Prvo su se, pod brendom Avatr, koji su kreirali Changan, Huawei i CATL, pojavili više pozicionirani krosover Avatr 11 i limuzina Avatr 12 i nastali su na istoj platformi. Nakon toga, na red je došla i, u hijerarhiji niže smeštena porodica, a njen prvenac je prošle jeseni bio SUV Avatr 07. Sada će ih biti par jer je prikazana limuzina pod nazivom Avatr 06, a zvanična najava se poklopila sa pojavom automobila u kineskoj bazi sertifikata, gde su takođe naznačene neke karakteristike.
Avatr 06, iako kompaktniji od „dvanaestice“, i dalje predstavlja prilično veliki automobil. Dolazi s dužinom od 4.855 milimetara, širina je 1.960 mm, dok je visina 1.450 mm. Međuosovinsko rastojanje je istih 2.940 mm kao kod krosovera po imenu Avatr 07. Tim za dizajn se poslužio rešenjima koja su već poznata iz kreacije drugih modela.
Čak je i raspored na stražnjici koja je opredeljena da bude bez zadnjeg stakla (panoramski krov seže do ivice ogromnog poklopca prtljažnika) napravljen u istom stilu kao i onaj kod velikog sedana po imenu Avatr 12.
Kamere usmerene ka prostoru iza automobila su ugrađene umesto bočnih retrovizora. A pečurka u vidu lidara nije postavljena samo iznad vetrobranskog stakla, već je prisutna i pozadi. Doprinosi ostvarenju obećanja konstruktora o ponudi sistema autonomne vožnje trećeg nivoa, takozvanog autopilota.
Najavljene su i moćne prednje kočnice sa četvoroklipnim čeljustima. Asortiman će uključivati i čisto električne verzije i serijske hibride. Gledano od spolja, verzija pokretana motorom s unutrašnjim sagorevanjem goriva se može identifikovati po rešetki, umesto po utikaču u prednjem braniku.
Hibrid će posedovati 1,5-litarski turbobenzinski turbo koji raspolaže sa 156 konjskih snaga i koji radi isključivo u generatorskom režimu, dok će pogon biti samo na zadnje točkove, zahvaljujući implementaciji trakcionog elektromotora koji razvija 314 „konja“. Električni Avatr 06 je homologovan da ponudi i zadnji elektromotor (343 KS), pa tako i pogon na sve točkove, kada raspolaže vatrenom moći od celih 598 „konjića“.
Maksimalna brzina kretanja obe verzije je ograničena na 200 km/h (zbog potrošnje, odnosno autonomije). Za dobavljača litijum-gvožđe-fosfatnih baterija, naravno, proglašava se kompanija CATL, ali drugih detalja još nema. Nije otkrivena ni unutrašnjost automobila.
Punomasna premijera sedana Avatra 06 se očekuje s proleća. Možda će na kraju stići i do nas, u stvari nadamo se da hoće.
(92)
Na ovom automobilu sve izgleda kako treba. Jedinu primedbu upucujem prednjem delu – svetlosna grafika nije bas elegantna ni originalna. Posebno mi smeta vertikalna linija koja je nagnuta unazad pa asocira na buldozer. 🙂
Previše liči na Tesla S. To je moja primjedba. Silueta čitava podsjeća nekako previše, a zadnji kraj posebno.