Mađarska agencija za investicije, ekvivalent Razvojne agencije Srbije, objavila je da visoko stimulativna fiskalna politika koju država sprovodi, nastavlja da privlači proizvođače iz sektora automobilske industrije, pozivajući se, pored toga i na izvanredan geografski položaj.
Četiri države, potpisnice Sporazuma iz Višegrada; Mađarska, Poljska, Češka Republika i Poljska, ostvarile su veliki uspeh u privlačenju stranih investicija iz domena proizvođača rezervnih delova i komponenti, u velikoj meri i zbog obrazovane radne snage, koja, usled porasta kompetitivnosti među investitorima, sve više dobija na ceni.
Mađarska je članica Evropske unije, ali je zvanična Budimpešta zastupala disonantne stavove u odnosu na briselske strukture vlasti, tokom prethodnih par godina, sa akcentom na migrantsku krizu. Značaj nivoa autonomije u odnosu na centralu Evropske unije, Mađarska izražava i kroz insistiranje na upotrebi sopstvene nacionalne valute, ali i poreske politike.
„Koristimo se domaćom valutom, forintom. Zaista verujemo da je to od strateškog značaja. Trudimo se da uspostavimo i održimo poreski sistem koji će biti najprivlačniji investitorima, u celoj Evropi“ – navodi predsednik Mađarske agencije za stimulaciju investicija, Robert Esik, na Central and Eastern European Automotive Forum održanom u Pragu.
„Porez na dobit je jednostavno izračunati u našoj ekonomiji. Jednocifren je, a efektivna i nominalna poreska stopa su identične. Ukoliko želite da animirate kompanije da investiraju u vašu ekonomiju, morate imati niske stope poreza na dobit. Sledeća bitna stavka, u smislu privlačenja investicija, se odnosi na težnju Vlade, da maksimalno rastereti radnu snagu od davanja državi. Porez na dohodak građana iznosi samo 15%, ali nam je cilj da i njega snizimo ispod 10%“ – nastavlja on.
Mađarska je pozicionirana kao peta na globalnom nivou, po vrednosti direktnih stranih investicija. Kompanije poput Samsunga i Audija su, za svoje baze, odabrale baš ovu zemlju. Prva za proizvodnju baterija za električna vozila, dok Audi u Mađarskoj razvija prototip svog elektromotora.
Na istom skupu, javnosti se obratio i prvi čovek slovačke Investicione i trgovinske agencije, Robert Simonič, navodeći ogroman značaj dolaska kompanije Jaguar Land Rover i masivan uticaj ove investicije na visinu bruto društvenog proizvoda Republike Slovačke.
„JLR je najveća pojedinačna strana direktna investicija u slovačku privredu u poslednjih deset godina, koja će doneti porast bruto društvenog proizvoda od 1 -1,5% godišnje, i to očekujemo za svaku, od narednih deset godina.“ – izjavio je Simonič.
„Slovačka je najbrže rastuća ekonomija u Evropskoj uniji a imamo razvijenu mrežu od 316 kompanija angažovanih u automobilskoj industriji.“
Čisto zarad potpunije informacije da dodamo da u Srbiji posluje 109 kompanija iz ovog sektora.
Najnoviji trendovi ukazuju i na seljenje radne snage iz okolnih zemalja baš u zemlje Višegradskog sporazuma.
Srbija, Slovenija i Rumunija, privlače pažnju investitora takođe. Rumunija čak 50% ukupno raspoloživih sredstava namenjenih stimulaciji investicija usmerava ka automobilskoj industriji.
Kako stoje stvari u Srbiji sa automobilskom industrijom, čitaćete ovih dana, na stranicama AutoRepublike.
(246)
Mi sremci kada hoćemo da kažemo da se nešto neće nikada dogoditi kažemo :“Na kukova leto“.