1. Home
  2. Vesti
  3. Scoutovi elektromobili nudiće i motor SUS iz VW-a, koji bi tokom vožnje trebalo da bude neprimetan
Scoutovi elektromobili nudiće i motor SUS iz VW-a, koji bi tokom vožnje trebalo da bude neprimetan
3

Scoutovi elektromobili nudiće i motor SUS iz VW-a, koji bi tokom vožnje trebalo da bude neprimetan

182
3
Podelite sa prijateljima:

Novi električni modeli američke marke Scout, koja pripada koncernu Volkswagen, biće dostupni i sa produživačem dometa u vidu motora s unutrašnjim sagorevanjem, koji neće narušiti karakteristike i sposobnosti potpuno električnog automobila.

Nova američka automobilska kompanija Scout Motors, koju je osnovao Volkswagen kao naslednika proizvođača legendarnih terenskih vozila International Scout, prošle godine je predstavila dugo očekivani par novih modela: SUV Traveler i pikap Terra.

Oba modela su zamišljena kao potpuno električna, ali kompanija će ponuditi i tehnologiju takozvanih produživača dometa, koji će koristiti motor s unutrašnjim sagorevanjem za proizvodnju električne energije za bateriju. Sličnu tehnologiju ranije je nudio, na primer, BMW i3, ali se, kako tržište danas pokazuje, nije značajno etablirala. Doduše, danas kineski proizvođači nude plug-in hibride koji oponašaju oba sveta.

Razni modeli su eksperimentisali sa ovom tehnologijom, ali su se suočavali sa sličnim problemima. Aktiviranje motora s unutrašnjim sagorevanjem povećavalo je buku, što je kvarilo utisak tokom vožnje. Uz to, vozila su često imala ograničene performanse kada je produživač dometa bio aktivan.

To, međutim, ne bi trebalo da bude slučaj kod modela Scout, kako navodi sajt TheDrive. O tehničkim detaljima se još malo zna, ali se pretpostavlja da će za punjenje baterije biti korišćen neki od manjih motora marke VW, koji već danas nude dobre performanse i visok stepen sofisticiranosti.

Rajan Deker, šef strategije marke Scout, istakao je da će, zahvaljujući tradicionalnoj šasijskoj konstrukciji, oba modela imati dovoljno prostora na dovoljnoj udaljenosti od putnika, kako bi rad motora bio potpuno neprimetan. Tako Scout modeli neće izgubiti ništa od karakteristika klasičnog elektromobila.

Pored toga, oba vozila će, čak i uz aktivirani produživač dometa, zadržati svoje performanse, terenske sposobnosti i kapacitet vuče.

Skot Keof, direktor kompanije Scout Motors, izjavio je za Edmunds da produživač dometa u početku nije bio deo plana. Ipak, cilj marke je da pokrije sva američka tržišta, bez obzira na mrežu za punjenje, a vozila treba da zadrže karakter terenskih avanturista. U tom kontekstu, motor s unutrašnjim sagorevanjem u ulozi generatora predstavlja logično rešenje.

AutoRepublika

(182)

Podelite sa prijateljima:
Komentari objavljeni na portalu "Auto Republika" ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst. Redakcija "Auto Republike" zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Subscribe
Notify of
guest

3 Komentara
Inline Feedbacks
View all comments
Matija

Elektricni pogon sa gorivnim agregatom za proizvodnju struje? Kakav haotican koncept! Samo nepotrebna tehnicka komplikacija koja kosta novac i povecanu tezinu. Ili-ili je bolje resenje. Nemacka politicka koalicija pokazala se kao katastrofa, prenositi takvo resenje u tehniku nema smisla. 🙂

Bungi

Šta je mehanički jednostavnije, SUS motor sa generatorom koji napaja 4 elektromotora u točkovima ili klasični 4×4 pogon ( 1 SUS motor+mjenjač +diferencijal prednji+2 poluosovine +kardan+diferencijal zadnji+2 poluosovine zadnje)?

Matija

Nedostaje ti druga strana za poredjenje: gorivni motor + tank + generator + baterija + e-motori + reduktori + diferencijali (ako ima samo jedan motor po osovini) + poluosovine + homokinetika + kompjuter za regulaciju. Ova kombinacija zahteva veliku kolicinu skupocenih metala i minerala. Da bi sa ekoloske strane bila prihvacena kao „cista“ ova konfiguracija morala bi da koristi ekoloski neutralno gorivo. Isto kao i ona prva.