Audi otvara fabriku za proizvodnju sintetičkog goriva
Sa jedne strane Volkswagen grupa obećava ubrzanu elektrifikaciju svoje ponude, a sa druge strane Audi traži načine da motore sa unutrašnjim sagorevanjem dovede na skoro nultu emisiju. Njihovi napori su zanimljivi, a možda je zgodno da pre čitanja ovog članka, saznate malo više o sintetičkim gorivima.
Audi povećava nivo svog angažovanja u cilju proizvodnje sintetičkih goriva iz obnovljivih izvora energije. Eventualni uspeh u ovom poduhvatu bi, kako tvrdi proizvođač, ali i mnogi drugi relevantni faktori, mogao da dovede do toga da motori sa unutrašnjim sagorevanjem emituju praktično zanemarljive količine ugljen dioksida, ako bi ih uopšte i emitovali.
Posebno važnu primenu, sintetičko gorivo bi moglo da nađe u težim vozilima poput autobusa i kamiona, a svakako može da predstavlja i dobar put za ostale tipove vozila. Drugi proizvođači svoje napore usmeravaju ka različitim rešenjima, poput vodoničnih gorivnih ćelija ili litijim jonskih baterija. Ideja, koju Audi kreće da razvija nije nova, a posebno je pogodna jer ne zahteva skoro nikakve modifikacije već postojećih agregata, kako bi mogla da bude primenjena.
Proizvodnja bi se realizovala korišćenjem viškova hidro energije koja bi se konvertovala u sintetičko gorivo putem elektrolize, odnosno ekstrakcije vodonika koji bi zatim bio sjedinjen sa ugljen-dioksidom, čime bi se u atmosferu ispuštalo malo, ili nimalo štetnih materija. Na ovaj način, hemijskim putem, bili bi stvoreni dugi lanci ugljenovodonika koji bi zatim bili izolovani u Audi e-dizel. Primena bi se mogla naći i u drugim industrijskim područjima.
Proizvodni pogoni će biti podignuti u nemačkom gradu Laufenburgu, uz zajednički poduhvat sa još dve partnerske firme: Ineratec GmbH kao i Energiedienst Holding AG. Sve tri udružene kompanije se nadaju prvim litrima e-dizela, tokom sledeće godine, a sama gradnja kompleksa startuje u roku od par meseci od pribavljana svih neophodnih dozvola, od nadležnih državnih organa.
Kada pogoni budu počeli sa radom, biće u stanju da proizvedu oko 400.000 litara godišnje; a što bi bilo dovoljno da se prosečan rezervoar za gorivo putničkog automobila napuni 7.250 puta, odnosno sagorevanjem ovako i ovoliko proizvedenog e-dizela, moglo bi se voziti i do 7 miliona kilometara.
Audi već poseduje slična postrojenja u istočnoj Nemačkoj, u gradu Drezden. U ovom kompleksu se vrše ispitivanja istih hemijskih principa, ali uz primenu drugačijih tehnologija i u partnersvu sa različitim firmama. U Drezdenu se takođe proizvodi sintetički metan, za modele A3, A4 i A5 g-tron.
(191)
I?
Dokle je došlo?