Nissan lansira sopstvenu verziju električnog Renaulta Twinga
Kako navodi Renault u saopštenju povodom prve godišnjice svoje podružnice za električne automobile, Ampere, Nissan je zatražio podršku od Amperea u razvoju sledećeg električnog automobila A-segmenta, nakon uspešne početne tehničke saradnje – naslednika modela Micra, baziranog na tehnologiji Renaulta 5. Renaultov model u razvoju za ovu namenu je Twingo, čiji je koncept nedavno prikazan na Sajmu automobila u Parizu.
Trenutno, Nissan nije prisutan u A ili B segmentu u Evropi (bez obzira na vrstu pogona). Najmanji model u ponudi je krosover Juke. Sa verzijama Renaultovog modela Twingo za A-segment i R5 za B-segment, Nissan će pokriti ove dve kategorije vozila isključivo električnim modelima.
Adaptacija Renaultovih modela je u skladu sa sporazumom o preorijentaciji saveza proizvođača Renault, Nissan i Mitsubishi, koji je zaključen početkom 2023. godine. Prema ovom sporazumu, razvoj u određenoj regiji neće se odvijati paralelno, već će jedan brend preuzeti vodeću ulogu (Renault u Evropi), dok će ostali partneri u savezu moći da to iskoriste. Kako se navodi, Nissan se dodatno povezuje sa svojim japanskim konkurentom Hondom i saveznikom Mitsubishijem u globalnom razvoju električnih automobila.
Još uvek nema mnogo detalja o nadolazećem malom električnom automobilu. Ampere je samo najavio da će Nissan „koristiti revolucionarne nove procese, Ampereovu strategiju za smanjenje troškova i skraćeno vreme razvoja“. Novoosnovani Napredni razvojni centar u Kini takođe će doprineti bržem razvoju električnih automobila.
Druga narudžbina Nissana veoma je značajna za Ampere. To je zato što kompanija, koja je izdvojena pre godinu dana, želi da deluje ne samo kao Renaultova podružnica, već i kao „tehnološka platforma za velike brendove“. To zvanično uključuje i Alpine, iako je veliki brend, ali relativno mali proizvođač unutar Renault Grupe. Predstojeći model Alpine A390, čiji je koncept predstavljen u oktobru, takođe uključuje Ampereovu tehnologiju.
Usput, u saopštenju za štampu povodom prve godišnjice takođe se pominje da je tehnologija litijum-gvozdeno-fosfatne (LFP) baterije uspešno integrisana u vozila u roku od 18 meseci. Renault se tek u julu zvanično okrenuo LFP baterijama, najavljujući tada partnerstva sa kompanijama LG Energy Solution i CATL. Takođe je potvrđeno da će LFP baterije biti zasnovane na tehnologiji „cell-to-pack“ – dok je sledeći korak, „cell-to-chassis“, trenutno u razvoju. Renault Twingo – a time i Nissanova verzija – smatraju se kandidatima za korišćenje LFP baterija od 2026. godine.
Prema Ampereu, kompanija se priprema za sledeći tehnološki skok do 2028. godine – sa baterijama bez kobalta. „Do 2028. godine, Ampere će biti spreman da uvede sledeći tehnološki skok u hemiji sa baterijama bez kobalta, koje će kombinovati energetsku gustinu NCM-a, troškovnu efikasnost i sigurnost LFP-a, i punjenje za manje od 15 minuta“, saopštila je kompanija. „Ovo predviđa naš cilj da oko 2030. godine udvostručimo energetsku gustinu NCM-a zahvaljujući katodi bez kobalta i anodi od litijum-metala, primenjenoj na strukturalnu solid-state bateriju.“
AutoRepublika
(83)