Ovih dana se u američkom General Motorsu desila velika stvar za kompaniju. Prvi put u istoriji velikog proizvođača automobila, dakle od 1908. godine, jedna žena je došla na poziciju finansijskog direktora. Divija Surjadevara je imenovana ovih dana, na tu poziciju, kao zamenica Čaka Stivensa.
Surjadevara je obavljala ulogu potpredsednika zaduženog za korporativne finasije u prethodnih skoro godinu dana, a njen prvi radni dan u kompaniji se desio tokom 2005. godine.
Uloga novopostavljene finansijske direktorke u prodaji marke Opel, kao i investiciji u kompaniju Lyft bila je veoma značajna. Takođe, istakla se i u operaciji kupovine kapitala kompanije za razvoj tehnologije autonomne vožnje Cruise Automation.
„Divijino iskustvo i liderske sposobnosti u ključnim oblastima finansijske funkcije kompanije, značajno su doprineli našim poslovnim rezultatima koje smo zabeležili prethodnih godina,” – istakla je predsednik i izvršni direktor General Motorsa, Meri Bara.
Na ovaj način, General Motors postaje pionir “Velike trojke” američke automobilske industrije, što je imidž koji je uspostavljen još imenovanjem pomenute Meri Bare, tokom 2014. godine, kao prvog predsednika i izvršnog direktora jedne od te tri kompanije. Na toj poziciji je nasledila Dena Ekersona.
Možemo samo da dodamo da je duh ravnopravnosti polova, koji neguje General Motors, izgleda dijametralno suprotan u odnosu na vesti koje stižu iz Qatar Airwaysa, čiji je generalni direktor nedavno izjavio kako smatra da “nijedna žena ne bi mogla da odgovori zahtevima koje njemu svakodnevni poslovni život servira”.
Više puta se izvinio, verovatno je čovek i u pravu, ali džaba sve, nije nastupio politički korektno i predmet je oštrih kritika svakovrsnih organizacija širom sveta.
(195)