Koji su najstariji modeli na tržištu?
Da li je Tesla Model S (još uvek) ispred svog vremena? Predstavljen je iste godine kada i Fiat Panda treće generacije, čija karijera i dalje traje, i trajaće paralelno sa novom Grande Pandom koja će se proizvoditi u Kragujevcu.
Električna limuzina i sada mikrohibridni gradski automobil postoje već dvanaest godina, što je izuzetna dugovečnost u savremenoj automobilskoj industriji. Već nekoliko decenija, ciklus prodaje automobila je uglavnom sedam godina. Međutim, mnogi stariji modeli su sada dostupni na francuskom tržištu novih automobila.
Kroz istoriju, neki automobili su trajali nešto duže od proseka. Ali sadašnji period je poseban, posebno u Evropi, posebno u pogledu malih i/ili jeftinih automobila. Razvijanje vozila s ciljem da bude profitabilan, traje nekoliko godina. Za nešto više od deset godina u EU će biti zabranjena prodaja novih termičkih automobila (ako se nešto ne promeni, a nadamo se da hoće).
Novi razvoj se stoga kreće ka električnim modelima, ali oni ostaju skupi za proizvodnju i stoga skupi za kupovinu, dok je potražnja i dalje velika za pristupačnim automobilima. Zbog toga neki igraju za produžetak dok čekaju da se pojave jednako pristupačne zamene sa „nultom” emisijom. Sadašnji Mitsubishi Space Star i Mazda 2, starosti jedanaest, odnosno devet godina, savršeni su primeri.
Gradski automobili nisu jedini automobili koji su pogođeni. Isto važi i za neke male krosovere i SUV-ove kao što su Suzuki Vitara (9 godina), Audi Q2 (8 godina), ali i MPV Volksvagen Touran (9 godina). Još jedan zastoj, u potpuno drugačijem žanru, četvrta generacija Mazda MX-5 će uskoro proslaviti deseti rođendan.
Međutim, regulatorni razvoj će izbaciti ove modele pre nego što budu zamenjeni, kao što je bio slučaj sa brojnim vozilima u julu 2024. godine sa propisom GSR 2 koji zahteva novu opremu za aktivnu bezbednost. Neka ulaganja u adaptaciju su moguća za profitabilna vozila (pomagala u vožnji, mikrohibridizacija…), ali samo u određenoj meri za brendove koji su u potpunosti posvećeni potpuno električnom pogonu.
Relaksacija budućeg standarda Euro 7 i njegovo odlaganje do 2027. godine omogućavaju odlaganje kraja mnogim modelima. Ali drugi propisi koji uskoro treba da stupe na snagu nadjačaće nekoliko njih, kao što su sledeće faze direktiva CAFE (smanjenje prosečnog opsega CO2 u 2025. godini) i GSR 2 (novi standardi za testiranje pešaka 2026. godini).
Međutim, veoma mali proizvođači imaju koristi od izuzeća u Evropi tako što proizvode manje od 1.500 jedinica godišnje (ovo je slučaj za Alpine A110). A postoje brendovi koji nameravaju da se održe uprkos svemu, kao što je Fiat, koji obećava da će se Pandina zadržati u katalogu do 2030. Tada će napuniti 18 godina.
AutoRepublika
(1424)
Pandina i treba što duže da ostane u tržišnom životu. Pa i kao podsećanje na neko ( po više osnova ) normalno vreme.
Jos da joj cenu vrate na predjasnji nivo, pa da je covek stvarno uzme u razmatranje
Meni se čini da ona može samo da sanja uspeh Pande….samo u snovima…
Ovde pricamo o staroj Pandi koja se valjda sad zove Pandina. Za Grande Pandu je pitanje
Mislio sam na to da Grande Panda moze samo da sanja uspeh koji je imala Panda. To sam mislio.
FIAT 500 isto jako dugo traje.
Vise ne