Šef Aston Martina veruje da će troškovi razvoja autonomne vožnje dovesti do još udruživanja automobilskih proizvođača
Prvi čovek britanske marke, Endi Palmer, istakao je da će trka ka samovozećim automobilima dovesti do novih spajanja u automobilskom svetu.
Troškovi razvoja ovakve tehnologije su ogromni, a pitanje je kada će i da li će se takva ulaganja isplatiti. „Svi razvijaju sličnu tehnologiju i u to ulažu ogromne svote novca. Mislim da je to pomalo glupo“, rekao je Palmer.
Danas, većina analitičara veruje da će se oko 200 velikih svetskih proizvođača, koliko ih danas trenutno funkcioniše, ujediniti u 13 ogromnih konglomerata. Ističe se da će među tih 13 giganata spadati: Volkswagen grupa, Ford, GM, PSA grupacija, BMW grupa, Daimler, Geely, Tata, Honda, Toyota, Renault-Nissan alijansa, FCA i Hyundai.
Međutim, rast određenih novih kineskih proizvođača mogao bi poremetiti predviđanja najboljih svetskih analitičara. Palmer veruje da će nabrojani giganti opstati, kao i da će u narednom periodu apsorbovati brojne druge manje proizvođače.
Šef Aston Martina ističe da luksuzne marke čeka svetla budućnost. „Ne vidim ništa što bi poremetilo ili ozbiljno ugrozilo budućnost luksuznih proizvođača. Mada danas naši proizvodi imaju mali udeo u tržištu, mislim da smo potpuno bezbedni“, kaže Palmer.
Prvi čovek britanske marke kritikovao je automobilske proizvođače koji nude 3. nivo autonomije, koji zahteva opreznost vozača i mogućnost da isti preuzme kontrolu nad vozilom u bilo kom trenutku. „Mislim da je takav pristup potpuno nelogičan. Treba da preskočimo taj nivo autonomne vožnje i odmah dođemo do 4. stepena koji neće zahtevati učešće čoveka u upravljanju vozilom“, navodi on.
Palmer je čak forsiranje nivoa autonomije koji ne pružaju dovoljnu samostalnost vozila nazvao populističkom politikom automobilske industrije, dok je za nove norme koje stižu u EU sa limiterima brzine nazvao proizvodom takve politike.
AutoRepublika
(151)