Još jedan veliki proizvođač automobila, ovoga puta član grupacije čija je glavna marka Toyota, je kažnjen zbog varanja u pogledu emisije izduvnih gasova dizel motora. Konkretno, grešnik je Hino Motors. Japanska kompanija je pristala na poravnanje u ukupnom iznosu od 1,6 milijardi američkih dolara kako bi okajala grehe povodom „manipulativnih i lažnih podataka o emisiji CO2“ dostavljenih Nacionalnoj upravi za bezbednost saobraćaja na putevima Amerike (NHTSA). Novčana kazna uključuje i kaznu od 236,5 miliona dolara za saveznu državu Amerike Kaliforniju, još jednu kaznu u odmerenom iznosu od 525 miliona dolara, kao i kaznu po krivičnoj prijavi od 521,7 miliona dolara. U ukupan ceh su integrisani i ostali povezani troškovi.
Ukupan iznos globe dostiže cifru od 1,6 milijardi dolara, što je čini najvećom izrečenom nakon Volkswagnovog nemorala kom se tepa rečju „dizelgejt“, iako se radi o veoma podmukloj i višegodišnjoj prevari kupaca od strane još jedne (poput Toyote) tradicionalno poštene kompanije, kakva je percepcija javnog mnenja na Balkanu a u pogledu privrednika iz ove dve države.
Hino Motors će se prema odredbama nagodbe izjasniti krivim za lažne podatke o približno 105 hiljada dizel motora ugrađenih u vozila koja saobraćaju javnom putnom infrastrukturom i 6 hiljada ofroud motora. Kompanija će takođe povući određene motore korišćene u kamionima koji su sklapani u periodu između 2017. i 2019. godine kako bi ih uskladila. Toyota je 2001. godine kupila većinski udeo u Hino Motorsu. Kompanija prodaje motore zajedno s teškim i srednjim komercijalnim vozilima.
„Ova rezolucija je značajna prekretnica ka rešavanju problema nasleđa za koje smo naporno radili da osiguramo da više ne budu deo Hinoovog poslovanja niti kulture“, rekao je izvršni direktor Hino Motorsa Satoši Ogiso. „Duboko se izvinjavamo zbog neprijatnosti izazvanih našim klijentima i svim zainteresovanim (pogođenim) stranama. Da bismo sprečili ponavljanje ove vrste problema, sproveli smo reforme u celoj kompaniji, uključujući značajna poboljšanja naše interne kulture, nadzora i prakse usklađenosti.”
Krivična kazna je najveća izrečena u Americi otkako je Volkswagen uhvaćen u prevari pre skoro deceniju zbog varanja u pogledu emisije izduvnih gasova dizela. Od tada, brojni proizvođači automobila su uhvaćeni kako zaobilaze pravila u ovom ili onom obliku, kako u SAD tako i u drugim državama. Marke koje kontroliše Stellantis, odnosno Ram i Jeep, više puta su osuđivane zbog kršenja emisionih propisa. Južna Koreja je krenula u pravni okršaj s Mercedesom i BMW-om 2023. godine, dok je pod lupu takođe došao i Audi.
Nagodba Hino Motorsa, za čiju je validnost još uvek neophodna konačno saglasnost saveznog sudije Amerike, dolazi nakon što je Toyota naletela na japansko ministarstvo za zemljište, infrastrukturu, saobraćaj i turizam (MLIT) zbog testiranja nameštenih homologacionih procedura za vozila. Ono što je počelo sa nepravilnostima u Daihatsuu, kao još jednom brendu grupe Toyota, proširilo se na nekoliko Toyotinih modela i rezultiralo privremenom obustavom proizvodnje.
AutoRepublika
(353)
To izgleda neki obred, svi moraju placati reket za električnu prevaru…eto u mom delu evrope počelo gašenje ponoči rasvetle da smanje potrošnju elektrike…pa koga vi za.€bavate 🤣🤣
A kad se samo setim kako poče revolucija propasti za Evropu, sa dizelgejtom, koji je kao skrivio VW…. Kako su se onda zdušno svi podigli protiv VW, te ubica dece, te prevaranrti, treba ih ugasiti……
VW je kriv za sve. Ne razumeš i ne poznaješ stvari, baviš se pitanjima koja te se ne tiču.
To ti je isto ko kad kriminalac radi za državu, pa kad krene nešto da petlja sam na svoju ruku, onda dođe presuda! Svi sve znaju kako ko vara, samo je pitanje dokle ga pustiš.
Roki – Rolčule Marćano
kako ti znaš šta se mene tiče?
ajde, objasni ko i kako vara, kad kako ti kažeš svi znaju.
Ja ne znam.
Samo znam da ja radim malo više od VW tog „kriminaliteta“. Čipujem po garažama
Slidam DPF, bacam AdBlue, blokiram EGR…. Uživajem u svome neznanju. Puknem gas i bacim se u fleš
Dobro ti je to sve što radiš. Ponekad je bolje da ne znaš mnogo. Sećam se jednom kad sam čitao jedan ugledan časopis u Nemačkoj, testiraju auta pa ih stave na valjke da izmere fabričke vrednosti snage i obrtnog momenta. Uzeli tadašnji BMW M3 sa 435KS. Stavili ga na valjke i potvrdili maksimalne vrednosti snage i momenta. Ali maksimum obrtnog momenta je ležao na 3000obr/min mesto na fabrički obećanih 1850obr/min. Moderni turbo motori!!! Kasnije se to isto potvrdilo sa Hyundai-em N30 sa 2l turbo motorom i 265KS. Opet je špic bio na 3000 mesto na propisanih 1850obr/min. ??????? Al Nemci… Pročitaj više »
ovo je oko 15000 dolara po proizvedenom vozilu…. razbili su ih
pitanje je da li je Toyota upošte znala za Hinove namere
Naravno, Japanci su male bebe i Toyotin menadzment nije imao pojma sta im radi jedna od glavnih podruznica. Sve nevinasca na najjacim pozicijama tih velikih automobilskih proizvodjaca. Kako se ono kaze, ‘onda je mrmot umotao cokoladu’?