Amnesty International: Električni automobili nisu „čisti“ niti „ekološki“
Tokom Nordic Electric Vehicle samita u Oslu, oglasila se nevladina organizacija Amnesty International, koja je iznela niz optužbi na račun proizvođača baterija za električne automobile.
Amnesty International naglašava da električni modeli jesu korak ka manjoj emisiji štetnih gasova, ali da su danas daleko od čistih i ekoloških vozila, pre svega zbog upotrebe baterija čija je proizvodnja u tesnoj vezi sa kršenjem brojnih ljudskih prava.
Ova NVO ističe da većina kobalta koji se koristi za proizvodnju litijum-jonskih baterija stiže iz Demokratske republike Kongo. Navodi se da u toj državi u rudnicima kobalta rade kako odrasli, tako i deca. Pritom, ne postoje nikakvi uslovi zaštite na radu čime se ozbiljno ugrožava zdravlje radnika u tim rudnicima. Osim toga, Amnesty tvrdi da je način iskopavanje ove rude van svih ekoloških normi.
NVO skreće pažnju i na problem rudnika litijuma u Argentini. Kopovi se prave na zemlji koja pripada urođenicima, odnosno indijanskim plemenima koja i dalje žive nomadskim stilom života. Rudnici nastaju bez dozvole i saglasnosti lokalnih stanovnika, čime se dovodi u pitanje opstanak Indijanaca u ovim oblastima.
Amnesty international ističe i da je sam proces proizvodnje baterija daleko od ekološkog. Većina baterija proizvodi se u Kini, Japanu i Južnoj Koreji. Sve tri navedene zemlje veći deo električne energije dobijaju iz termo elektrana, odnosno koristeći ugalj. Na taj način vrši se ogromna emisija ugljen-dioksida.
Pored svega navedenog, navodi se da je upotreba retkih metala kao što su litijum, mangan i kobalt u baterijama dovela do ogromne potražnje za istima i za sve većim istraživanjem morskog dna u potrazi za ovim metalima.
Za kraj, Amnesty International pozvao je čelnike automobilske industrije da pronađu odgovarajuće ekološko rešenje za recikliranje baterija čiji je energetski kapacitet značajno opao.
AutoRepublika
(937)
Napokon da je neko javno objavio koliko su „čisti“ elektro automobili.
Dragi Risto, pisali smo o ozbiljnim problemima sa konceptom elektromobilnosti, mnogo puta do sada 🙂 evo samo par primera
https://autorepublika.com/2017/12/16/5-mana-elektricnih-automobila-o-kojima-se-ne-prica/
https://autorepublika.com/2017/09/25/decije-ruke-u-funkciji-automobilske-industrije/
https://autorepublika.com/2017/11/09/naucnici-uporedili-stetne-emisije-tesla-smitsubishi-miragebmw-750-xdrive/
Zvezdane hvala na linkovima sa uživanjem sam ih otvorio i pročitao. Moram da priznam da AR pratim od pre par meseci a slične tekstove nisam mogao pročitati praktično nigde. Sve najbolje u daljem radu. Pozdrav
I za kraj, koliko košta proizvodnja 1kw električne energije. Van granica najrazvijenijih zemalja EU.
Ovo su gluposti sa vaše strane. Pa kompanije koje trže naftu totalno unište ceo ekosistem kuda prođu. A Japan najviše energije dobija iz nuklearnih elektrana.
Pa nije ovo AR izmislila, nego je izveštaj sastavila nevladina organizacija Amnesty International, a oni samo preneli. Nauči da shvatiš šta si pročitao.
Norveska koja postoji zahvaljujuci nafti, sada odjednom kao brine za uslove rada u zemljama odakle se crpe materijali za proizvodnju baterija. pffff