Dizajn automobila je dobio potpuno novi pravac u poslednje vreme. U želji da se što više diferenciraju u odnosu na konkurenciju, proizvođači pribegavaju raznim dizajnersko-kozmetičkim trikovima i ugrađuju komponente koje imaju jedino estetsku funkciju, a sugerišu neke osobine automobila, koji ovi uopšte nemaju.
U nekim slučajevima, poput interesantnih LED svetlosnih potpisa, jasna je korist ovakvog rešenja, međutim broj disfunkcionalnih detalja je sve veći. Navešćemo one koji su nama najupadljiviji, kao i na kojim delovima samog vozila se nalaze.
Lažni usisnici vazduha
Lepo dizajnirani i funkcionalni otvori za usisavanje vazduha su jedan od najlepših dodataka kojim možete da oplemenite izgled svog sportskog automobila. Subaru WRX STi je automobil koji je praktično definisan svojom haubom, odnosno poklopcem motora, dok su takozvani kanali na njoj, sveprisutni među sportskim automobilima svih generacija.
Imajući to na umu, potpuno je razumljiva želja proizvođača da na sva moguća mesta ugrade usisnike vazduha, kako bi njihovi proizvodi imali što izraženiju sportsku pojavu. Pritom, usisnici vazduha se vrlo lako i brzo uočavaju na vozilu, naglašavaljući perfomanse primerka. Međutim, ovi detalji ponekad ne deluju efektno, a pored toga i dodaju nepotrebnu težinu vozilu.
Modeli kao što su Kia Stinger, Mini John Cooper Works i Honda Civic RS obiluju potpuno disfunkcionalnim otvorima za usis vazduha.
Lažni dodaci na krajevima izduvnih cevi
Sigurno znate o čemu se radi, o onim hromiranim detaljima i aplikacijama kojima proizvođači često sakrivaju prave završetke izduvnih sistema.
Obično dolaze u paru i imaju četvorougaoni oblik, a sve sa ciljem postizanja što performantnijeg izgleda automobila. Kada se urade na pravi način, daju na agresivnosti pojave vozila, pa makar ono bilo i potpuno prosečno. Nažalost, prava namena najčešće izostaje.
Najčešće se dešava da ove aplikacije, u stvari, samo sakrivaju, završetke izduvnih cevi koji ispod glamurozne hromirane pojave ovog dodatka deluju potpuno patetično. Vrlo je čest slučaj i ugradnje dva hromirana završetka izduvne grane, od kojih je samo jedan u funkciji i sledstveno, sa vidnim tragovima izduvnih gasova, dok drugi ostaje potpuno čist.
Možda je nepravedno da ovde izdvajamo samo Mercedes-Benz sa modelima C klase ili GLC, ali je činjenica da i ova vozila, u AMG paketu opreme, imaju ove lažne dodatke.
Iako je stari model Lexus IS F bio zaista veoma skladna “zver”, dodaci na izduvnim granama koje je posedovao, trebalo bi da dizajnera koji ih je osmislio pošalju u direktno u zatvor, zbog lošeg ukusa. Peugeot 3008 je samo još jedan primer u nizu.
Neaerodinamiči paneli koji imitiraju difuzore
Još jedan dodatak, praktično ukraden iz auto-moto sporta: difuzori instalirani na svakodnevne automobile.
Funkcionalni difuzori igraju ulogu u smislu ekspanzione komore koja olakšava vazdušna strujanja duž i ispod automobila, čineći time kretanje vozila lakšim i tečnijim a ujedno i efikasnijim. Ovo se postiže zahvaljujući smanjenim turbulencijama vazduha ispod i oko vozila.
Pošto doprinose bržem protoku vazduha ispod automobila, korisni difuzori će doprineti tome da automobil bude zalepljen za asfalt, zahvaljući zoni niskog vazdušnog pritiska, čijem stvaranju najviše doprinose.
Plastični paneli na zadnjem kraju vozila poput Fiata 595 Abarth, nemaju nijednu od navedenih funkcija. Pošto ne funkcionišu u sadejstvu sa difuzorima koji se nalaze ispod karoserije, difuzori na ovom automobilu imaju samo kozmetičku funkciju. Znači, u ovom slučaju se radi o porodičnom automobilu, prerušenom u sportski model.
Sjajni crni paneli umesto stakla na prozorima
Dobro osmišljena linija koja definiše prozore veoma lako može da postane prepoznatljivi i autentični dizajnerski potpis celog brenda. Međutim, isto tako je lako uočljivo i kada je ovaj dizanerski detalj kreiran sa ciljem da se deo prostora ispuni sjajnim crnim panelima.
Staklo na odlazećem modelu Toyota Camry, koje se proteže samo do kraja zadnjih vrata, a na njega se nadovezuje komad crne plastike, odmah uz C stub, tipičan je primer. Ova plastika služi samo da stvori impresiju kako je staklo prozora veće površine nego što zaista jeste. Još jedan sličan primer pronalazimo i na Mazdi MX-5 RF, a što nikako ne doprinosi boljoj vizuelnoj pojavi.
