Šta ćemo sad?
Omiljeno pitanje srpskih saobraćajaca koje sledi odmah nakon trijumfalnog: „Dobar dan. Da li znate zašto sam vas zaustavio?“. Koliko li smo puta samo ovo čuli tokom vozačke karijere? Ako ste savestan vozač i razuman čovek, sasvim sigurno ćete znati da odgovorite na uvodne rečenice policijskog službenika.
Oni kojima nije običaj da krše saobraćajne propise, uvek i po pravilu će biti svesni počinjenog prekršaja a to će i podeliti sa policajcem koji je svedočio njihovom prometnom nedelu. Svi smo ljudi i svi grešimo. Činjenje saobraćajnog prekršaja je sastavni deo radnog staža vozača, kako porodičnog, tako i profesionalnog, pa nije čudno da se greška dogodi i krajnje pažljivim ljudima, kojima nije običaj da to čine na redovnim osnovama.
Po nekom nepisanom pravilu, takvi vozači bivaju i uhvaćeni u prekršaju češće nego „drumski razbojnici“ kojima je životni stil za volanom i na ulici, obojen ignorisanjem saobraćajnih protokola. Ono što razlikuje ljude od „neljudi“, pored tipa greške koju su počinili, jeste i to što će ovi prvi uvek priznati da znaju šta su uradili i neće bežati od odgovornosti.
„Dobar dan. Znam, obišao sam autobus koji je stajao da stanici. Nije bilo nikoga sa druge strane, prošao sam polako, nadao sam se da neću da zakačim punu liniju. Pogrešio sam, žao mi je.“ – više puta sam izgovorio slične rečenice, u tridesetak godina dugom stažu pasioniranog vozača.
Na samom početku tog predivnog, tridesetogodišnjeg puta, sve je bilo prilično drugačije.
Prvo, policajci su zapravo bili milicajci, i najčešće su to bili sredovečni ljudi, ozbiljnih izraza lica, kada vas zaustave na ulici, uz nezaobilazni vojnički pozdrav.
Zatim, iza njih su stajali, po pravilu plavo-beli automobili domaće proizvodnje. Zastava 101, najčešće, a kao dete se sećam i Fića i Tristaća u ulozi patrolnih kola. Manje, više, bila su to vozila u rangu porodičnog Moskviča.
Već nakon dvadeset sekundi od upoznavanja sa dežurnim saobraćajnim policajcem, dobijali biste informaciju o tome koji konkretan član Zakona o bezbednosti saobraćaja ste prekršili, i ukoliko je on lakše prirode, mogli ste da na licu mesta uredno okajete grehe, dok su se teži prekršaji završavali ispovešću kod sudije za prekršaje.
Priznanica i zapisnik, i kompletna neprijatna sekvenca, trajale su tri do četiri minuta, i to ukoliko državni službenik ima usporenu motoriku.
Danas me uglavnom zaustavljaju „klinci“. Često su to osobe koje još nisu stigle da kompletiraju duži životni staž od mog vozačkog, iza njih se nalaze češke Škode, koje svedoče o velikom patritoizmu ekipe okupljene oko starlete Predsednika države, a koji je po učestalosti „obraćanja naciji“ uspeo da pobedi redovni televizijski format, svima znan kao „vremenska prognoza“.
Prve rečenice u susretu sa naslednicima milicajaca su slične, nedostaje samo vojnički pozdrav, i obavezni brkovi nekadašnjih Titovih organa reda. A onda sledi pitanje koje sublimira svu nesreću koja nas je snašla prethodnih decenija: „Šta ćemo sad?“.
Kako prekršilac zakona postaje zaštitnik pravne države?
„Stvarno mi je žao zbog počinjenog prekršaja. Ne znam zašto sam to uradio i šta mi je bilo. Zamišljen sam, rasejan, pogrešio sam. Radite šta morate, bolje znate od mene“,
„Da li vam treba vozačka dozvola? Vidim imate dete u vozilu. Da li znate koliko je to kaznenih poena? Da li znate da se poeni dupliraju u slučaju da… Jel dete mlađe od 12 godina? Da li znate da je novčana kazna za ovaj prekršaj toliko i toliko hiljada dinara? Za ovo obično ostajete tri meseca bez dozvole. Šta ćemo sad? Čiji je automobil? Šta ćemo sad? Sigurno vam treba dozvola, ide zima. Šta ćemo sad?
