Proizvođač egzotičnih automobila, kompanija Ferrari namerava da luksuzne sportske automobile zauvek nastavi da proizvodi u severnoj Italiji, u istorijskom sedištu u Maranelu. Izvršni direktor Ferrarija Benedeto Vinja je izneo ovu tvrdnju, dodavši da se posvećenost toj ideji odnosi i na prvi čisto električni model marke, a koji bi trebalo da usledi 2025. godine.
I to se neće promeniti, bez obzira na potencijalno uvođenje novih carinskih nameta na raznim inostranim tržištima, uključujući tu i američko, što može postati tema nakon izbora Donalda Trampa za predsednika SAD-a. Poznato je da se on zalaže za mere protekcionizma.
„Stvaramo vozila u Maranelu,“ kazao je Vinja na konferenciji Next koju je organizovao Reuters u Nju Jorku. Reči su izletele u vidu odgovora na pitanje da li bi Ferrari u nekom trenutku mogao da razmotri selidbu proizvodnog procesa na tlo SAD-a. „Prodavaćemo vozila na tlu Sjedinjenih Država, ali će ona biti proizvođena u Maranelu.“
Vinja je naveo da nije očekivao ikakve reakcije na strani tražnje koje bi mogle doći nakon izbora Trampa za predsednika Amerike. Izabrani predsednik je često koketirao s idejom uvođenja carina na uvoz evropskih proizvoda. „Naša knjiga porudžbina je posebno dobro popunjena,“ tvrdi Vinja. „On odlučuje šta će se raditi u Americi, mi ćemo se nositi s novim propisima… Ako budu carine za naše proizvode, biće i za sve druge. To je dobro jer kada se stvarnost oko vas menja, to je način da podstičete sve više i više inovacija.“
Vinja, inače bivši rukovodilac u oblasti mehanike, stao je na čelo Ferrarija tokom 2021. godine, i ponovio je da će firma predstaviti prvi čisto električni model tokom poslednjeg tromesečja naredne godine. Na upit o tome kolika će biti cena noviteta, čovek je odgovorio da će prevazići pola miliona evra i da će biti opredeljena u poslednjem trenutku. „Zavisiće od toga koji nivo emocija će automobil biti u stanju da pokrene,“ kazao je on.
Ferrari je s prijemom uplata za svoje automobile u formi kriptovaluta krenuo još prošle godine, ali je naveo i da firma nije vršila ulaganja u tom smeru. „Želimo da obezbedimo priliku za klijente… U svakom slučaju mid dobijemo gotovinu, evre ili dolare – to već zavisi od tržišta. Volimo gotovinu,“ kaže Vinja. „Ne ulažemo u kriptovalute. Ne želimo da se bavio spekulacijama, to što omogućavamo plaćanje u toj valuti da bismo pojednostavili plaćanja.“
Promet u kriptovalutama je tokom prošle godine započeo u SAD-u i trenutno se takve uplate primaju u nekim evropskim salonima, govori Vinja. Takođe navodi i da je Ferrari bio „veoma ponosan“ na dogovor koji je obnarodovan prošle nedelje, kada je objavljeno da će Cadillac u šampionatu Formule 1 koristit motore propetog konjića, a na temelju višegodišnjeg ugovora koji startuje od 2026. godine.
„Baš nam je drago zbog njihovog izbora, to nas čini ponosnim,“ kaže on. „Naša DNK ima trke u osnovi. Prisutni smo u tom sportu koji sada postaje zabavan od samog početka.“
AutoRepublika
(134)
Kakvo provokativno pitanje i kakav idiotizam.
A ja bi pitao tog američkog novinara, kada će premestiti proizvodnju Chevrolet Corvette u Albaniju.
A za električni Ferrari mogu da kažem da se Enzo Ferrari prevrće u grobu.
Na delu je ne konkurentnost, već ko će koga da uništi ili barem štetu da mu nanese.
Pročitah komentar na temu da će VW preseliti proizvodnju Golfa u Brazil, da velik deo nemaca kupuje Golfa da bi kupovao domače od čije proizvodnje zavisi velik deo građana nemačke. Preseljenjem će se taj broj kupaca smanjiti,