Scout želi da konstruiše električne automobile koje možete sami popravljati
Ako vam se sviđa ideja električne mobilnosti, ali vas odbija činjenica da mnogi automobili danas više podsećaju na potrošačku elektroniku nego na tradicionalna vozila, Scout Motors ima rešenje: električni automobil koji možete sami popravljati. Scout ide korak dalje (inspirisan Jeepom i Fordom) i planira da učini zamenu najizloženijih delova karoserije jednostavnom.
To bi trebalo da bude standard, ali u 2025. godini ideja o pravu na popravku i dalje je relativno nova. Ovo se ne odnosi samo na Teslu; proizvođači poput Forda, GM-a, Honde, Nisana, Stellantisa, Subarua, Toyote i Volkswagena (Scoutovog matičnog preduzeća) takođe su kritikovani zbog stava prema ovom pitanju.
Scout Motorsov direktor strategije, Rajan Deker, govorio je o pristupu kompanije na ovogodišnjem Sajmu potrošačke elektronike u Las Vegasu. Prema njegovim rečima, cilj je kombinacija poštovanja tradicije i pripreme za budućnost.
„Prema našim podacima, preko 80% naloga za popravku može se obaviti na terenu. To znači na prilazu kupca ili bukvalno na polju“, rekao je Deker. „Filozofski gledano, želimo da ovo budu vozila koja korisnici mogu sami održavati. Inspiraciju pronalazimo u istoriji Scouta, vozilu i kompaniji čiji su koreni u poljoprivredi. Poljoprivredna oprema mora da traje, da bude izdržljiva, a ako nešto pukne, mora da se popravi. Te ideje prenosimo i na tehnologiju — stvari moraju biti dostupne“.
„Umesto lepljenja, koristimo zavrtnje“, dodao je Deker. „Stvari treba da budu lakše za popravku“.
Granica između jednostavnosti i kompleksnosti postavlja se već u fazi dizajna. Scout je odustao od modernog „neprimetnog i fuzionisanog“ izgleda koji je čest kod novih električnih vozila. Umesto toga, odlučili su se za diskretne branike.
„U ranim fazama razvoja dobili smo povratne informacije da branici ‘previše lepo’ izgledaju“. rekao je Deker. To je podstaklo pitanja o trajnosti i popravci. Na primer, da li bi trebalo skinuti celu bočnu stranu automobila da biste popravili udubljenje?
„Ne“, rekao je Deker. „Automobil je napravljen da se koristi“.
Kupci žele da dodiruju, popravljaju i prilagođavaju svoja vozila. Žele, na primer, da povremeno skinu prednji branik kako bi se bolje snašli u „off-road“ uslovima.
Popraviti ili unaprediti, to je stvar izbora. Scout zna da, pre svega, kupci koje želi da privuče žele da imaju mogućnost da se sami pozabave svojim vozilom.
Scout planira da učini priručnike za popravku lako dostupnim krajnjim korisnicima. „Moderno električno vozilo danas je poput crne kutije – ne možete mu prići“, rekao je Deker.
Iako će proći najmanje dve godine pre nego što modeli Scout Traveler i Terra EV stignu u salone, kompanijini planovi deluju obećavajuće. Međutim, kako se političke i tržišne okolnosti menjaju, ostaje da se vidi koliko će obećanja biti ispunjeno. Scout je već korigovao svoje prvobitno obećanje o potpunom odustajanju od motora sa unutrašnjim sagorevanjem, prihvativši mogućnost „ponekog termičkog agregata“. Razumljivo je biti oprezan — ko se na mleko opeče i u jogurt duva.
AutoRepublika
(67)
Ukoliko budu išli ovim principom, onda mogu imati i veću prodaju… Vrlo negativna iskustva sa Tesla ma a pogotovo sa Rivianom, gdje kad se udari auto i strada neki karoserijski dio koji nema veze sa strujom (dakle isti kao i kod SUS vozila) oni ga toliko zacijene da se nov auto baci… Nije struja komplikovana sama oo sebi, već je postavljen takav koncept u samom dizajnu (što je jasno rečeno u tekstu), dakle svjesno ugrađen problem sa ciljem namicanja para za proizvođača, ali dugoročno to ostavlja veliko pitanje prema opredeljenju kupaca za takve marke. Ako ispoštuju to što su rekli… Pročitaj više »