Niskoprofilne gume: sve što treba da znate
Jeste li se ikada zapitali šta su niskoprofilne gume, u stvari? Ne berite brigu dalje, objasnićemo koje su karakteristike ovih guma i kako se odražavaju na voznu dinamiku, i vaš automobil u celini.
Ukoliko ste nedavno vršili pretrage polovnih automobila koji su oglašeni za prodaju, ili su vam samo neophodne nove gume za vašeg ljubimca, sigurni smo da ste naleteli kroz opise proizvoda i na pojam „niskoprofilnih guma“. Ali, šta to zapravo znači? Pa, očito je da su gume u pitanju, a pojam niskog profila se odnosi na veličinu to jest visinu bočnog zida pneumatika u odnosu na gazeći sloj, koji je jedini deo gume sa kontaktom u odnosu na asfalt.
Ukoliko pneumatik nosi epitet “niskoprofilni”, to onda znači da je bočni zid niži od uobičajenog promera, a to onda obično implicira i da je sama guma, montirana na felnu većeg obima, odnosno prečnika. Niskoprofilne gume se, dakle uobičajeno montiraju na veće felne, a što su odlične predispozicije za podršku voznoj dinamici performantnih automobila. Naravno, ovo ne znači da vlasnici “običnih” modela, ne mogu ili ne trebaju da montiraju i na svoje četvorotočkaše, točkove u ovoj kombinaciji felna/guma.
Ali, da vidimo koji bi razlozi uopšte mogli da navedu vlasnika na odluku da montira niskoprofilne gume na svoj automobil.
Kao prvo, ovo je ne tako veliki trošak spram efekta. Samim činom zamene klasičnih točkova, većim primercima sa gumama niskog profila, dobija se više sportski izgled, inače konvencionalnog vozila. Set sjajnih felni većeg prečnika u kombinaciji sa niskoprofilnim gumama čini ogromnu stvar za izgled i opšti stajling automobila, a što je posebno uočljivo u situacijama u kojima ste taj isti automobil videli sa čeličnim felnama, pneumaticima standardnih dimenzija i plastičnim ratkapnama.
Kao drugo, niskoprofilne gume u velikoj meri dopinose da automobil dobije bolje vozne osobine, prevashodno u smislu držanja u krivinama i opštoj stabilnosti.
Naravno, suprotnost u odnosu na niskoprofilne gume predstavljaju primerci sa visokim profilom, a vizuelne razlike su očite i odnose sa upravo na visinu bočnog zida pneumatika. Uobičajno se ovakve gume montiraju na standardne, odnosno osnovne verzije automobila, kao i na krosovere, kojim ti dodatni centimetri visine znače puno, prevashodno na lošim terenima. Gume višeg profila se koriste i u Formuli 1, a iz razloga što su ovi parametri striktno propisani pravilima takmičenja.
Dimenzije gume, kao i visina zida, uvek su naznačene na bočnoj strani. Prva oznaka na gumi se odnosi na širinu gazećeg sloja, na primer 255, što znači da je guma široka tačno toliko milimetara. Prečnik gume je jasno šta označava, a izražava se u inčima (colima) – neka to bude u našem primeru 19 (ili narodski „devetnaestice“). Kao što smo videli, širina gume se izražava u milimetrima, prečnik u inčima. Zato, visina profila gume se iskazuje u procentima, odnosno kao procenat u odnosu na širinu gume. Gume su numerisane na svakih 5% visine profila, a što je procenat niži, guma sledstveno ima niži profil. Današnji pneumatici sa najnižim profilom, imaju taj broj na nivou od 30%. Iz našeg primera, kompletne dimenzije gume bi glasile: 255/30 R19.
Prednosti i nedostaci niskoprofilnih guma
Jednu od prednosti smo već naveli, značajno bolji izgled u odnosu na standardni set. Da bi montirali niskoprofilnu gumu, a koja ne sme da izađe iz okvira veličine koju je propisao proizvođač odnosno “kotrljajući obim”, mora se koristiti i veća felna.
Ovo je veoma važno jer bi ugradnjom guma niskog profila u kombinaciji sa felnom koja nije većeg prečnika, totalno izludeli kompjuterske sisteme koje poseduju savremeni automobili.
