Smart Vision EQ koncept
„Uber 21. veka“
Takozvani „ride sharing“ je postao izuzetno popularan u poslednjih desetak godina. Umesto tradicionalnog taksija, kompanije kao što su Uber i Lyft su stekle imperiju sa aplikacijama za mobilni telefon preko koje svako ko poseduje automobil može da ponudi prevoz za finansijsku nadoknadu. Biznis se razvio do te mere da najveće auto kompanije kupuju mnogobrojne „ride sharing“ firme, a zatim razvijaju samovozeće automobile za njihove usluge. Poslednji u nizu proizvođača koji želi da se priključi u trku je Smart sa Vision EQ konceptom na ovogodišnjem Salonu automobila u Frankfurtu.
Smart na ledu
Smart vuče poreklo još iz ranih 1980-ih godina kada je švajcarski proizvođač satova SMH odlučio da razvije maleni gradski automobil sa bogatom listom modifikacija po ličnom ukusu kupaca. SMH nije imao finansije da razvije model samostalno pa je krenula potraga za partnerom. Posle propalih pregovora sa Volkswagenom (nakon što je čak i ugovor potpisan), SMH postaje partner sa Daimlerom, proizvođačem luksuznih Mercedesa. Partnerstvo je funkcionisalo sve do 2005. godine, kada su Nemci otkupili akcije i postali jedini vlasnici, ali to nije označilo bolje dane. Od svog zvaničnog predstavljenja Smart nikada nije ostvario profit (nešto što posebno smeta Amerikancima, koji krive ovaj brend za propast Daimler-Chryslera), pa je Daimler bio primoran da potraži partnera koji bi podelio troškove proizvodnje. On ga pronalazi u Renaultu, ali ni to nije donelo bolje rezultate. U 2016. godini Smart je isporučio samo 144.479 vozila širom sveta, a prodaja je posebno loša u Sjedinjenim Američkim Državama. U ovoj državi prošlogodišnja prodaja je bila samo 6.211 vozila, pa je Smart povukao sve verzije osim električnih. „Ride sharing“ je najveći upravo u SAD, pa se ulaže velika nada u Vision EQ koncept da bi on mogao da spasi kompaniju.
Dizajn
Vision EQ je razvijen specifično za kompaniju „car2go“, koja je pod vlasništvom Daimlera i koja već nudi razne modele Smarta i Mercedesa za ovu svrhu. Sam dizajn je u velikoj meri zasnovan na serijskom Fortwo, ali je uočljivo na prvi pogled da je reč o futurističkom proizvodnju. Sa dužinom od 2.699 milimetara, širinom od 1.720 milimetara i visinom od 1.535 milimetara, Vision EQ je za 50 milimetara širi i za 25 milimetara niži u poređenju sa trećom generacijom Fortwo, a odlikuju ga aerodinamični krov, ovalna vrata i poveće 18-inčne felne. Prvi čovek Daimlerovog dizajnerskog tima, Gorden Wagener, je najavio da sličan dizajn u skorijoj budućnosti možemo očekivati i kod ostalih modela kompanije, mada je teško zamisliti sve futurističke detalje u serijskoj proizvodnji. Prednji deo donosi poveći monitor na mestu gde se kod većine automobila nalazi maska hladnjaka, a on pokazuje mnoge detalje tokom vožnje, kao što su „na putu da pokupim mušteriju“ i „zdravo i ime osobe“. Kada se Vision EQ pojavi na željenoj lokaciji farovi trepeću, a vrata se otvaraju horizontalno u želji da se izbegnu sudari sa drugim automobilima i da ovaj koncept može da se uvuče u manja parking mesto.
Enterijer
Enterijer donosi dovoljno prostora za dve odrasle osobe i odlikuje ga klupa i poveći monitor. Vision EQ nema volan, sat za brzinu ili papučice gasa i kočnice, a komande se vršte preko pametnog telefona ili na glas. On i dalje donosi sva pomagala za konekciju mobilnog telefona preko ogromnog 24-inčnog monitora, a sve boje u samom enterijeru se mogu menjati zavisno od ukusa mušterija. Smart trenutno razvija i poseban sistem gde bi monitori bili ugrađeni u vrata i tokom vožnje bi pokazivali informacije kao što su novosti, trenutna dešavanja u gradu, vreme i slično.
Tehnologija
Iako su enterijer i sam dizajn privukli mnogo pažnje, detalj koji je nazanimljiviji je sama tehnologija. Vision EQ je razvijen oko modernog Level 5 sistema za samovozeće proizvode za koga Smart tvrdi da je budućnost auto industrije za komunikaciju između automobila. Prva osoba kompanije Annette Winkler dodaje da cilj nije za mušterije da traže vozače već obrnuto i da sistem može da bude moj bolji. Trenutno, Smart automobil dobija poziv svake 1,4 sekunde širom sveta i ima oko 2,6 miliona mušterija, a istraživanja pokazuju da do 2025. godine čak 36,7 miliona ljudi širom sveta će koristiti „ride sharing“. Do tada Daimler planira da osnuje novi EQ podbrend za sve električne proizvode, a Vision će biti prvi od njih. Njega pokreće električni motor od 30 kWh postavljen pozadi, a u stanju je da pređe preko 300 km sa jednim punjenjem baterija. Kada ovaj automobil ne prevozi mušterije, on je u stanju da samostalno pronađe punjač i da bežično napuni baterije.
Zaključak
Smart nema mnogo šansi za uspeh i pitanje je do kada će Daimler plaćati račune bez rezultata. Vision EQ deluje upravo kao proizvod koji bi mogao da donese revoluciju u svetu „ride sharing“, ali nakon Teslinih skandala sa samovozećim autima pitanje je da li je publika spremna na njih. Druga opcija je uvek ona da Smart nastavi da bude „pacov u labaratoriji“ za Daimler i testira tehnologiju koja će kasnije usledeti na Mercedesu. Bilo kako bilo, Smart još uvek pokazuje znake života, a Vision EQ nam govori u kom pravcu auto industrija ide.
Zoran Tomasović
(238)