Williams iz 2017. i Mercedes iz 2019., gde je W10 zaista sjajan automobil, osvojio je šampionat i dominirao prošle godine. Ipak, možete osetiti tu težinu, koja gravitira ka teritoriji sportskih automobila“, dodao je Čandhok.
Povećan težinski limit je bio motivisan željom Formula 1 timova da povećaju bezbednost, posebno nakon smrti Žila Bjankija 2014., kada je većina ljudi bila ubeđena da ne može više biti pogibija u F1, 20 godina nakon tragedija Ajrtona Sene i Rolanda Racenbergera. Međutim, ultimativne vozačke mašine i treba da su zastrašujuće, smatra Čandhok.
„Uz svo dužno poštovanje, smatram da su Džordž Rasel, Lando Noris i Aleks Albon sjajni vozači i sjajne novajlije. Međutim, oni ne bi trebalo da uđu u F1 bolid i budu u tri desetinke tempa iz prvog dana. To treba da bude zastrašujuće iskustvo, kao što je bilo nekada. Prvog dana treba da vozite automobil kojeg se u potpunosti plašite da vozite.“
Ipak, Karun Čandhok izvesno nije bio u tri desetinke tempa bilo kada dok se trkao u Formuli 1. On je učestvovao u samo 11 trka a najbolji rezultat mu je bilo 14. mesto.
AutoRepublika
(399)
Oni bi trebali da se boje kao ja 🙂