Zanimljivost dana: Kada je Henri Ford pokušao da proizvodi pneumatike u prašumi Brazila
U svojoj bogatoj karijeri Henri Ford se pokazao uspešnim u gotovo svim pokušajima. Nekada je bilo potrebno malo vremena da se ostvare svi ciljevi (kao što je osnivanje uspešne automobilske kompanije tek iz trećeg pokušaja), ali na kraju dana se uglavnom radovao. Međutim, jedan od retkih neuspeha se desio krajem dvadesetih godina prošlog veka kada je legendarni industrijalac odlučio da proizvodi pneumatike u prašumama Brazila.
Tokom desetih i dvadeseth godina prošlog veka, Ford je uglavnom uvozio gumu iz Velike Britanije ili nekih njenih afričkih kolonija. Henriju se ovaj potez nikako nije dopao i smatrao je da mora da postoji jednostavniji i brži način da dobije materijale odnosno komponente bitne u proizvodnji popularnog Modela T.
Još sredinom dvadesetih godina on je započeo pregovore sa vladama mnogih južnoameričkih država gde bi mogao da posadi veliki broj stabala. Ugovor je na kraju potpisan sa vladom Brazila koja je “poklonila“ industrijalcu teritoriju u severnom delu države velčine 10.100 kvadratnih kilometara, a za uzvrat Henri je morao da isplati oko 9% godišnjeg profita. Teritorija je dobila ime Fordlandia i u njoj je počeo da niče novi grad 1926. godine.
Pošto u navedenom periodu još uvek nisu postojali putevi, Ford je morao da isporuči kompletnu opremu preko brodova direktno iz Amerike. Grad je trebao da pruža tradicionalne američke kuće za zaposlene i njihove familije, ali i bolnicu, školu, biblioteku i hotel. Za rekraciju tu su bili bazen, golf teren i dečiji parkovi. Kada je izgradnja završena 1928. godine, u njemu je živelo oko 10.000 ljudi.
Međutim, nije bilo potrebno da prođe mnogo vremena pre nego što su nastali prvi problemi. Naime, Henri nije dozvoljavao alkohol, cigarete pa čak ni žene u Fordlandiji, a radnicima se nije dopao stil američkih kuća, pa ni zabrana svih sportskih aktivnosti.
Pride, oni su se po prvi put sreli sa hranom u konzervama i hamburgerima, koji su inače bili najčešći obroci u gradu, pa su 1930. godine čak kindapovali kuvara i ostavili ga u prašumi. Morala je da interveniše nacionalna vojska Brazila i spreči česte pobune. Henri takođe nije zaposlio geološki tim da analizira zemljište pa je tako zemlja bila neplodna, a mnoga stabla su uništena od strane insekata.
Do 1934. godine Henri, koji inače nikada nije ni posetio Fordlandiju, se predao, ali je i dalje morao da isplaćuje dogovoreni novac vladi Brazila. Tek 11 godina kasnije njegov unuk Henri II uspeva da proda zemljište nakon finansijskog gubitka od čak 20 miliona američkih dolara (oko 280 miliona dolara preračunato prema današnjoj vrednosti novca).
Vlada Brazila je koristila zemljište za razne sitne poslove, a do današnjeg dana u gradu živi oko 2.000 osoba. Šest originalnih kuća sa nameštajem je preživelo za lokalne familije, kao i velika vodena kula i fabrika za preradu gume, dok se nekadašnja bolnica srušila pre petnaestak godina.
Zoran Tomasović
(2184)