Zanimljivost dana: Najjeftiniji novi automobil ikada proizveden
Još od kada je Henri Ford predstavio legendarni Model T, automobilska industrija je često izbacivala jeftine proizvode za šire narodne mase. Ovaj mališan je na vrhuncu slave početkom 1920-ih godina koštao oko 300 dolara ili oko 4.480 dolara u današnjoj valuti, ali čak i sa tim je bio daleko od najjeftinijeg proizvoda. U istom periodu je debitovao i malo poznat Smith Flyer koji do današnjeg dana nosi titulu najjeftinijeg novog automobila ikada proizvedenog.
Kompanija A.O. Smith iz grada Milvokija (američka savezna država Viskonsin) je nastala još 1874. godine i posluje do današnjeg dana, a 1915. godine je odlučila da se oproba i u automobilskoj industriji. Kako je budžet za takav biznis bio mali, Smith je odlučio da održi troškove proizvodnje što nižim. Automobil (Flyer) je imao pod od drveta, koji je takođe služio i kao ogibljenje, dva drvena sedišta, volan i pet točkova. Dužina vozila je iznosila 1.575 milimetara, a svaki 20-inčni točak je bio sličan onima sa modernijih bicikala.
Motor za Flyer je razvio engleski inženjer Artur Vol 1910. godine upravo za bicikle, a kao pogonsko gorivo korišćen je benzin. Motor je razvijao jednu konjsku snagu. Ovaj izum nije bio novi i Ferdinand Porše se mogao pohvaliti sličnom mehanikom, mada je ona bila na struju.
U istom periodu Smith kupuje patent od Vola i odlučuje da ga postavi na peti točak koji se nalazio iza automobila. Taj točak bi bio podignut kada bi se motor upalio, a zatim bi se lagano spustio i pokretao Flyer. Sa težinom od svega 60 kilograma, Flyer je mogao da dostigne maksimalnu brzinu od 32 km/h.
Za ovo zadovoljstvo kupac je morao da izdvoji samo 120 dolara ili 1.830 dolara ako preračunamo u današnju valutu. To čini Smith Flyer najjeftinijim novim automobilom ikada proizvedenim pored konkurencije kao što su Tata Nano, naš Yugo i spomenuti Ford Model T.
Smith je nastavio da proizvodi Flyer sve do 1919. godine kada je licencu kupio poznati proizvođač benzinskih motora Briggs & Stratton. On je unapredio par stvari, kao što je na primer, veća količina metala umesto drveta i moćniji motor sa dve konjske snage. Briggs & Stratton je 1925. godine prodao svoju licencu još jednom proizvođaču motora, Automotive Electic Services Corporation, a novi vlasnik je obustavio proizvodnju krajem 1920-ih godina.
Za sve one koji žele da naprave svoju kopiju na internetu su dostupni originalni crteži i tehnički detalji kako tako nešto uraditi.
Zoran Tomasović
(738)