Zanimljivost dana: Prve brzinske rekorde u industriji su postavili e-mobili
Pre tačno 120 godina, ili preciznije, na dan 17. januar 1899. godine, Belgijanac Kamil Šenaci je postavio novi svetski brzinski rekord. Interesantna je činjenica da se on nalazio za volanom električnog automobila CGA. Izmerena maksimalna brzina kretanja vozila je iznosila 66,66 kilometara na sat.
Međutim, to je bio samo početak “kratkometražnog” Šenacijevog rivalstva sa Francuzom po imenu Gaston Šazlu-Loba (fotografija ispod), koji je jednim drugim čisto električnim automobilom, marke Jeantaud, razvio brzinu od 70,31 kilomatar na čas, samo nekoliko sati kasnije, tokom istog dana.
Rivalitet dva zapadnjaka je potrajao i naredna tri meseca. Samo deset dana u odnosu na prve rekorde, odnosno 27. januara, Šenaci je uspeo da dostigne “vrtoglavu” brzinu od 80,35 km/h, ali ga je Francuz prestigao već 4. marta novim postignućem. Uspeo je da dohvati brzinu od 92,69 km/h.
Kamil Šenaci (fotografija iznad) to očigledno nije mogao da podnese, pa je 29. aprila 1899. godine, probio brzinsku barijeru od sto kilometara na sat. Međutim, ovaj put to nije moglo da prođe bez spora. Naime, rekord je postavljen na specijalno izrađenom čisto električnom modelu CITA „La Jamais Contente“, koji je prikazan na naslovnoj fotografiji, pa je stoga Francuz izneo primedbe.
Ovaj čudan elektromobil je postigao brzinu od 105,88 km/h. Ujedno, to je bio poslednji brzinski rekord koji su držali automobili koje pokreće elektromotor.
Od tog trenutka, brzinske rekorde su držala vozila pokretana parom, motorima sa unutrašnjim sagorevanjem, a od 1963. godine, ona koja koriste mlazne motore.
AutoRepublika
(248)