Većina udesa koji se dogode na autoputu, a koji nastanu kao posledica defekta pneumatika, moglo bi da bude sprečeno, ukoliko bi vozači vršili nadzor nad stanjem istih, na mnogo češćoj osnovi. Tako barem proizilazi iz rezultata istraživanja koje je sprovedeno analizom 1.035 komada ostataka guma. Dezintegrisani pneumatici su bili korišćeni na različitim tipovima vozila (automobila, kamiona, kombija) i motocikala.
Istraživanje je potrajalo 18 meseci, a komadi pneumatika su skupljani sa pet različitih autoputeva. Ovi ostaci su istražiteljima otkrili da su “gumi defekti”, u čak 75% slučajeva, mogli biti prevenirani, da su vozači češće vršili rutinske kontrole pneumatika.
U istraživanju su učestvovali profesionalci poznatog proizvođača pneumatika Bridgestone, kao i oni iz kompanije Putevi Engleske. Studija je pokazala da je 56% analiziranih guma, “nastradala” zbog penetracije stranog tela, 18% zbog nepropisnog pritiska u pneumatiku, dok je svega 8% guma, izdalo vlasnike vozila zbog lošeg održavanja vozila, a što uključuje nepravilno centriran trap i slične propuste. Samo po 1% defekata se dogodio zbog grešaka u proizvodnji pneumatika, ili pak pregrevanja. Za 16% gumi defekata, nije mogao biti ustanovljen uzrok.
U svakom slučaju, moguće je da pneumatik bude probušen zahvaljujući trenutnom kontaktu sa stranim oštrim predmetom, ali su istražitelji došli do brojnih jasnih dokaza istorijskih oštećenja guma. Naime, otisci na gazećem delu gume, uslovljeni kontaktima sa šrafovima ili ekserima na putu, koji u prvi mah nisu onemogućili dalju vožnju, indikuju da je guma oštećena znatno pre nego što je postala neupotrebljiva.
Autori izveštaja su naglasili “da je razumno pretpostaviti da su mnoge gume bile probušene znatno pre nego što su izgubile dovoljno vazduha da bi vožnja bila nemoguća, i da su kao takve bile u procesu eksploatacije neko vreme”. Pretpostavka je osnovana “zbog toga što oštar predmet koji je probio površinu gume, delom zaptiva rupu na pneumatiku nastalu probojem”, pa je postepeno gubljenje pritiska sasvim normalno. Ipak, redovnom kontrolom pneumatika, teško da bi ovakvo oštećenje prošlo neopaženo.
Zvanični podaci govore da je u Engleskoj, 32 ljudi stradalo, ili ozbiljno povređeno, tokom 2016. godine, zahvaljujući upotrebi guma “koje nisu u stanju predviđenom zakonom, koje su defektne, ili su pod nedovoljnim pritiskom vazduha”.
Rukovodilac organizacije za bezbednost na putevima, Ričard Leonard je izjavio: “Vozači moraju da odigraju značajniju ulogu, odnosno da preuzmu odgovornost da češće proveravaju pritisak u pneumaticima, kao i da izvrše vizuelnu inspekciju u potrazi za eventualnim stranim telima koja su penetrirala gumu. Na ovaj jednostavan način, mogli bi biti spašeni brojni životi.”
Dalje, istraživači su utvrdili alarmantan broj nesreća, uzrokovan korišćenjem, za vožnju autoputem, rezervnog točka manjih dimenzija, koji nije predviđen za brzine prikladne za taj tip deonice, kao i značajan broj nezgoda uslovljen korišćenjem repariranih guma.
Tehnički direktor kompanije Bridgestone, Geri Pauel,kaže da je studija bila naporan proces i da je analiza bila veoma temeljna.
(440)