Vlasnica Modela S koja je doživela nesreću prošle nedelje u američkoj državi Juta, tvrdi da je autopilot bio uključen.
Dok je autopilot bio upaljen, vlasnica je po sopstvenom priznanju koristila mobilni telefon i nije gledala put ispred sebe. Da problem Teslinog autonomnog sistema upravljanja bude veći, ovaj put Model S je udario u parkirani vatrogasni kamion.
Policija je ustanovila da je Model S udario u kamion brzinom od 96 km/h, a svedoci su potvrdili da automobil nije kočio pre udara, što će reći da autonomni sistem nije prepoznao kamion ispred vozila. Devojka (28) koja se nalazila za volanom u tom trenutku, doživela je blaže povrede, konkretno, polomila je članak na desnoj nozi.
Zvanični odgovor Tesle je da još uvek nemaju podatke o tome da li je autopilot zaista bio upaljen. Ipak, Ilon Mask se brzo oglasio na Tviteru optuživši novine da namerno forsiraju vesti o sudaru Tesle, te da niko ne piše o 40.000 mrtvih u saobraćajnim nesrećama godišnje u SAD. Mask je dalje dodao da bi takva nesreća „u drugom automobilu“ izazvala smrt ili teške povrede, a da je osoba u Modelu S prošla samo sa blagim povredama.
Kompanija Tesla je više puta do sada potvrdila da uprkos nazivu „autopilot“ ovaj sistem nije potpuno autonoman i vozači ne treba da prepuste kompletno upravljanje automobilom. Sistem u situacijama koje su van njegovih mogućnosti traži od vozača da preuzme kontrolu nad vozilom serijom vizuelnih i zvućnih upozorenja.
It’s super messed up that a Tesla crash resulting in a broken ankle is front page news and the ~40,000 people who died in US auto accidents alone in past year get almost no coverage https://t.co/6gD8MzD6VU
— Elon Musk (@elonmusk) May 14, 2018
(558)