„Da, treba mi dozvola, mali ima šest godina a stvarno ne znam ni kolika je novčana kazna niti koliko poena donosi. Automobil je firmin. Treba li putni nalog?“
„Ma dobro za putni nalog, ali ako je klinac mlađi od 12 godina, kazna se duplira. Šta ćemo sad?“
„Pa šta možemo? Napišite mi kaznu, onako kako to mora, valjda ću jednom da se naučim pameti.“
„Ma u redu je to, svi grešimo. Vidim da ste fini čovek. Šta ćemo sad?“
Tu već počinje sve da vri u meni, a uloge se menjaju. Sada ja, kao grešan vozač postajem čuvar reda, mira i zakona, a saobraćajac se pretvara u „dobru vilu“ koja brine o mom potomstvu, kućnom budžetu, predstojećim mrazevima i uopšte o mom životnom putu.
„Druže, vreme je da me konačno neko nauči pameti i da ovakve stvari više ne činim. Postupite po zakonu, znate ga bolje od mene“. – dok se u pozadani nakuplja odlučnost da prijavim očito „korumpiranog“ policajca.
Uuuh, češkajući se po glavi i vidno premišljajući se kakva bi eventualna dalja njegova akcija ishodovala sa moje tri hiljadarke u njegovom džepu, saobraćajac konačno odustaje, vraća mi dokumenta i moli me da se to više ne ponavlja.
Udavaljajući se sa mesta zločina, kroz misli mi se ređaju slike susreta sa saobraćajnom policijom u doba SFRJ. Gde su nestali brkati milicajci strožijeg izraza lica od nastavnice omražene hemije? Oni, za koje sam imao utisak da bi mi odvalili šamarčinu da se uši od udarca zacrvene, pri eventualnoj naznaci moje „nepristojne ponude“ razmene „crvena novčanica za oprost greha“.
Sa brkovima otišlo je sve što vredi
Pristojnost, strogost, pravičnost i predvidivost, prvo je zamenio suludi i lažni nacionalizam, a zapravo primitivizam epskih razmera. Zatim se proširila, inicirana upravo instaliranom najprizemnijom fazom kapitalizma, suluda trka za sticanjem materijalnog bogatstva koja je dodatno raspirivana svakim novim slojem akumuliranog kapitala u rukama ubedljive manjine. Iz leta, prešli smo u januarsku zimu u treptaju oka.
Zimi je teško nositi majicu kratkih rukava. Izgledate ludakom, kako sebi tako još više i drugima. Kome da prijavim nesavesnog policajca? Sudovima koji nakon svega par dana oslobađaju optužbi, iz raznih krivotvorenih razloga, optužene za najteža dela, i to ne samo u saobraćaju? Jel njima?
Da ispričam ovo predsedniku države ili predsedniku vladajuće stranke? Ah da, protivzakonito je da obavljaš obe funkcije u isto vreme. Da napišem predstavku ipak, ali i tu imam dilemu, da li crvenoj ili plavoj struji u vladajućoj stranki.
Sve u svemu, jasno vam je. Ne možeš se žaliti ocu što radi one stvari tvojoj majci.
Zato i nije čudno što manijak može da napadne devojčicu u tramvaju, a da svi ćute i gledaju. Ni oni nemaju kome da kažu, baš kao što sam to osetio i ja. Svi sve znaju i svi ćute, a ako bi i rekli, stradali bi u roku od 10 dana, koliko sudovima treba da oslobode krivice osnovano osumnjičene.
Nekad mora i da se umre. Deci možemo i trebamo da ostavimo najviše materijalne imovine, koliko je to u našoj moći. Uzgred, retko koje će to znati da iskoristi na pravi način, odnosno kao odskočnu dasku za promociju kulture življenja i lični razvoj lišen briga o materijalnoj egzistenciji.
