Vozilo navodno monitoriše da li dolazi do zakretanja točkova, te određuje da li je u toku sprovođenje testova na izduvne gasove.
Optužbe protiv Porschea dobijaju na intenzitetu, ovoga puta zbog navodnog varanja prilikom testiranja dizel modela. Kancelarija tužioca iz Štutgarta, gde je ujedno i sedište marke, potvrdila je da su zaposleni kompanije u SAD i Nemačkoj pod istragom, javio je Rojters. Kompanija bi mogla da se suoči sa tužbom za prevaru i lažno reklamiranje.
Izveštaj nemačkog poslovnog magazina iz juna tvrdi da je relevantni saobraćajni organ u ovoj zemlji, KBA, otkrio da Porscheovi modeli poseduju sistem pomoću kojeg određuju da li su podvrgnuti testiranju na emisiju štetnih gasova. Naime, oni detektuju da li dolazi do pokreta na volanu, a moguće je da je isto primenjeno i na benzinskim modelima. Ukoliko automobil „shvati“ da je podvrgnut testiranju, kompjuter prebacuje rad motora na režim niske emisije.
„Možemo da potvrdimo za sve Porscheove modele: mi ne koristimo detekciju kretanja volana radi utvrđivanja da li je vozilo podvrgnuto testiranju“, izdao je Porsche saopštenje u junu.
Tužilac u Štutgartu nije ponudio dodatne detalje u vezi sa tekućom istragom. Porsche kaže sarađuje sa istražiteljima.
Audi je takođe pod udarom od strane nemačkih vlasti u vezi sa tvrdnjama da poseduje „poništavajuće“ uređaje u A7 i A8, proizvedene između 2009. i 2013. godine. Agregati o kojima je reč navodno emituju dvostruko više azotnih oksida od dozvoljenih nivoa. Audi ih je povukao.
Nakon izbijanja „dizelgejta“, Volkswagen, Audi i Porsche su odlučili da odustanu od ponude dizela u SAD.
(312)