Francuska flota automobila nastavlja da stari. U današnje doba, prosečna starost automobila koja su na javnim drumovima Francuske Republike iznosi 10,6 godina. Sledeći zanimljiv podatak govori o tome da je tržišni udeo krosovera u aktuelnim prodajnim rezultatima čak 40%, ali ih ima samo 16% od ukupnog broja putničkih vozila na putevima galske države. Većinu i dalje, za divno čudo, čine sedani.
Istraživanje čije rezultate smo saželi u gornje dve do tri rečenice je sprovela kuća AAA Data, koja se bavi analizama podataka s tržišta nekoliko poslednjih decenija. Istraživači su navele da je tokom 2017. godine, prosečna starost automobila među francuskim državljanima iznosila (samo) devet godina.
Značajan je broj regija (Arijež, Krez, Lot i Dordonj) u kojima čak 8% stanovništva poseduje vozila proizvedena pre 1997. godine. Ovo je posebno interesantan podatak, s obzirom na činjenicu da takvim automobilima ne bi bio dozvoljen „upliv“ u većinu francuskih gradova, zbog sve strože ekološke regulative.
Porast prosečne starosti flote putničkih automobila za više od godinu i po, na tako kratak rok je ogroman, a s obzirom na pad tražnje za vozilima koji se očekuje, razumno je pretpostaviti da će, do daljeg ozbiljnijeg starenja voznog parka Francuza tek doći, mada ima i suprotstavljenih prognoza.
Trenutno je u Francuskoj oko 39 miliona aktivnih vozila od kojih je naviše primeraka u posedu vlasnika s prebivalištem, odnosno sedištem lociranim na severu države.
Često se u severnoj srpskoj pokrajini može čuti umotvorina „Dok Vojvodina radi, Beograd se gradi!“ Ne ulazeći u polemiku da li možda i Subotica radi, da bi se Novi Sad gradio, moramo da naglasimo da je i u Francuskoj slična muka. Naime, u pariskoj regiji je oko 32% vozila u vlasništvu privrednih društava, dok je njihov udeo u ostatku zemlje svega 7%.
To u prevodu znači da je većina preduzeća registrovala svoja sedišta u samom glavnom gradu Francuske ili u njegovoj neposrednoj blizini, što razotkriva snažnu centralizaciju državne uprave i privredne aktivnosti Francuske.
Za kraj da dodamo da je prosečna starost putničkog automobila u Španiji znatno veća (12,5 godina). Prateću analizu možete pročitati ovde.
AutoRepublika
(962)
Često se u severnoj srpskoj republici može čuti umotvorina „Dok Vojvodina radi, Beograd se gradi!“ Srbija ima republike?
Ispravljeno, hvala na ukazanoj greški. Čisti lapsus.
Zuti prsluci su rezultat takve politike, a „inicijalna kapsula“ je izmedu ostalog bila najava znatno strozijih tehnickih pregleda, koji bi sve starije automobile poslali direktno na otpad. Ta „dubinska“ Francuska je zapostavljena, zaboravljena, nema javnog prevoza a privatizovana zeleznica ukida nerentabilne linije, zbog cega je vecina populaciji prinudena da poseduje automobil. U jednoj familiji prakticno svi clanovi imaju svoj automobil, cesto star i „prljav“, ali sluzi svojoj svrsi; odvesti vozaca do posla ili „civilizacije“. Nije Francuska samo Pariz i veliki gradovi, masa ljudi izvan njih snalazi se kako zna i ume, s skromnih prihodilma i niskim zivotnim standardom. Automobil od… Pročitaj više »
„Sledeći zanimljiv podatak govori o tome da je tržišni udeo krosovera u aktuelnim prodajnim rezultatima čak 40%“ Kad bijah nedavno u FR, baš to mi je upalo u oči. Broj tih „đipova“. Raznih vrsta. Posebno su mi bili upečatljivi 3008 mk2. Njih je bilo „kao blata“ tamo gde sam ja bio. Zaprepastih se koliko ih je. Pri čemu ih je većina bila u jeftinijem, Active paketu (retki su bili Allure, a GT Line „česti“ koliko i detelina sa 4 lista ). Očekivao sam da struktura bude u korist Allure. Mislih da Francuzi nisu stipse kao u Srbiji, gde je situacija… Pročitaj više »
Moron 3008 mk2 je veliki hit u Francuskoj, prvi je po prodaji u segmentu. U prvih par godine u Peugeotu su morali uveti i trecu, nocnu smenenu, kako bi zadovoljili potraznju za njim. Dobro se secam cekalo se po 4-5 meseci na isporuku…
Sto se tce „police municipale“, da oni su cesto ograniceni na Daciju Duster, koja je vec par godina preavi hit.
Nego nisi jos na zimovanju u Alpima? Kazu ima vise metara snega, ponesi lance…
Peki, pa sinoć sam se vratio sa Alpa 🙂 Živ i zdrav. I za razliku od Makrona u Poljskoj – vratio sam se „na točkovima“. Jer, izgleda, Bože moj, sa FR „djubrom“ nikada ne znaš kako ćeš …, šlepom ili samohodno 🙂
Što se tiče vozila koje sam tamo video, iznenadio me, za moje razumevanje, i broj očito novijih vozila sa (namontiranom) „kukom“, a i kako „na Zapadu“ kuka sme biti namontirana na vozilo ako vozilo ne vuče prikolicu – očekivao sam veću disciplinu 🙂
Mislim da je u SAD jos veca prosecna starost.Polovni automobili koji se uvoze u Srbiju su stari preko 12 god.prosecno.
Da, kod njih je nešto iznad 15 godina, ako ne grešim. Ali, taj podatak o prosečnoj starosti (ili njemu smični) se tumači višeznačno, zavisno od interesa onog ko tumači taj podatak.