Prikazan mikroautomobil drugog naraštaja Wuling Mini EV
Mali i jeftini električni automobil Wuling Mini EV je debitovao tokom 2020. godine i ubrzo je postao hit na kineskom tržištu. Sa cenom od 4.700 američkih dolara, nije bilo kraja onima koji su želeli da ga kupe. Naredne, 2021. godine je prodato 395 hiljada automobila, a 2022. rekordnih 405 hiljada!
Istina, Wuling je takođe iznedrio mnoge sledbenike, čijim je objavljivanjem obim prodaje spao na 238 hiljada primeraka, pri čemu pričamo o 2023. godini. Mada, pošteno je reći da je i ovo odličan rezultat. Mini EV je tokom četiri godine proizvodnje dobio mnoge modifikacije i posebne verzije, uključujući čak i kabriolet. A sada je prikazan mikroautomobil drugogo pokolenja, koji se prvi put nudi sa karoserijom sa petoro vrata.
Koncept dizajna je potpuno revidiran, pa tako umesto namernog kubizma, tu su glatke konture i meke linije u stilu većeg modela Wulinga s indeksom Bingo. Ali osnovna konfiguracija sada uključuje LED farove umesto jednostavnih halogenih, a točkovi su sada s naplacima prečnika 13 inča (ranije su bili 12 inča u prečniku). Električnim putem pomerana prozorska stakla su sada dostupna na svim vratima, a kako rekosmo, ima ih četiri.
Ako znamo da je originalni Wuling Mini EV posedovao maltene motociklističko međuosovinsko rastojanje od 1.940 milimetara, a da je kasnije isto rastegnuto do 2.010 mm, onda novi s petoro vrata i ovim parametrom od 2.190 mm „pravi džin“. Hečbek je postao ne samo primetno duži (3.256 mm), već i nešto širi (1.510 mm), iako je visina smanjena za 36 mm (na 1.578 mm).
Kabina je dizajnirana za četvoro, a ovde se prvi put pojavio poseban ekran multimedijalnog sistema, iako samo kao integralni deo s liste opcionala. Klima je bila dostupna ranije.
Ne očekuju se nikakva ažuriranja u segmentu mehanike sićušnog vozila. Hečbek druge generacije je izrađen na istoj onoj platformi koja promoviše pogonsku formulu s aktivnim zadnjim točkovima i sa čvrstom zadnjom osovinom kao što je to bilo i kod prvog Minija EV-a. Model sa petoro vrata će posedovati isti elektromotor sa 41 konjskom snagom i litijum-gvožđe-fosfatnu trakcionu bateriju od 26 kWh kao vrhunska verzija trenutnog modela.
Masa praznog vozila je 780 kilograma, dok je maksimalna brzina na nivou od 100 km/h. Nije elektronski ograničena, izgleda 🙂 Ili možda jeste, setićemo se da je Yugo pružao verziju sa 45 konjskih snaga i da je bio osetno brži od „sto na sat“.
U Kini su već otvorene porudžbine za ove automobilčiće s petoro vrata, ali cena još uvek nije objavljena. Model druge generacije će tada imati verziju sa troja vrata sa manje snažnim motorima, dok se slike istog već nalaze u bazi podataka o homologaciji koju neguje Ministarstvo privrede Narodne Republike Kine.
Ali prvi Vuling Mini EV ne ide nikuda! Proizvodnja najosnovnijih verzija će se nastaviti. Trenutno ova „kocka“ u Kini košta od 32.800 do 73.800 juana (4,5 do 10,2 hiljade američkih dolara po trenutnom kursu – Googleu hvala).
AutoRepublika
(91)
Lici na pravog. Vulina. Izgleda malo blesavo…
Jedino da su mu „retrovizori“ malo veći 😀
Bi vest da u Madjarskoj krece BYD, meni se Dolphin svideo…
ja gledao neke cijene koje su stavljali, pa i nije baš malo
Tipican manir dizajnera sa dalekog istoka je da malim automobilima daju „bebast“ lik. To mi se ni malo ne dopada, vise volim auto kod koga se jasno vidi da je ozbiljna masina a ne igracka. No, bez obzira na individualne ukuse, ovakvi automobilcici nedostaju Evropi. Pravi absurd je da Ursula kao pobornik ekologije svojim odlukama unistava bas ovu klasu automobila! I ako proizvodjaci jedan za drugim najavljuju gasenje malih modela zbog novih propisa, Ursula ne reaguje na ove informacije. Jednostavno, ona nema pojma sta je uradila. Proizvodjaci su takodje cudni – niko da uputi protest EU komisiji, vec se obracaju… Pročitaj više »
Unutra mi je fin, a okolo nekako fali malo više karaktera (počeo i ja po Matiji 😉 )
„počeo i ja po Matiji“ – trebalo ti je dugo vremena! 🙂
Malo na temu „auto sa detinjastim likom“ Na slici je Audijeva dizajnstudija „Al 2“, izlozena u Frankfurtu 1997 godine. Kada sam stigao na stand Audija proveo sam vise od pola sata pored ove studije. Ne zato sto mi se dopadala, vec zato sto mi je nesto smetalo a nisam mogao da definisem sta. Bilo mi je potrebno nekoliko godina da najzad definisem sta u ovom dizajnu nije u redu. Dok sam stajao pored ovog auta i analizirao ga, prisla mi je jedna superelegantna zena iz tima Audija. Predstavila se kao sef marketinga. Zapocela je dijalog. Njeno prvo pitanje bilo je:… Pročitaj više »