Toyota: Motori s unutrašnjim sagorevanjem nestaju do 2050.
Japanski proizvođač drži više patenata čvrstih baterija od bilo koje druge kompanije.
Toyota je bez dileme jedan od lidera kada je elektrifikacija u automobilskoj industriji u pitanju. Marka zauzima oko 12 odsto američkog tržišta novih automobila i oko četiri odsto evropskog, ali već sada prodaje 43 odsto od ukupnog broja elektrifikovanih vozila na planeti. Uzimajući to u obzir, ne iznenađuje prognoza da će motori s unutrašnjim sagorevanjem „izumreti“ do 2050.
Ovo predviđanje dolazi od Seiga Kuzumakija, šefa istraživačkog i razvojnog, kao i sektora inženjeringa Toyote, koji veruje da će proizvođači nastaviti da se suočavaju sa strožijom ekološkom regulativom, koja će ih prisiliti da ubrzaju razvoj električnih automobila. Na kraju, to će dovesti do globalnog ukidanja vozila pogonjenih motorim s unutrašnjim sagorevanjem.
„Očekujemo da ćemo do 2050. imati za 90 odsto redukovanu emisiju ugljen-dioksida u odnosu na brojke iz 2010.“, izjavio je Kuzumaki. „Da bi se to postiglo, od 2040. godine, neće se proizvoditi automobili s motorima s unutrašnjim sagorevanjem bez hibridne ili „plug-in“ hibridne asistencije.“
Toyota će svoj prvi kompletno električni automobil imati u prodaji do kraja ove dekade. Vozilo će koristiti litijum-jonske baterije i nudiće autonomiju od 500 kilometara po punjenju. Ipak, do početka 2020-ih godina, japanski proizvođač smatra da će biti kadar da na tržište uvede baterije u čvrstom stanju. Za ovu tehnologiju se smatra da će biti revolucionarna u segmentu električnih vozila, jer će obezbediti značajno bolje performanse u odnosu na aktuelne baterije, uz kompaktnije dimenzije.
„Mi posedujemo više patenata vezanih za čvrste baterije od bilo kojeg drugog proizvođača“, objasnio je Kuzumaki. „Mi se bližimo razvoju vozila koje će koristiti ovu tehnologiju i verujemo da ćemo biti ispred konkurencije u tom segmentu.“
(288)