Manji ukupni prečnik točka i guma, kotrljaju se brže od točka standardnih dimenzija, pa bi kilometer sat na automobilu otkucavao brže, gomilajući na taj način (ne)pređene kilometre. Očitavanja brzine bi takođe bila pogrešna, a verovatno bi se iskazivala niža brzina na meraču, od aktuelne. Sistemi na modernim automobilima koji regulišu rad transmisije, bili bi pogođeni lažnim ulaznim informacijama, takođe.
Dalje prednosti niskoprofilnih guma se ogledaju u činjenici da bi se težište automobila snizilo, sa svim pozitivnim reperkusijama na voznu dinamiku, ali i negativnim posledicama po kretanje po neravnom putu. Posebno bolni su prelasci preko ležećih policajaca.
Pored naglašavanja sportske note automobila, već smo pomenuli kao prednost unapređenu voznu dinamiku. Što niži bočni zid gume, manji je stepen fleksibilnosti automobila, što dodatno znači da je manje preupravljanja i podupravljanja, kao i da nema ljuljanja vozila, posebno u poređenju sa točkovima standardnog promera. Ovo još pozitivno utiče i na trakciju, kao što sistemu oslanjanja olakšava da automobil drži stabilnim u dinamičnoj vožnji kroz krivine.
Sve navedeno ima i blagotvoran uticaj na performanse automobila, jer na primer, bolja trakcija znači i brže prolaske kroz krivine.
Cena za ova unapređenja se ogleda u lošijem upijanju neravnina. Logika je jednostavna: gume nižeg profila imaju manje vazduha u svojoj unutrašnjosti, pa im je teže da filtriraju putne nesavršenosti, koje se sledstveno intenzivnije prenose do putnika. Poslednjih godina, neki proizvođači automobila su dizajnirali svoja vozila na način koji omogućava ugradnju točkova većeg prečnika, bez puno loših uticaja na komfor i udobnost. Ovo se najčešće postiže, između ostalog, ugradnjom adaptivnih amortizera. Savršen primer za ovu tvrdnju, iskusili smo tokom testa krosovera BMW X3, koji je na točkovima od 21 inča, i dalje veoma udobna krstarica, dok mu je istovremeno vozna dinamika na nivou vrhunskih sportskih modela.
Osnovno pitanje ovde je: gde je granica u snižavanju profila guma? Teško da ćete primetiti razliku u vožnji, ukoliko povećate prečnik gume za jedan inč. Međutim, situacija se menja ukoliko stavite točkove veće za dva ili tri inča. Ugradnja niskoprofilnih guma donosi i značajno uvećan rizik da će čak i manje rupe, na koje tokom vožnje naletite, odnosno ne uspete da ih eskivirate, dovesti do toga da isečete gumu sa bočne strane. S obzirom na činjenicu da mnogi savremeni automobili uopšte ne poseduju rezervni točak, kao i da su bočna oštećenja guma, praktično nepopravljiva, ovakve situacije umeju da budu ekstremno neprijatne. Zamislite da vam se ovo desi negde u sred nedođije, pa još oko ponoći… Ili, kao što se autoru desilo na primer, da sa oba točka pređe preko pravougaonog šahta bez poklopca. U jednoj sekundi, ostao sam bez obe (niskoprofilne) gume, pa čak iako je rezervni točak bio dostupan, malo šta je značilo. Da je automobil imao montirane pneumatike visokog profila, ne bi se ni desila oštećenja.
Pored svega ovoga, iz istih razloga, sa niskoprofilnim gumama se mora biti ekstra obazriv i prilikom parkiranja i prelazaka preko visokih ivičnjaka, takođe. Niskoprofilne gume povećavaju rizik i od oštećenja felni.
Još je jedna važna negativna strana vezana za niskoprofilne pneumatike. Naime, njihova cena je značajno viša u odnosu na standardne.
Dakle, da sumiramo:
ZA
- • Znatno bolji izgled
- • Bolja vozna dinamika
- • Bolja trakcija
PROTIV
- • Smanjen nivo udobnosti
- • Veći troškovi nabavke
- • Felne i sistem oslanjanja su ugroženiji
Priredio: Zvezdan Božinović
(39174)
Mislim da treba biti „umeren“ pri izboru „niskoće“ niskoprofilnih pneumatika. Nesporno, „Lepota je u oku posmatrača“. Ali, i „lepota je prolazna“ … Za moje razumevanje, „najlepša“ je „umerena visina“. „Najlepša“, u smislu „najbezbrižnija“.