Ali, ma šta napisali ili prećutali u testamentu, ako im ostavimo „Šta ćemo sad?“ ambijent, a ostavljamo im ga svojom ćutnjom i apatijom i uklapanjem u standarde bezbožničke elite, otići će iz Srbije a nasleđene nekretnine neće imati kome da prodaju.
I odlaze, nisu ni školu završili a već odlaze, a mi ostajemo u sred pakla koji smo sami kreirali, jednako direktno svojim delima ili propuštanjem da učinimo pravo delo. To je ta lepršava statistika koja pokazuje smanjenje nezaposlenosti.
Prvo smo ostali bez obraza i časti, zatim smo ostali bez finansija, a sada ostajemo i bez potomostva. Sve hronološki i potpuno u skladu sa zakonima prirode. Te zakone ne možeš da zavaraš sa tri hiljade dinara.
Kada su političari u susednoj zemlji probali da kroz skupštinsko izjašnjavanje provuku zakon kojim se diže granica za definisanje da je neko koruptivno delo krivično, braća Rumuni su na uspešnim protestima nosili transparente sa porukama političarima: „Neće proći. Nismo vam mi Srbi!“
Oni nisu, ali su Srbima vrlo slični i svi ostali narodi bivše Jugoslavije. Mnogo sličniji nego što bi to, u konkretnom slučaju, bilo poželjno.
Zvezdan Božinović
(7245)
E, moj autore… u SFRJ ni ti ne bi smeo ovakve članke da pišeš.
Suština je u tome što u SFRJ nije bilo potrebe da se pišu ovakvi članci a ne u tome da li bi smeo ili ne.
Kako da ne… Zato smo i tu gde smo.
Zbog SFRJ? :-)))))))) Ja ipak mislim da je zbog Marsovaca. Mislim da su se Marsovci „reptili“ infiltrirali u naše vladajuće strukture. :-)))))
Da, zbog SFRJ. Loša karma.
Naravno, ti si od onih kolekcionara što skupljaju „slike i nameštaj“ iz zgrade skupštine. Dobra ti je „karma“… :-))))))))
Baš si pogodio.
Danas biti policajac je lepše. Imajui dame u uniformi, da razbiju dosadu noćne smene. Toliko ima policajaca i pandurskih vozila da ih ne poznajem skoro nikada Nekada sam znao svakoga milicajca, i kave su mu navike, mane, vrline. Ovi današnji su „biznismeni“, privatno imaju fore za novčanik, svaki ima neku firmu – privatnika koga štiti, „završava“ mu poslove i sl…. Jednio ih muče ovi novi dokumenti, jer u njih ne može da stane crvena….. Mada su danas popularnije kafane pored puta, gde se rešavaju „vaspitni“ problemi na razne varijente i načine. Tek, najviše me nervira broj novih „luksuznih“ Skodilaka, kojima… Pročitaj više »
Nemojte se igrati sa vlastima da ne bi bilo „I sta cemo sad“ ?
Ja bih i dalje da citam Autorepubliku.
???
Једна урбана легенда.
Негдје код Бијељине тадашњег министра унутрашњих послова Г. Сладоја зауставља патрола саоб.полиције .
Обзиром да је министар био у приватним колима неком голфу 3 а и није показао службену легитимацију, већ оставио својим нижим сарадицима да „раде свој посао“,
узеше они његову возачку саопштише му да је прекорачио дозвољену брзину , направише драмску паузу те „добар“ полицајац ударајући возачком по свом лијевом длану рече :
Шта ћемо сада МОЈ Сладоје !!!
…
Meni je bas legenda da je ministar vozio Golf 3 ?
Е мој Јапанац 2005. кад. сам купио голфа 4 , старог 5 година пола ме познаника питала јесам ли почео диловати…
„Lajte“, „lajte“ … na svoju otadžbinu i one koje brane javni red i mir, i paze na bezbednost svih učesnika u saobraćaju …
Samo „lajte“ … „Može čovek šta hoće, al’, ne može dokle hoće …“
p.s. meni je ovaj prizor sa čkodama prelep.
