Danska pozvala ostatak EU na zabranu prodaje konvencionalnih automobila do 2030.
Danska, podržana od strane drugih deset zemalja članica Evropske unije, juče je pozvala na usvajanje strategije za postepenu zabranu prodaje za benzinska i dizel vozila unutar jedinstvenog prostora ekonomskog saveza, do 2030. godine. Ono što se želi postići, odnosi se na preveniranje daljih klimatskih promena.
Danska je ovu “ingenioznu” ideju iznela tokom ministarskog sastanka koji je okupio šefove ministarstava ekologije svih članica EU, a koji je održan u Luksemburgu.
Ciljevi vezani za 2050. godinu su integralni deo plana Ursule van der Lejen, nove predsednice Evropske komisije, kojim je predviđeno da Evropa postane prvi “klimatski-neutralan kontinent“ do navedenog trenutka (2050.). Danska delegacija je na ovom sastanku predstavila stav prema kojem je apsolutno neophodno da se redukuje emisija u sektoru transporta, kao jedinom segmentu koji u ovom trenutku beleži porast obima štetnih isparenja.
Evropska unija teži da snizi nivo emisije štetnih gasova za do 40% do 2030. godine, dok izvršni organ Unije, odnosno Komisija planira da na nulu svede taj parametar, a sve sa ciljem zaustavljanja procesa globalnog zagrevanja, za koji su ubeđeni da je u toku.
„Moramo da priznamo da smo pomalo stešnjeni vremenom,“ nakon sastanka je rekao novinaru Rojtersa danski ministar za klimatska i pitanja energije Dan Jorgensen.
Danska je okupirala naslovnice brojnih medija tokom oktobra 2018. godine, kada je u javnost izašla s objavom da namerava da zabrani prodaju svih vozila koja za pogon koriste fosilna goriva, i to do 2030. godine. Ipak, kako bi ovo predstavljalo kršenje pravila koja su na snazi unutar Evropske unije, od takve ideje se odustalo.
Jorgensen je izjavio da bi eventualna dozvola pojedinačnim članicama Evropske unije da uvode zabrane prodaje vozila pogonjenih dizelom i benzinom dovela do toga da se pritisak na Evropsku komisiju pojača dovoljno da bi predložila potpunu, ali postepenu zabranu prodaje konvencionalnih vozila u narednim decenijama.
On je takođe izjavio da trenutno ne postoji konsenzus unutar Unije u pogledu opšte zabrane prodaje konvencionalnih automobila, kao i da smatra da ne bilo zgoreg da se omogući pojedinačnim zemljama da primene najavljenu meru.
„Plan A bi podrazumevao zabranu na nivou cele EU,“ rekao je on.
Zemlje koje su podržale ideju da nešto mora biti učinjeno povodom štetnih emisija su u prvom redu Litvanija, Letonija, Slovenija i Bugarska. Ove države su posebno apostrofirale problem izvoza isluženih vozila s teritorije Zapadne Evrope, na istok kontinenta.
Jorgensen je rekao da je svestan da je važno da se ovakve dugoročne strategije iskomuniciraju s proizvođačima automobila, a da Danska želi da predvodi alijansu od 10 zemalja koje bi podržale strategiju postepenog odustajanja od konvencionalnih vozila, uz omogućavanje pojedinačnim članicama Unije da donose autonomne odluke.
„U tom slučaju, verujem da bi ostali sledili primer,“ poentirao je on.
AutoRepublika
(2329)
Tako treba … Samo „ekološki“. Mada, ne razumem zašto čekati 2013. godinu? Zašto ta zabrana ne zaživi već „danas“ ? Siguran sam da ekološki osvešćeni narod traži upravo to …
Ali ono što je najbolje co2 je prijatelj klime ljudi i biljaka. Biljke ne mogu napredovati bez co2.
Co2 nije staklenicki plin nego vodena para.
Dizeli zagađuju sa česticama čađi a to se nigdje ne spominje.
Ako je nekome do ekologije sve probleme može riješiti već danas sa hibridima na autoplin ili zemni plin. Ja ne vidim da i jedan proizvođač nudi takav hibrid