Elektrifikacija svetske automobilske flote uzima maha. Sudeći prema napisima zapadnih medija. Želja nam je da razložimo faktore koji taj proces mogu da ubrzaju, ali i da uspore u značajnoj meri. Pored toga, hoćemo i da zavirimo u prognoze nekoliko kredibilnih institucija o strukturi voznog parka planete, u narednih oko 25 godina. Videćete da su prema svim prognozama, motori sa unutrašnjim sagorevanjem, svetlosnu godinu daleko od izumiranja, posebno imajući u vidu da se pod elektrifikovanim vozilima podrazumevaju sva ona koja imaju neki vid elektroasistencije, počev od novog Audija A8, koji ima blagi hibridni sistem, preko raznih hibridnih kombinacija (uključujući i vodonične gorivne ćelije), pa sve do potpuno elektrifikovanih modela.
Ubrzavajuće i usporavajuće okolnosti
Faktori koji mogu da ubrzaju proces elektrifikacije:
- Prihvatanje elektromobila od strane kupaca znatno bržim tempom od trenutnog. Moguće je da u budućnosti kupcima ovakva vrsta vozila postane prosto nešto što je neizbežno i poželjno za imati u garaži.
- Mreža punjača, koja se gradi brže od očekivanja, može da bude od velikog uticaja na brzinu elektrifikacije, odnosno njeno brže širenje.
- Konkurentnost između najznačajnih proizvođača automobila, koja bi dovela i do ekspanzije efekata ekonomije obima, mogla bi da favorizuje tempo usvajanja elektrifikacije.
- Automatizacija, i razvoj car sharing ponude, mogli bi značajno da utiču na porast broja elektropokretanih vozila.
- Porast obima proizvodnje tehnološki naprednijih baterija je, takođe, bitan faktor.
Faktori koji mogu da uspore proces elektrifikacije:
- Vlade država koje su donele kontroverzne odluke o zabranama motora sa unutrašnjim sagorevanjem, te zabrane mogu i da povuku.
- Proširenje mreže punjača se može pokazati mnogo komplikovanijim i težim za standardizaciju, nego što su trenutna očekivanja.
- Proizvođači automobila, takođe, mogu da povuku svoje planove, dozovu se pameti, i poslušaju signale sa tržita, uostalom kao što je to najavio Daimler AG (da će pratiti potrebe tržišta).
- Proizvodnja baterija, kao i tehnologija njihovog razvoja, mogu da ne dožive očekviani procvat. Moguće su i komplikacije sa sirovinama iz prirode koje su neophodne u proizvodnji baterija.
- Daleko bilo, teške nesreće izazvane malfunkcijom tehnologije koja se ugrađuje u elektro vozila.
Prognoze različite, ali saglasni u jednom: SUS motori imaju dalekometnu perspektivu
Kao i sve prognoze, tako i ove treba tumačiti sa dozom rezerve. Neke od njih predviđaju sporiji i stabilan rast trenda elektrifikacije, dok se druge oslanjaju na anticipirane tehnološke proboje, vezano za tehnologiju izrada baterija, najviše.
Pored toga, u većinu ovih prognoza uključen je i faktor daljeg pooštravanja regulative usmerene ka što značajnijim nivoima redukcije štetnih emisija.
Očekivanja kompanije Exxon Mobil su takva da se prodaja elektrifikovanih vozila 2040. godine, može tumačiti kao “kap u okeanu”. Pogledajte grafikon.
Predviđanja koje ima Informaciona administracija za energiju (Energy Information Administration-EIA) su veoma slična prognozama koje je izneo Exxon-Mobil.
Pored ovih prognoza, i Bloomberg je prezentovao neka dodatna viđenja budućnosti, prema kojima su najcenjeniji prognozeri podigli svoja očekivanja, prema uspehu elektrifikovanih vozila. Evo nekih od njih:
- Međunarodna energetska agencija (International Energy Agency) je više nego udvostručila svoju prognozu, pa je sada njihova pretpostavka da će elektrifikovana vozila činiti 58 miliona komada (spram ranije prognoziranih 23 miliona), i to do 2030. godine.
- Čak je i gore pomenuti, Exxon Mobil, uvećao prognozu sa 65 na celih 100 miliona ovakvih vozila, ali do 2040. godine.
- BP ima slična predviđanja kao Exxon Mobil – 100 miliona EV vozila, ali do 2035. godine, što je 40% više od njihove prošlogodišnje procene.
- Statoil ASA, norveška državna naftna kompanija, predviđa da će 2030. godine, 30% prodatih vozila biti elektrifikovana.
- Wood Mackenzie je ove godine izdao izveštaj prema kome će elektrifikovana vozila dostići cifru od 100 miliona do 2035. godine, čime će uštede nafte na dnevnom nivou iznositi oko 2 miliona barela. Nisu spomenuli, koliko će uglja morati dodatno da se utroši, da bi se ova količina nafte uštedela.
- Morgan Stanley, u svom izveštaju navodi da će 51% automobilskog tržišta pripadati elektrifikovanom segmentu, do 2040. godine.
Najekstremniji u svojim prognozama je upravo Bloomberg New Energy Finance koji je recenzirao svoje prvobitno viđenje od 35% na čak 54% elektrifikovanih vozila do 2040. godine.
Kako izgledaju sva ova poređenja kada se uporede, sagledajte na sledećem grafikonu:
Izvor: vox.com
(228)