Zanimljivost dana: Zašto su italijanski automobili bili skloni rđanju?
Moj jedan prijatelj je imao običaj da kaže „Rđa je izmišljena u Torinu“ i nije da je pogrešio. Da li ste se ikada zapitali zašto je takav stereotip nastao?
Italijani su za problem okrivili – Ruse. Naime, još tokom 1950-ih godina, Komunistička stranka Italije je bila jedna od najjačih političkih stranaka u ovoj državi. Oni naravno nisu vladali Italijom, ali su imali veoma velik uticaj na donošenje važnih odluka, čime su ujedno imali i veliku podršku iz Sovjetskog Saveza i ostalih komunističkih država.
Oni su dobijali finansijsku podršku, a zauzvrat, italijanske firme su se lakše probijale na tržište istočne Evrope. Krajem 1960-ih godina, kada su komunisti odlučili da u većoj meri razviju automobilsku industriju u Poljskoj, Jugoslaviji i samom Sovjetskom Savezu, Fiat se naravno nametnuo kao glavni partner.
U gradu Stavropolju, u Rusiji, je nikla prva moderna fabrika automobila u kojoj su se počele proizvoditi Lade pod Fiatovom licencom. Sovjeti su morali da plate za ovaj proces, a kako rubla nije vredela mnogo, oni su odlučili da plate – čelikom. Navedeni čelik je bio značajno nižeg kvaliteta nego onaj na zapadu, a preko noći Fiat, Lancia i Alfa Romeo stiču imidž proizvođača čiji su proizvodi nekvalitetni i imaju problema s korozijom, a prvi automobil pogođen skandalom je bio Lancia Beta.
Dok je Lancia nekada imala vrhunsku završnu izradu u rangu sa Mercedesom, do sredine 1970-ih godina, ona je pala na najniže grane. U želji da ne izgubi reputaciju, Lancia počinje tajno da kontaktira sve vlasnike Bete i pruža besplatan servis. Ukoliko bi tokom servisa bilo ustavljeno da je čelik niskog kvaliteta, vlasniku bi bio ponuđen potpuno novi automobil. Ovaj sistem je odlično funkcionisao prilično dugo, a onda, u aprilu 1980. godine, do informacija su došli britanski mediji i razapeli Betu na stub srama.
Iako je Lancia odlučila da produži garanciju na koroziju na čak šest godina, što je bilo neverovatno za neki automobil u navedenom vremenu, šteta je već bila učinjena, a usledio je par prodaje, rušenje reputacije i povlačenja sa određenih tržišta.
Zoran Tomasović
(20171)
Ma da
Istina je. Rdjali su brzinom svetlosti … Ono je bilo neverovatno.
Nije moguce da sam samo ja cuo I video galvanizaciju …
Koliko se ja sećam, Fiat 131 je bio relativno otporan na koroziju, Ali, već 132 je ( zajedno sa savremenicima ) bio užas kako se „topio“.
Sedamdesetih godina smo u porodici imali Peugeot 404 i audi 60, oba su bila trula posle 5-6 godina, a oba su bila garažirana. Ne vidim da su ostali bilii bolji sa limarijom u to vreme.
Imali smo Renault 4 koji se raspao u roku 6-7 godina u periodu od 1978 do 1985. Pri menjanju točka, dizalica nestade u dubini vozila. Da li je i tu bilo rusko gvožđe? Kako da ne! Imam Lanciu Thesis, samo sada nije problem pleh, nego sve ostalo, lep dizajn, a kvalitet nula, kao i tad. Čudi me da i ranije nisu propali, ali je lepo naći krivca!
Imam,Cromu 2008.
Fenomenalan auto – avion.
Najbolji auto za uložene pare !!! ?
Mehanika je bitna motor ovjes kočnice.
Limarija ko limarija.
Zašto pišete gluposti ? , Svaki čelik je sklon hrđanju Priprema lima i zaštita su bitne
Pa lim je bio ruski i to je dovoljno da se izvrgne ruglu od strane engleza (po običaju). Ali su propustili sa kažu da je farba engleska i da su u stvari oni ti u koje su trebali upisati prst