1. Home
  2. Vesti
  3. Rivian gubi oko 40 hiljada američkih dolara na svakom prodatom vozilu
Rivian gubi oko 40 hiljada američkih dolara na svakom prodatom vozilu
7

Rivian gubi oko 40 hiljada američkih dolara na svakom prodatom vozilu

124
7
Podelite sa prijateljima:

Postoji verovanje da su električni automobili samo prolazni trend i da će zapravo nestati sa ulica u skorije vreme. Realnost je ipak drugačija ako pogledamo brojke. Istina, popularnost četvorotočkaša na struju jeste usporila ove godine u poređenju sa naglim rastom tokom prethodnih nekoliko godina, ali je i dalje, iz dana u dan sve više takvih vozila na ulicama.

Uzmimo za primer američko tržište.

Kolege sa sajta KBB kažu da je u proteklom tromesečju (koje traje od početka jula do kraja septembra) isporučeno oko 346 hiljada takvih vozila u Sjedinjenim Američkim Državama, što ne samo da je za 11,5% više u poređenju sa istim periodom protekle godine, već je takođe rekordno tromesečje u istoriji automobilske industrije „preko bare“.

Štaviše, vozila na struju su igrala ulogu u transkacijama koje pokrivaju „čak“ 9,2% svih prodatih četvorotočkaša u trećem tromesečju. Spomenućemo da je KBB u kategoriju električnih vozila ubrojao ne samo one „čistokrvne“ modele na struju već i takozvane PHEV-ove ili kako ih možda bolje poznajemo, kao plug-in hibride.

Ruku na srce, to ne znači da brendovi koji proizvode samo takve modele takođe posluju u plusu. Jedan od njih je Rivian, koji se često nazivao „ubicom Tesle“ i stekao je pozitivno ime u svetu pikap kamioneta i terenaca s pogonom na struju. Rivian je napravio i prodao oko trinaest hiljada jedinica modela R1S (terenac) i R1T (pikap kamionet) u spomenutom periodu, ali Automotive News tvrdi da je takođe završio „u crvenom“ za čak 1,1 milijari američkih dolara.

Iako su poslovni gubici evidentni, pa i očekivani za novonastale firme, opet je u slučaju Riviana uočen nekakav napredak. Ova vest se takođe može protumačiti i na način da brend i dalje gubi približno 40 hiljada dolara na svakom prodatom vozilu.


Predstavnici Riviana kažu da trenutno imaju oko 5,4 milijardi „zelembaća“ u zalihama i da im ide nešto slabije nego što su bila očekivanja u pogledu prodaje, najviše zato što nisu i stanju da dobiju sve komponente od dobavljača.

Američki proizvođač vozila takođe kaže da je postigao sporazum sa Volkswagenom, a nemački gigant bi trebalo da investira oko pet milijardi dolara do 2026. godine. Još uvek ne znamo koje specifične modele će Rivian i Volkswagen zajedno pratiti, ali je za očekivati da američki proizvođač vozila ipak ima veliki potencijal ako su Nemci odlučili da ulože toliko novca.

AutoRepublika

(124)

Podelite sa prijateljima:
Komentari objavljeni na portalu "Auto Republika" ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst. Redakcija "Auto Republike" zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Subscribe
Notify of
guest

7 Komentara
Inline Feedbacks
View all comments
BB

Ne razumijem to planiranje gdje ne obezbijediš kanale nabavke prije nego što počneš proizvodnju. Niti razumijem sistem u kojem možeš izgubiti vrijednost jednog dobrog auta na proizvodnji jednog komada pikapa…

Garbage

Good spot i odgovor jednostavno. Rivian je mali proizvođač koji možda i nema tako razvijen supply chain kao velike tvrtke sa više dobavljača određene komponente. Gubitak po vozilu kao i kod svake druge stvari u industriji nije nužno razlika proizvodne i prodajne cijene već svega onog dodatnog što ulazi u računicu primjerice trošak razvoja, kupovina proizvodnih linija, trošak marketinga, deprecijacija, amortizacija itd. Jedini razlog zašto je Tesla u plusu je to što rade masovno praktički jedan model 3/Y. Na taj način smanjiš trošak razvoja jer ga razrijediš na veći broj vozila prodanih vozila, za svaku komponentu imaš nekoliko dobavljača i… Pročitaj više »

Matija

Tesla je takodje dugo proizvodio samo gubitke. To je trajalo sve dok nije prosirio proizvodni program. Od tada posluje u plusu. To isto bi morao da uradi Rivian. Postoje projekti za manja vozila ali potrajace jos dok krenu u prodaju. Dole je dijagram prodaje Riviana, brojke su vrlo male, ostvareni prihod je daleko ispod neophodnog da bi se pokrile investicije.

comment image

Izmenjeno 20 sati pre od strane Matija
Garbage

Da, nije mi jasno kako sa tako malim volumenom prodaje uopće vratiti trošak razvoja. Ali koliko sam shvatio VW bi ustvari ulaganjem u Rivin kupio pravo da koristi njihov software ? Ako je tako to je win win za oboje jer si realno nisu konkurencija a oboje mogu profitirati.

Matija

Zvanicna vest glasi da VW investira 5 milijardi dolara u Rivian a Rivian za njega razvija softver. „Win-win“ biznis? Ne znas ti Svabe! Onog momenta kada budu dobili ono sto zele povucice se iz Riviana zajedno sa svojim novce. Onih 5 milijardi Rivian nece dobiti odjednom, vec na kasicicu!

BB

Tesla je dobijao ogromne novce oz budžeta… Ali je bio prvi. E sad ne vjerujeđ da će ga dati i Rivianu, jer taj budžet je ono čega se najviše plaše da ne eksplodira (ubojiti je od nuklearke)

Matija

Kakav budzet? Drzavni? Dobijao je novac od investora. Prvo ih je privukao na poverenje. Posto su gladne godine potrajale postavio ih je pred ultimatum: ili nastavljate dalje sa finansiranjem ili cete izgubiti sav novac koji ste do sada ulozili! A to su bile milijarde!