Nefunkcionalne perforacije na kočionim diskovima
Kod klasičnih trkačkih automobila, perforiranje kočionih diskova bi pomagalo ventiliranju sloja nanetog izduvnim gasovima i prašinom, koji bi se naneo između kočione pločice i diska nakon nekoliko snažnih kočenja.
Sa napretkom tehnologije, došlo je do daleko efikasnijih načina rešavanja uklanjanja ovih naslaga – kao što su diskovi sa usecima, na primer. Standardni, glatki diskovi, takođe su izuzetno sposobni i u suštini čine unakrsno perforirane jedinice suvišnim.
Ovde nema mnogo “prekršioca”, ali unakrsno perforirani diskovi na novoj AMG-line E klasi su vredni spomena. Kada je poslednji put neki E 250 D vožen do svojih krajnjih limita?
Trimovi od imitacije drveta ili ugljeničnih vlakana
Plastika ojačana ugljeničnim vlaknima postaje neizostavni materijal koji se koristi u izradi sportskih automobila. Neverovatno je snažan, a pri tom veoma lagan, a nove proizvodne tehnike ga čine sve priuštivijim.
Znajući da je proizvod visoke tehnologije, ovaj materijal je sve popularniji izbor među dizajnerima unutrašnjosti vozila. Često se koriste i imitacije koje treba da asociraju na primenu ugljeničnih vlakana, posebno na centralnoj konzoli ili na vratima automobila.
Za primer navodimo Nissan X-Trail, sa četvorocilindarskim agregatom i CVT transmisijom, koji obiluje imitacijama ugljeničnih vlakana na panelima vrata. Ne samo što izgledaju jeftino, već su verovatno i veće težine u odnosu na klasičnu plastiku koja je mogla da bude upotrebljena.
Nešto što je možda još i ružnije, svakako bi bila imitacija drveta. Mnogi proizvođači sve učestalije nude razne interesantne vrste drveta, koje svoju primenu nalaze u enterijeru. Međutim, još uvek ima i onih koji misle da mogu da nam prodaju jeftinu plastiku po ceni i izgledu retkih vrsta drveta.
Za ovo, najbolji primer je fotografija prethodne generacije modela Toyota Prado Kakadu (fotografija iznad).
Vredno pomena: Zadnja krila upitnih performansi
Iako nam najčešće deluju potpuno besmisleno, što verovatno i jeste istina, proizvođači tvrde suprotno, odnosno obrazlažu navodnu funkcionalnost.
Bilo bi zaista interesantno proveriti da li služe svrsi ovi smešni dodaci na Mercedes-Benzu A45 AMG.
I još ponešto…
Kao što verovatno možete da zamislite, za mnoge detalje i stavke dodatne opreme, zaista je teško utvrditi da li imaju neku drugu, izuzev, estetsku funkciju. Evo nekih stavki oko kojih smo se zamislili.
- Kućišta zadnjih svetala prenaglašenih dimenzija
- Preterana upotreba hroma pri uokvirivanju prozora
- Bilo kakve vrste bočnih “suknjica”
- Držači vizit-kartica u štitnicima od sunca
- Bilo koji ekran osetljiv na dodir
- Klizna kontrola glasnoće
- Klavir crni trim
- Range Rover Velar
- Držači za čaše u MX-5 i Renaultu
- Brendiranje originalnog proizvođača komponenti
- Lažni šavovi na plastičnoj oblozi armaturne table
- Mehanizovani ventilacioni otvori i ručice menjača
- Vrata u vidu “galebovih” ili inih “krila”
- Pokazivač turbo “boosta” na vrh armaturne table
- Volani zaravnjenog donjeg dela
- Plastična obloga lukova točkova
- Uski bočni stepenik
- Lažna sportska ojačanja karoserije na SUV modelima
Priredio: Zvezdan Božinović & AutoRepublika
(29106)
Autoru treba dati kolica…. nadam se da su mu ona aksimalno funkcionalna…. jedno veliko nista od teksta, iznenadjujuce za Autorepubliku….
Dragi Ivane, bas mi je zao sto vam se nije dopao text. Meni je legao iz prve, a vidim i po komentarima na FB da mnogi dele misljenje. A hvala i za kompliment na kraju. Veliki pozz
Mnogi dijele, da, iz iskustva ljudi ce se cesto sloziti sa onim sto se navodi kao kritika.(cista statistika) Opet kazem, svaka cast, rado citam tekstove ali zadnja grupa gdje je nadevedno i jos po nesto zaista… velar? Galebova krila? Drzac vizit kartica-drzac za saobracajnu i vozacku?… nego… ne volim tekstove koji postoje da bi se nesto napisalo, a vasi su daleko od toga, samo nastavite sa kvaliternim tekstovima!
