Pravna borba Britanaca je započela 2015. godine, kada su pravni zastupnici kompanije Jaguar Land Rover podneli tužbu protiv firme Jiangling Motor Corporation. Okružni sud Čaojang u regiji Pekinga, doneo je rešenje kojim se zabranjuje dalja prodaja zloglasnog krosovera Landwind X7. Moguće je da se radi o planetarno najpoznatijem kineskom SUV-u, upravo zbog činjenice da u dizajnerskom smislu predstavlja vernu kopiju Evoquea.
Tokom prethodnih godina, Kinezi su besramno kopirali proizvode najpoznatijih svetskih marki, i to od usisivača pa sve do aviona. Čak ni uz pomoć nemoralnog i protivzakonitog čina, odnosno kopiranja dizajna vozila marki Land Rover, Porsche, Lexus, Mercedes i brojnih drugih, niti jedan proizvod tog tipa nije uspeo da zabeleži uspeh na tržištu.
Dugo vremena su kineske vlasti prećutno podržavale ovu krađu intelektualne svojine zapadnih kompanija, ali su naposletku advokati Jaguar Land Rovera uspeli da ubede nadležni sud da je postojeće stanje neodrživo. Međutim, nije sve teklo tako glatko.
Naime, Britianci su tužbu podneli protiv vlasnika marke Landwind neposredno nakon debija krosovera Landwind X7 koji se dogodio 2015., a bilo je potpuno jasno čak i laicima da se radi o bezočnoj kopiji modela Range Rover Evoque. Naravno, sa mehaničke strane gledano, dva vozila nemaju dodirnih tačaka.
Prva tužba je odbijena, ali je zatim stigla žalba iz JLR-a koja je napisana na način da sud u Pekingu nije imao praktično nikakav izbor, već da zabrani proizvodnju i prodaju zloglasne kopije. Odluka sudskog veća je obrazložena činjenicom da kineski duplikat poseduje pet ključnih dizajnerskih karakteristika koje zbog svoje sličnosti sa originalom, lako mogu da zavedu potencijalnog kupca da pomisli kako se radi o proizvodu britanske kompanije, koja je dodatno najavila podnošenje odštetnog zahteva na ime pretrpljenih gubitaka u poslovanju.
Za sada nije poznato hoće li se ljudi iz marke Landwind žaliti na presudu, ali je zato jasno da je ovo verovatno poslednji ekser u kovčegu kineske kompanije koja doživljava brutalan pad prodaje. Tokom 2018. godine, samo je 18.800 primeraka prodato na jedinom, lokalnom tržištu, uz pad od 55,8%. Kao što smo ranije naveli, čak ni najuspešnije, odnosno 2016. godine, kineski brend nije uspeo da plasira više od 80.000 vozila.
Da zaokružimo priču. Kineski krosover koristi benzinski turbo motor zapremine 1,5 litra uz isporuku 161 konjske snage uz 250 Nm maksimalnog obrtnog momenta, bez mogućnosti isporuke ove sile na bilo koje druge, sem točkova prednje osovine. Cena kineske kopije je bila u nivou trećine naknade koju su Britanci tražili za originalnu verziju.
Lokalna premijera nove generacije Range Rover Evoquea će biti održana sledećeg meseca na Salonu automobila u Šangaju, ali ga zato Balkanci mogu videti već sada, pod kupolama Beogradskog sajma.
AutoRepublika
(1504)
„Zadnje vreme“ došlo …
Britanci ljuti sto je kineska kopija pouzdanija. 🙂