Radi se o šansi koja se pruža jednom u sto godina. Barem na prvi pogled tako deluje. Ovaj primerak superautomobila Ferrari 599 GTB će biti izložen na aukcijskoj prodaji u organizaciji lokalne policije kineskog grada Dongguan.
Lepotan je zaplenjen pre nekog vremena, a već i na osnovu oglašene cene možete da pretpostavite da kupovina u sebi krije neku manjkavost… Zaista, kako ovakav automobil može da košta samo 250 američkih dolara, odnosno oko 200 i kusur evra, a posebno imajući u vidu da je od strane organa vlasti konfiskovan nakon banalnog saobraćajnog udesa?
Ne može biti registrovan u Kini!
Zapravo, ovaj primerak Ferrarija 599 GTB nije oduzet zbog samog udesa, već pre svega zbog toga što nije bio osiguran, odnosno vožen je neregistrovan pa kao takav nije ni bio u policijskoj evidenciji organa vlasti.
Kao rezultat toga, procenjen je metodom „starog gvožđa“ (scrap method), a primenom ove tehnike se dobija vrednost od 347 američkih dolara. Pošto Kinezi „imaju“ smisla za poslovanje i poseduju preduzetnički duh, shvatili su da bi 30% popusta dodatno pospešilo interesovanje kupaca, pa su tako i postupili, s obzirom na to da, formalno-pravno, ovaj komad (uglavnom) metala uopšte ne može biti smatran automobilom.
Kineski zvaničnici nisu ponudili nikakvu informaciju u pogledu stanja konkretnog Ferrarija, niti podatke o pređenoj kilometraži. Pošto budući kupac neće moći da registruje ovog lepotana, jasno je da će biti korišćen za rezervne delove.
Procenitelj je očito pogrešio pri izboru metoda za procenu jer sama menjačka kutija ovog primerka može biti prodata za više od 12.000 evra, na primer.
AutoRepublika
(4691)
Pretpostavljam da će ga otkupiti bivši vlasnik po toj ceni, dok će se pet-šest momaka mrkog pogleda okolo postarati da to bude jedna ponuda. Međutim, pošto se ovakve stvari obično obavljaju “ispod radara”, ako o tome pišu i naše novine, izgleda da je nešto krenulo po zlu.
Bravo, kako pronicljiv komentar
Prašina na njemu vrijedi više 😜