Veoma dobar tekst. Slažem se potpuno sa iznetim. Uglavnom mi se „povraća“ od većine pomenutih „rešenja“.
Ali, agresivni marketing čini svoje … i savremena vozila su sve više oplemenjena napred opisanim „ingenioznim rešenjima“, koja, medjutim, često u osnovi predstavljaju obično potcenjivanje zdravoga razuma.
Za mene, apsolutni pobednik opisanih gluposti, jeste „klizno podešavanje jačine zvuka“, što koristi suzuki. Svaka im čast. Glupost za desetku!!!
Realno tekst je odlican i potpuno tacan.
Sada je pitanje kome se svidjaju takvi detalji na automobilu jer ocigledno je da nekome to i odgovara. Meni licno tablet nikada nece trebati ,dok mladje generacije nece ni uzimati automobil u razmatranje bez njega.
AutoRepublika je potpuno osveženje i (ekstremno!) upadljiva različitost na medijskoj sceni koja tretira omiljene nam četvorotočkaše. Na stranu to što se ponekad štipnem da se uverim da sâm nisam pisao reči i misli koje bi, na kraju krajeva, iole pasioniraniji vozač trebalo da deli s urednicima portala AR. Dakle, realno, iskustveno kritički, nepristrasno i veoma edukativno, uključujući i ovaj, s više aspekata poentirajući tekst. Zapanjujuće je da jedan mercedes možemo prepoznati u čuvenoj „videla žaba da konja potkivaju, pa i ona digla nogu“. Tzv. ful oprema mnogih automobila nadmaši i polovinu njihove osnovne cene, a da se ne preza pred… Pročitaj više »
🙂 Hvala vam puno, nemate pojma koliko nam vaše reči znače. Veliki pozdrav!
Hvala najlepše.
Pavle Barta
Range Rover Velar?
2 puta proverih da li je stvarno tekst na „autorepublika“. Nepromisljeno, tendeciozno, nestrucno, mislim da je tekst veliki promasaj. Par stvari u tekstu su ok, ali sve u svemu veliki minus.
Na sve navedeno treba dodati i trend LED dnevnih svetala koja nemaju opciju rada smanjenim intenzitetom kada se ukljuce oborena svetla. Predvodnici u tom trendu su proizvodjaci juzno Korejskih i Japanskih automobila. Susret nocu sa tim vozilima je jako neprijatan. Takodje, i vozila koja imaju LED dnevna svela, a nemaju senzore koji bi u sumrak ukljucili oborena.
O funkcionalnim nedostacima drugom prilikom.
Sve je istinito, apsolutno. Tekst se neće dopasti nekome ako je kupio i papreno platio auto na kome dominira ovaj kičeraj. Razočaran sam činjenicom da serija 7 ima imitaciju drveta, M5 imitaciju zvuka motora, Mercedesi imitaciju auspuha… Za to ljudi daju ogroman novac!
Sa jednim delom se slažem, ali šta fali ekranima osetljivim na dodir!? I ono čudo u suncobranu nije za vizitke nego za kartice putarine.
Slazem se za lazne usisnike, lazne dodatke na izduvnoj grani, trimove od imitacije carbon-a/drveta, ali sve ostalo je vec diskutabilno. Zadnja krila imaju ulogu ako auto ima pogon na zadnjim tockovima, a i nekim automobilima lepo stoje kao dekorativni detalj, mada mi zivimo u Srbiji pa se cesto vidi neko ko zalepi zadnje krilo na Punta 1.1, ili Zastavu 101. Drzaci vizit kartica/vozacke/saobracajne u stitnicima od sunca su poprilicno korisni i mnogo ljudi ih koristi. Ekrani na dodir su sve vise prisutni, jer tehnologija ide u tom smeru, iako su poprilicno dosta tezi za rukovanje od standardnih multimedija, ali sta… Pročitaj više »
Odlično da neko i ovu temu obradi.
Pa malo je subjektivno sve ovo napisano, previse cjepidlacenja. Realno, proizvodjač pravi ono sto se trazi na tržištu. Ako mi mercedes ne ponudi ono sto mi se svidja, idem pogledati kod bmw, karikiram. Prosla su vremena kad su auta bila nepristupacna pa je bilo moguce prodati bilo šta. Isto tako, tehnoloski je napredak otisao daleko u odnosu na 60., 70., 80… Neko ima nesto protiv tableta u autima, ali ce zato uglaviti posebnu navigaciju kad mu zatreba. Touchscreen? Licno, smatram ih vrlo neprakticnim, zabranjena su koristenja telefona, ali se dozvoljava koristenje touch tehnologije. Malo besmisleno, ali, opet, ako ima trziste…… Pročitaj više »
Drzac za vizitke u stitnicima za sunce dobro dodje za drzanje kartica za placanje putarine…. mislim da je korisno