Dvostepeni sklop menjača i diferencijala u Porsche Taycanu – prednost u performansama
Prednosti dvostepenog sklopa menjača i diferencijala u Porscheu Taycan su evidentne.
Porsche je upravo (ponovo) potvrdio da će Taycan koristiti usluge dvostepenog sklopa menjača i diferencijala u serijskoj verziji. Kakve prednosti, kada je o ubrzanjima i autonomiji reč, možemo da očekujemo od ove kompleksne (i skupe) tehnologije?
Prednosti koje dvostepena postavka donosi ubrzanju i maksimalnoj brzini, makar se i ne razumeli u tehniku, intuitivno su očigledne. S obzirom da postoji i drugi stepen prenosa, jasno je da on pruža beneficije na planu maksimalne brzine, dok prisustvo prvog stepena obezbeđuje viši obrtni moment na zadnjim točkovima, što posledično pruža bolje ubrzanje.
Svi znamo da je Tesla pokušao da instalira dvostepenu transmisiju u prvim Roadsterima, ali je imao problem s trajnošću, tako da je napustio ovo rešenje u korist jednostepene postavke. Inače, transmisija koju je kalifornijska firma ugrađivala u svoje prve modele, bila je u okviru podugovora s Borg Warnerom.
Naravno, to što Tesli i Borg Warneru nije pošlo za rukom da „izbruse“ dvostepeni sistem, ne znači da Porsche to ne može da uradi.
Da bismo determinisali beneficije dvostepenog sklopa menjača i diferencijala, naglasićemo da ova postavka pruža najbolje iz dva sveta, više inicijalnog obrtnog momenta i višu maksimalnu brzinu.
Zapravo, sprovedena studija pokazuje da eksploatacije dvostepene transmisije rezultira višim obrtni momentom na zadnjoj osovini duž čitavog raspona isporuke snage. Na grafičkom prikazu se može videti kriva brzine dvostepene transmisije u odnosu na jednostepenu.
Jasno je da dvostepena transmisija poboljšava obrtni moment kroz čitav raspon isporučivanja snage, ali da li je sve to vredno dobijenog vremena?
Kada je reč o ubrzanju do 96,5 km/h, ono je kraće za oko 0,3 sekunde. Međuubrzanje od 70 do 130 km/h je poboljšano za 0,5 sekundi, dok je najveće poboljšanje ostvareno od 160 do 240 km/h, gde je „dobijeno“ čak 1,4 sekunde.
Kako stoje stvari s autonomijom? To je malo teže proceniti, jer nije bilo dostupno kompletno mapiranje Teslinog motora s „ostrvima“ energetske efikasnosti. To sve zavisi gde se „ostrvo“ maksimalne efikasnosti (takozvani „sweet spot“) nalazi na mapi u odnosu na radnu tačku s kojom se poredi. Evo primera mape motora sa „swet spotom“ gde želite da bude u okviru delimičnog opterećenja i verovatno blizu mesta gde bi radna tačka bila pri krstarećim brzinama na auto-putu. Prikazana mapa se odnosi na veliki motor iz druge generacije Chevy Volta.
Dakle, ukoliko je Taycanov zadnji motor poput ovog prikazanog na šemi, za očekivati je prilično zanemariva korist dometu pri krstarećim brzinama na auto-putu.
Ono što nam ostaje da vidimo kako će se dodatna složenost Porscheovog rešenja pokazati u praksi. Naravno, s obzirom na milione pređenih kilometara tokom testiranja, očekujemo da greške neće biti. Ono što je „negativno“ u svemu je što dvostepeni sklop menjača i diferencijala donosi višu cenu, ali ko od Porscheovih kupaca još haje za cenu?
AutoRepublika
Izvor: Insideevs
(272)
Neka prvo nauče kako prodju test severnog jelena kako treba pa onda možemo i da verujemo.