Ako ti je ovo otadžbina kakvu si želeo i sanjao onda si kriminalac i prevarant kao i ovi na vlasti i mesto ti je u zatvoru.
Nemam iskustva sa SFRJ milicijom,bio mali,tada sam vozio kamione igracke po pijesku..ucio zanat od malih nogu?.. Ali imam iskustva sa Srpskom policijom,Bosanskom policijom,Kanadskom policijom i Austrijskom policijom. Najvise „kontakata“ sam imao sa Srpskom policijom i u 90% slucajeva sam bio kriv kada su me zaustavljali a ovih 10% mogu nazvati rutinskom kontrolom. I u ovih 90% gdje sam bio kriv i gdje sam im priznao svoju krivicu bez trunke licnog pravdanja i „vadjenja“ nasi policajci su iznenadjujuce bili veoma tolerantni i vise nego korektni prema meni.Nikada mi nisu napisali kaznu niti su mi sta trazili!!!! A mogli su me olesiti… Pročitaj više »
Ne pamtim kada me je zaustavio nekorektno policajac! Nekad se izvučem, nekad ne, ali ne pamtim da sam imao neku neprijatnost!
Nisam imao prilike „da častim“ po Srbiji. Ali, po Bosni, bezbroj puta. I uvek sam bio nesporno kriv, za istovrsan prekršaj ( brzina). Moram da priznam i da sam u Bosni veliki broj puta prošao samo „sa upozorenjem“ (kada nije trebalo da me samo „upozore“, već da mi kožu oderu). I pored svega toga, o policiji u BiH ne mislim ništa loše. Naprotiv. A platio ja „na licu mesta“ njemu ( sa molbom da on to za mene uplati u pošti kada se vrati iz smene ( što mi je jedan policajac kod B. Krupe u jednu kišnu subotu uveče… Pročitaj više »
Šta reći. To je gola istina, i šta ćemo sad?Treme je za „motku“
Полиција у ЦГ најнепоштенија, серијски кажњавају у сачекуши, близу поште. У Србији има свакојаких, добрих и лоших, али је систем лош.
Јуче сам се мало замислио па мало убрзао после Пупиновог моста око 120км/час. Људина ме само опомену.
Кад све саберем и одузмем после 25година возачког стажа,
у нашој РЕГИЈИ (то је сад модерно рећи) могу да кажем :
Спрам
јунака
и
оружје.
Да се непрецијењујемо
и непотцјењујемо.
Гледано по државама и ако возите рег.ознаке возила из тих држава и правите прекршаје,исто ће те проћи(бити кажњени) .
…
И овај камен земље Србије
Што претећ сунцу дере кроз облак…
Pocelo je sa primerom da je neko napravio prekrsaj obilazeci autobus na stanici.
U ZOB-u o bezbednosti saobracaja pise da je ta radnja dozvoljena, ako to uradite na pazljiv nacin i ne ugrozite bezbednost. E, tu je „caka“. Ako vas zaustavi policajac zbog obilazenja autobusa na stanici, ko je taj ko ce odluciti da li ste to ucinili na bezbedan nacin? Sta mislite?
Njegova je poslednja. Ali to da si upravljao nebezbedno može da ti prikači za bilo koju drugu radnju u saobraćaju, jer osnovno načelo zakona je da se vozilom upravlja bezbedno. Inače, postoji izuzetak da autobus ne sme da se obilazi ukoliko se radi o organizovanom prevozu dece i takav bus mora pozadi da ima obeležje.
Usput, prisetih se na SAT emisiju sa policijskim presretačima iz 2011. godine. Čoveku su ladno napisali kaznu za obilaženje autobusa uz komentar da to nikako nije smeo da uradi.
http://www.rts.rs/page/tv/sr/story/22/rts-svet/1005740/sat.html
Vreme na 23:45
Nikkad me niko nije pitao „Sta cemo sad?“… Jesi l’ ti to sanjao?