Na Beogradskom sajmu je od 9. do 12. marta održan 39. Međunarodni sajam nautike, lova i ribolova, po organizatorima u najvećem izdanju do sada.
Zbog povećanog broja izlagača, manifestacija je proširena na dve hale – najveću sajamsku halu 1 i nešto manju halu 4, gde se pojavilo više od 60 izlagača.
Na manifestaciji su predstavljena plovila svih vrsta (jahte, gliseri, jedrilice, čamci), brodski i vanbrodski motori, nautička oprema, kao i oprema za lov, ribolov, sportove na vodi i kampovanje. Na Sajmu su se takođe našla plovila svih najpopularnijih domaćih i svetskih brendova.
U hali 1 je bio smešten nautički program a internacionalni značaj je dokazalo prisustvo novih izlagača iz Italije i Turske, pored stalnih izlagača iz Slovenije, Hrvatske i Crne Gore. U hali 4 svoju oazu će pronaći ljubitelji lova i ribolova.
Uz tradicionalnu berzu polovnih plovila, zaljubljenicima u vodu svake godine su se predstavile poznate regate, splavarenja i ostali vodni potencijali Srbije. Ekologija i bezbednost na vodi postale su neizostavne teme. Na Sajmu je bio predviđen i bogat prateći program – stručna predavanja, promocije, demonstracije, radionice, izložbe, a predstavljena je i nautička literatura. Stručna predavanja bila su posvećena mogućnostima nautičke privrede, izgradnji mreže marina, privezišta i prateće infrastrukture.
Po prvi put na sajmu se predstavio Mašinski fakultet, odnosno njihova Katedra za brodogradnju, sa svojom već poznatom izložbom ˝Mala istorija srpske brodogradnje˝. Novi učesnik pratećeg programa je bilo i JP Beogradska tvrđava, koja je u okviru izložbe „Na palubi broda … na obali reke“ prikazala vodiče po Dunavu namenjene putnicima iz 19. veka, kao i geografske karte, slike brodova, plakate društava, oglase iz novina, jelovnike sa brodova itd.
Posetioci su imali jedinstvenu priliku da prisustvuju izložbi fotografija sa temom nautike i ribolova sjajnog umetnika Maria Bralića, jednog od 20 Canonovih ambasadora u svetu, koji je pored profesije umetničkog fotografa i pasionirani nautičar i ribolovac.
Izložba je bila fokusirana na tradicionalni način izrade drvenih brodova – jedrilica i zanatlija sa različitih obala planete, kao i samih ribolovaca.
(177)